Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Valakinek van ötlete, hogy...

Valakinek van ötlete, hogy magyarul milyen rendfokozat lehetett?

Figyelt kérdés

Anyai részről német származású a családunk, a világháború alatt/közben is a család egyik fele Magyarországon, a másik fele Németországban élt.

Mamám testvérét kitelepítették a háború után, így ő Németországban élt.

Gyerekként sokszor látogattuk meg őt nagymamámmal Németországban (2000-es évek eleje), volt hogy 2-3 hetet kint voltunk a nyári szünetben.

Ő addigra már sokat felejtett a magyarból, de ahhoz képest jól beszélt, sokszor használt német szavakat egy magyar mondatban is, de abszolút érthető volt általában, hogy mit beszél. (mi angolul tanultunk, így a németből csak annyit értettünk amit a család tanított)

A lényeg, hogy az ő apukájuk valamilyen tiszti beosztásban szolgált a második világháború alatt, viszont ezt a rendfokozatot mindig csak németül mondta.

Azért is maradt meg, mert mindig röhögtünk rajta, hogy ez milyen szó, viccesen hangzott.

Szóval így hangzott emlékeim szerint "oversunvanfüreeeh" (mindig meghúzta az e-t a végén :D )

Valakinek ötlet, hogy ez pontosan mi lehetett magyarra fordítva? Google nekem nem segített, németül meg továbbra sem tudok.

Sajnos már senki sem él a családból aki erre tudná a választ.

Az apjukról egy egyenruhás kép van, természetesen a rendfokozata kivehetetlen a képen (pont ott van egy sérülés a fotón, csak a két villám látszik)

Bár ha nem lenne sérült a kép valószínű akkor sem lenne kivehető a minősége miatt.



2022. júl. 6. 18:59
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%

Tippem:

Oberstrurmbannführer=SS alezredes

2022. júl. 6. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

Köszi, igen ez talán hasonlít.

Más ötlet?

Illetve egy alezredes mennyire számított ott magas beosztásnak?

2022. júl. 6. 19:06
 3/12 anonim ***** válasza:
100%
2022. júl. 6. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%
Ha két villám van a hajtókáján és fekete egyenruha akkor SS... Ha nem tudsz németül akkor becopyzod google transalate-be a német kifejezést és a kis hangszóró gombra kattintva máris hallhatod hogy kell kiejteni.
2022. júl. 6. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:
Ez egy fekete-fehér kép, de szerintem nem fekete az egyenruhája, világosszürke (mármint a kép miatt szürke, ha fekete lenne a ruha akkor gondolom a képen is feketének tűnne)
2022. júl. 6. 21:20
 6/12 anonim ***** válasza:
A díszegyenruha szerintem szürke volt.
2022. júl. 6. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

Még ha esetleg ezekre a kérdéseimre segítenétek választ adni azt megköszönném:


Sajnos nekem nem erősségem a történelem, bár valamilyen szinten a világháború érdekel.


Ha SS tiszt volt akkor megúszhatta a felelősségre vonást?

Mert háború után otthon, Németországban, az ágyában halt meg gyorslefolyású betegségben az 50-es évek elején (52 vagy 53 évesen)

Nem rémlik, hogy mesélték volna, hogy valaha is börtönbe került volna.

Illetve ha infókat szeretnék róla tudni akkor arra van esélyem?

Tudom, hogy hol született, és hol halt meg, annak talán utána tudok járni, hogy mikor született és mikor halt meg napra pontosan. (azt is tudom hol a sírja, de vagy 10 éve nem voltam ott és sosem jegyeztem meg a ráírt dátumot)

Értelemszerűen a teljes nevét is tudom, meg ugye van egy képem amin felismerhető az arca.

Ezekkel el lehet indulni?

2022. júl. 6. 21:38
 8/12 anonim ***** válasza:
100%

Igen, el lehet indulni. A német szövetségi archívumban tudnak neked segíteni.


Természetesen, a Waffen-SS-t mint szervezetet jelölték meg bűnszervezetnek a háború után, a tagjait egyenként, a saját tetteikért vonták felelősségre. Ha nem tudtak rábizonyítani semmit, nem vonták vád alá, akkor nem feltétlenül jutott börtönbe.

2022. júl. 6. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
Még annyit, hogy magyarországi németekből nem sok W-SS hadosztályba jutott emberanyag, és ezeknek is csak töredéke végzett tiszti iskolát és jutott ilyen rangba. Feltehetően igen gyorsan meg fogod találni.
2022. júl. 6. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
Elég eltérő mértékű volt a felelősségre vonás. Általánosságban ha valaki SS tag volt azzal nem bántak kesztyűs kézzel, sok helyen már csak ezért a falhoz állították - főleg ha harctéren kapták el. A Waffen SS egyébként harcoló alakulat volt. Ha rendezetten tették le a fegyvert - főleg a nyugat megszállási övezetben - akkor bár keményebben bántak velük, de ha az adott alakulat tagjaira nem tudtak rábizonyítani valamilyen háborús bűncselekményt akkor ugyanúgy szabadultak egy idő után mint a szimpla Wehrmacht tagok.
2022. júl. 6. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!