Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Karthágó akkor is elvesztette...

Karthágó akkor is elvesztette volna a második pun háborút, ha Hannibálnak sikerül elfoglalnia és földig rombolnia (jó ókori szokás szerint) Róma városát?

Figyelt kérdés

2022. júl. 1. 13:43
 1/4 anonim ***** válasza:
79%
Nem, Róma mindennek a központja volt, a Birodalom ütőere. Onnan irányították a háborút is, mindenképpen megvédték volna. Minden erővel, minden katonával ha beveszik akkor vissza kell foglalni. Ha ennek ellenére nem tudtak volna megtartani akkor az már a Birodalom végét jelentette volna különböző provinciakra hullva szét
2022. júl. 1. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
63%

Nem volt túl nagy még a Római Birodalom, Itália középső és déli része, meg a szigetek: Szicília, Korzika és Szardinia tartoztak Róma fennhatósága alá, Karthágó területei nagyobbak voltak.

[link]

2022. júl. 1. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
83%

Valószínűleg igen. A saját területeitől távol, utánpótlás nélkül harcolt. Napról-napra, csatáról-csatára fogyatkozott a serege. Az utánpótlást - korszokás szerint - a vonulási útvonalainak a kifosztása jelentette. Ha sokáig Róma alatt marad akkor egyszerűen éhenhal a serege (a rómaiak behordták a környék összes élelmét a városba).

Az egyetlen esélyét az jelentette volna, ha a gallokkal, hispánokkal politikai alkut kötve, azokra támaszkodva megszállja a gazdag északi területeket tartósan és/vagy megosztja a római erőket és valamelyik rebellis szenátort (az mögött lévő támogatottsággal együtt) maga mellé állítja. Előbbit elmulasztotta a saját serege ehhez kevés volt, utóbbi meg nem ment mert a rómaiak bár állandó intrikákkal fúrták egymást de összezártak a külső fenyegetésre.

2022. júl. 1. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

A második pun háborúról Polybius és Livius hadtörténeti leírásaiból tudunk elsősorban.


Az első pun háborúban Karthágó elveszítette a tengeri fölényét, és szicíliai, illetve szardíniai területeit, magyarul baromi messze került Rómától.


Eközben a két állam eltérő szerkezetben létezett. Karthágó egy oligarchikus köztársaság volt, amely Türosz város kolóniájaként jött letre (Türosz elfoglalásakor még segítséget is küldtek Nagy Sándor ellen), ezért az államszervezési életciklusa a görög városállamokéhoz hasonlított: egy ponton egy életképes, az anyavárostól messze lévő kolónia elszakad, és új államot hoz létre. A társadalom széles rétegeit - klimatikus okok miatt is - nem a parasztság adta; továbbá éles különbség volt a Karthágónak adót fizető, és a karthágói tudatú csoportok között.


Róma egy más utat járt be. A társadalom nagyját a parasztság adta, és maga a társadalom is négyszer akkora volt, mint a karthágói. A fokozatos hódítások miatt az egyes területek hűsége és integráltsága eltérő volt (legkevésbé az északi gall területek voltak integrálva, majd ezt követték a phürroszi és szamnisz háborúk által Róma kezére jutott területek délen, pl. Capua).


A második pun háború idején éppen egy elszakadás történt Karthágóban. Karthágó ibériai birtokai és annak vezetése gyakorlatilag önálló életet kezdett, aminek a karthágói 104-ek nem igazán örültek. Ők egyformán ellenségnek tekintették Rómát és a Barkasz családot, éppen ezért a kritikus pillanatokban nem támogatták; ráadásul mikor Szürakuszai, Karthágó több évszázados főellensége átállt a pun oldalra, nyilvánvaló volt, hogy Karthágó városának sorsa nem egyértelmű Hannibálék részéről sem.


A cannes-i csata után elvileg nyílt volna lehetőség Róma ellen vonulni, de Hannibálnak ehhez ellátásra, katonákra és ostromgépekre lett volna szüksége. Ilyesmit három helyről tudott szerezni: Ibériából, ahol az ő erőközpontja volt, Itáliából, ahol a rómaiaktól átállt szövetségesei voltak, és Afrikából, Karthágóból. Ezen kívül még V. Philipposz makedón király küldött neki egy phalanxot,ami nem volt egy jelentős erő.


Karthágó a már említett politikai okok miatt diplomáciai módon akara lezárni a háborút, melyet nem akart, hogy Hannibál nyerjen meg: erőegyensúlyra törekedtek. Az itáliai városokat ugyan lekenyerezte Hannibál azzal, hogy az onnan jött, és elfogott katonákat hazaengedte, illetve hogy nem rabolta végig őket; ez azonban kevés volt ahhoz, hogy a háborúba katonákat küldjenek Hannibál oldalán Róma ellen. Maradt tehát az ibériai utánpótlás ötlete.


Cakhogy közben a rómaiak is kapcsolak, és rájöttek, hogy a punokat először a kisebb tehetségű hadvezéreik által vezetett perifériákon kell megverni. Így hát először elfoglalták Szürakuszait, majd fokozatosan kiverték a punokat Ibériából (Carthagena, Baecula, Ilipa) és bár Hannibált továbbra sem verték meg, ő sem tudott Róma ellen vonulni.


Aztán amikor Scipio kikötött Afrikában, még haza is hívták.


Rómát igazából sosem volt sok esélye elfoglalni Hannibálnak, de ha el tudta volna foglalni, nem biztos, hogy Karthágó emelkedik fel. Sokkal valószínűbb, hogy egy új állam, amely a népességben és ásványkincsekben jóval gazdagabb északi parton szerveződik - mondjuk Ibériában.

2022. júl. 5. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!