Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Hogyan kell elképzelni egy...

Hogyan kell elképzelni egy mai légiharcot?

Figyelt kérdés

Olvastam, hogy a Top gun féle légiharcok megszűntek és a látótávolságon túlról harcolnak, de ezt hogy kell elképzelni?

A radar beméri a kb 50 km-re lévő célpontot és lő egy rakétát? És a másik kérdésem, hogy egy mai légiharc rakétának mennyi a hatótávja? Illetve mit jelent az, hogy infravörös, aktív lokátoros és elektro-optikai írányítás? Olvastam mit jelentenek, de nekem olyan, mintha kínaiul lenne, valaki meg tudja magyarázni leegyszerűsítve?

A válaszokat előre is köszönöm ;-)



2022. júl. 30. 14:49
 1/2 anonim ***** válasza:
100%
2022. júl. 30. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Mindenféle légiharc van, a helyzet összes körülményeitől függ, éppen milyen bontakozik ki. A légiharcok többsége már látótávolságon kívülről zajlik, kevés a dogfight, de attól még esetenként elő-előfordul.

Infravörös - a hajtómű által kibocsátott hőt érzékeli és azt követi

Félaktív lokátor - egy "külső" lokátor bevilágítja a célt és annak a visszaverődő jeleit követi a rakéta

Aktív lokátor - a rakéta saját lokátora világítja be a célt

A korszerű légiharc rakéták sokszor a fenti módszereket együttesen alkalmazzák. Indítás után a pálya elején félaktív, így később detektálja a célpont az indítást, de ha az indító gépnek le kell fordulnia a célról mert (pl. nem akar annak lőtávolságába kerülni, vagy a besugárzással túl sokáig felfednie a saját pozícióját) akkor a rakéta saját lokátora bekapcsol, célközelben sokszor passzív infrajeleket is figyelembe vesznek. Csak passzív infravörös rávezetésűek általában közelharc rakéták - az infrajel nagy távolságon már nem detektálható megfelelő minőségben (bármilyen forró is egy hajtómű, 25 km-ről azért már nem annyira hogy egy rávezetéshez elég jelet adjon le).

2022. aug. 1. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!