Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Jobban járt volna Európa...

Jobban járt volna Európa azzal, ha a nyugati országok nem küldenek fegyvereket Ukrajnának és emiatt Kijev kapitulált volna még nyár végén és emiatt elkezdődtek volna a tárgyalások Ukrajna felosztásáról?

Figyelt kérdés

2022. okt. 30. 19:17
 1/9 anonim ***** válasza:
86%
Viktor biztos boldog lett volna, hogy a nagy Oroszországgal határos kicsinyke haciendája.
2022. okt. 30. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
73%

Szerény véleményem szerint még az ukránok is jobban jártak volna, mert most jön egy tél amikor nem lesz se fűtés, se áram ha az oroszok úgy akarják. Márpedig mivel még nagyon nincs meg nekik az a terület amivel elégedettek lehetnek így valószínűleg nem fogják megkönnyíteni az ukránok életét.


De ha meg úgy nézzük hogy az ukrán emberek értéktelenek és minél kevesebb van belőlük annál jobban szét lehet lopni az országot, akkor "Európa", Amerika jobban fog így járni, mintha maradt volna orosz érdekszféra Ukrajna.

2022. okt. 30. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
72%
1: Te valamit nagyon benéztél. Nem szomszédaink lennének, hanem "felszabadítóink". Októberben már a magyar helyett a szovjet himnuszt énekelték volna az M1-en.
2022. okt. 30. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 tobas ***** válasza:
10%
Szerintem nem, hiszen nincsen garancia, hogy Oroszország annyival beéri. Láttunk már erre korábban példát és úgy tűnik egyes országok tanultak a történelemből és nem követik megint el ugyanazt a hibát.
2022. okt. 30. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
68%

Rövid távon igen - stabilan alacsonyan maradtak volna az energiaárak. Hosszú távon már kérdéses...

Nem csak egy hatalmas potenciális piac, de az orosz gazdaság erősödése is a tét (vele együtt a befolyása, még több pénzt tolva a szubverziós műveletekbe is), illetve hogy az orosz csapatok egy fontos felvonulási területet nyernek-e. Ukrajna nem Grúzia, nem Örményország, nem csak egy aprócska pötty a térképen, hanem egy nagyon értékes, zsíros célpont. Jelentős energiahordozó-tartalékokkal s nagyon erős mezőgazdasággal (8 mrd felé araszolva a föld lakossága az élelmiszer hamarosan ugyanolyan fontos stratégiai termékké fognak válni a világpolitikában mint az energiahordozók).

2022. okt. 30. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
72%

"Rövid távon igen - stabilan alacsonyan maradtak volna az energiaárak. Hosszú távon már kérdéses..."


Azért remélem az világos, hogy az energiaárak, nem csak a háború miatt emelkedtek meg. Ez Oroszország szándékos spekulációja volt már a háború előtt 1 évvel. Egyébiránt most eléggé zuhannak a gázárak, éppen a háború előtti szinten vagyunk már egy ideje.


Másrészt meg a kérdésfelvetés már önmagában egy hamis kiindulópontot feltételez. Nem azért nem esett el Ukrajna napok alatt, mert nyugati fegyvereket kaptak. Egészen a mai napig nem kapott igazán akkora mennyiségű és minőségű nyugati (vagy felújított keleti) fegyverzetet Ukrajna, ami problémát jelentene egy orosz méretű, jól szervezett és felszerelt haderőnek... Csak éppen itt van a lényeg: az orosz haderő sokkal gyengébben teljesít, mint amit várni lehetett volna tőle. A rendszer szintű korrupció bizony ezt is megkajálta. Ráadásul totális amatőr vezetés alatt próbálták levezényelni ezt az inváziót. Ha emlékszünk még a háború korai napjaira, akkor ott azt láthattuk, hogy az orosz hadsereg gyakorlatilag úgy akart keresztülmenni Ukrajnán, mintha csak belföldön masírozva. Nagy harckocsi és teherautó oszlopokban, nyílt terepen, felderítés és bármiféle védelem nélkül. Nem akarok túlozni, de ezeket az oszlopokat még egy maroknyi partizán, kézifegyverekkel felszerelkezve is megakasztotta volna.

