Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Dózsa György haláláról mi az...

Dózsa György haláláról mi az igazság? Mondta a parasztoknak vagy sem?

Figyelt kérdés

Iskoláskoromban úgy tanította a tanárnéni, hogy amikor Dózsát a tüzes trónban -amiről kiderül, hogy nem is volt tüzes - sütögették és a paraszthadseregének tagjait kínálták a húsával ő még bátorította is a volt katonáit, hogy egyetek bátran a karomból, húsomból, hiszen így ti szabadok lesztek. Viszont később a történelemkönyvekben és a TV-ben nem ezt olvastam. Hanem éppen az ellenkezőjét. Szemrehányást tett a parasztoknak, hogy miért esznek belőle. Mi az igazság?


Elméleteim :


1 - Dózsa maga is paraszt volt. Köztük nőtt fel. A legjobb katonáival együtt harcolt, szerette őket. Azt akarta hogy éljenek. Így logikus, hogy azt mondja nekik, hogy egyenek a karjából, hiszen így megmenekülhetnek. Arról nem is beszélve, hogy napok teltek el az elfogástól a sütésig. Volt oka elgondolkozni azon, mint mondjon a parasztoknak, akiket szeretett és ha már magot nem tudta megmenteni, akkor a barátait megmenthette


2 - A fájdalomtól eszét veszthette és ilyen lelkiállapotban lehet nem is mondana semmit, csak óbégatna. Illetve mivel a harapások még több fájdalmat okoztak neki dühösen lekiabálhatta a parasztokat, mert már nem bírta a fájdalmat.


Mi lehet az igazság?



2022. júl. 5. 17:00
A kérdező szavazást indított:
Bátorította evésre a parasztjait
Nem mondott semmit csak jajjveszékelt
Szemrehányást tett a katonáinak tettükért
38 szavazat
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
73%
Én a Hilbert-térrôl meg a húrelméletről beszéltem velük akkor és nem olyanokról amiket mondasz.Üdv:Dózsa György
2022. júl. 5. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
73%
Én ott voltam, láttam, tényleg azt mondta a parasztoknak, hogy egyetek bátran.
2022. júl. 5. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
83%
Azt mondta: előtte megsózhatnátok.
2022. júl. 5. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
95%

Hogy mit mondott csak az tudja aki ott volt - több száz évvel ezelőtt. Ebből jegyeztek le ezt-azt a krónikások, többnyire olyanok akik nem voltak ott csak szóbeszédből hallottak ezt azt, azt is évszázadokkal később.

Szóval kb. senki sem tudja már mit mondott. Minden krónikás azt írta le amit megrendelő szemszögéből előnyösebbnek gondolt. Egy biztos, elkapták és ha még élt akkor a kor akkori hagyományainak megfelelően valamilyen nem túl szép halálnemmel kivégezték. A többit már a krónikások színezték hozzá hogy mily' borzalmas rút kínhalál véget ér aki lázadni mer a földesurak ellen.

2022. júl. 5. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
95%

Dózsa György nem paraszt volt, hanem egy székely nemes, aki felhergelte, fellázította a parasztokat.


A tüzes trón pedig csak Petőfi agyszüleménye.

2022. júl. 14. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
95%
Dózsa György lófő székely volt, nem jobbágy, harcolt nándorfehérvárnál, kitüntette magát a harcban. Ezért bízták rá a Bakócz Tamás esztergomi érsek által meghírdetett kereszteshadjáratot. Bakócz fiatalon Mátyás király embere volt, aztán pápajelölt, aki kis hiján az is lett. DE visszavonta a kereszteshadjáratot, amikor kitört a felkelés, aztán meg is halt. Egyszóval NEM Dózsa György hírdetett hadjáratot, de aztán vezette, bár ebben is kételkedem. Elsodorták az események.
2022. aug. 3. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
100%
5-ös: NEM Pefőfi találta ki, XVI.századi metszeten már ott van Dózsa a tüzes trónon. [link]
2022. aug. 3. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
92%

Tegyük fel, hogy valaki úgy átsül, hogy enni lehetne belőle... ahhoz elég sok időnek el kellene telnie, addigra az illető már régen elhunyna. Most ez gusztustalan, csak próbálom valahogy logikusan elképzelni a történetet.


Lehet, hogy a kivégzés csak egy szűk tömeg előtt zajlott, aztán a történetírók azt írtak le, amit akartak, nem volt még okostelefon meg élő Faszbúkos bejelentkezés.

2022. aug. 20. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 afer válasza:
77%

Kedves Kérdező!

Dózsa György háborújáról és haláláról a 16. századi források tudósítanak. II. Ulászlónak Miksa császárhoz írt levelében nem ír arról, hogy Dózsa mit beszélt az ő testéből falatokat harapó hajdúkhoz. Ugyancsak hallgat Dózsa szavairól az a korabeli, szemtanúra hivatkozó német (nürnbergi) híradás, amiben pedig részletes leírás található a kivégzésről.


Szerémi György királyi történetíró viszont ír erről. Bár ő is csak a korabeli szájhagyományból meríti a következőket: "Mezítelenre vetkőztették őt (Dózsát), s az említett gulyásokkal felfalatták. És így egy óra alatt felfalták. Mindent békésen elviselt. - Ezt szomjúhoztam mindig a pogányoktól, a szent kereszt mellett, és íme most testvéreimtől szenvedtem el." (Szerémi György: Magyarország romlásáról. 80. o.)


Istvánffy Miklós történetíró, ki néhány évtizeddel az események után élt, és írta művét, s aki még látta gyermekkorában Dózsa egyik hajdúját, ki falatozott a vezér húsából, szintén említi Dózsa szavait, de ő is csak a szájhagyományból merít: "György sem nem sírt, sem nem jajgatott, sem nem félt, csak ezeket gyalázta, mert ő nevelte őket. Kutyakölyköknek nevezte, azután elhallgatott." (Barta Gábor: 1514. 82. o.)


Összességében elmondható, hogy nem tudhatjuk pontosan mit mondott Dózsa a testéből falatokat harapó hajdúknak. Valószínűleg szapulta őket.

2022. szept. 7. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat. Érdekesek. Szívesen várok még


8-as kevdes Mákos, lehet nem figyeltél oda órán vagy nem tanultátok. Dózsát nem kínozták csak a karját sütötték meg és abból kínálták a jobbágyainak. A korabeli képeken is ez van. Nem úgy égették mint aboszorkányokat

2022. szept. 8. 15:49
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!