Ukrajna valójában azért nem esett el, mert 2014 óta tudatosan készült arra, hogy előbb-utóbb Oroszország megtámadja. A hadserege profin kiképzett, motivált és a lehetőségekhez mérten normálisan felszerelt katonákból állt, akik nem futottak széjjel az első puskalövéstől. Ez látszólag olyan meglepetést okozott az oroszoknak, amit hetekig-hónapokig nem hevertek ki és felfogni sem akarták: Ukrajnában senki sem várta őket kenyérrel és sóval, senki sem üdvözölte őket felszabadítóként, még az orosz ajkú lakosság sem.


De hogy a kérdésre válaszoljak: ja, lehet hogy most Európa egy-két évig szűken lesz gázból. Igazi pusztító hiány semmiképp sem lesz, még akkor sem ha nem változik semmi, de nem hiányzott ez senkinek. Viszont sokkal erősebb már most is, mint a háború előtt. Kiderült, hogy a NATO, de főleg az EU képes összetartani, képes fegyelmezetten és gyorsan reagálni. Ez az egész elindította szerintem az EU-t azon az úton, hogy belássa, hogy nem elég csak gazdasági nagyhatalomnak lenni, hanem katonailag is fejlődni kell. Szerintem ez látható távolságba helyezte az EU-s közös haderő létrehozását, ami eddig csak egy távoli vágyálom volt. Márpedig ha az EU ráébred önnön erejére, akkor Oroszország pillanatok alatt válik egy kis jelentéktelen pondróvá Európa szemében.

De a NATO részéről is csak előnnyel járt az egész: Moldávia minden igyekezetével iszkol a NATO berkeibe, Finnország és Svédország pedig feladva több emberöltőnyi függetlenségét, azonnal felvételt kért.

Ukrajna a háború jelenlegi állása szerint is a legrosszabb forgatókönyv esetén is fennmarad, maximum megcsonkítva. De ez a megcsonkított Ukrajna többet a büdös életben nem fog orosz érdekszférához kötődni, az EU és a NATO irányába fog teperni és ebben bizony teljes egyetértés lesz a lakosság részéről.

2022. okt. 30. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
72%

Hála Putyinnak Európa (és a NATO) erősebb, mint valaha. Jobban járt volna Oroszország azzal, ha nem támadják meg Ukrajnát? Igen.

Az az egy probléma van, hogy van egy kétszínű tagország is... ami még inkább problémás az az, hogy ez Magyarország.

2022. okt. 31. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

6.

"Oroszország szándékos spekulációja volt már a háború előtt 1 évvel" részben igaz, de ha rövid távon nyernek az oroszok és az EU ezt benyeli akkor mégis miért érte volna meg nekik magasan tartani az árakat amivel szemben már az LNG is versenyképessé válik, illetve méginkább felgyorsítja az európaiak azon tervét hogy ne fogyasszanak többé fosszilis energiahordozókat?


"Egyébiránt most eléggé zuhannak a gázárak, éppen a háború előtti szinten vagyunk már egy ideje." Miért vagyunk ott? Azért mert október van és 20 fok, a tározók nyugaton tele és nincs mit csinálni a gázzal, de ha nem holnapra akarsz gázt vásárolni hanem mondjuk novemberre-decemberre akkor 140 dollárért lehet venni.


"Ukrajna valójában azért nem esett el, mert 2014 óta tudatosan készült arra, hogy előbb-utóbb Oroszország megtámadja." Ukrajnának milyen saját erőforrásai vannak amiknek hála képesek megvédeni magukat hosszabb távon? Mert ha nem lenne nyugati támogatás, fegyverrel, pénzzel már álamcsőd lenne és fegyver nélkül harcolni se tudnának.


"Erősebb az EU/NATO." Ez miben nyilvánul meg? Eleve ki akart NATO tagállamot megtámadni? A NATO sérthetetlensége főleg a nukleáris fegyvereiből adódik, meg abból hogy az USA egyedül többet költ fegyverekre mint az őt követő 9 ország a top 10-ből, amiből minimum 5 baráti, de még a maradék se mind Amerika ellenes.

Az ha az EU gazdasági versenyképessége romlik az mégis hogy fogja az EU megerősödését okozni?

2022. okt. 31. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

"akkor mégis miért érte volna meg nekik magasan tartani az árakat amivel szemben már az LNG is versenyképessé válik, illetve méginkább felgyorsítja az európaiak azon tervét hogy ne fogyasszanak többé fosszilis energiahordozókat?"


Valószínűleg az oroszok azzal számoltak, hogy nem merik bevállalni azt az európai politikusok, hogy lesz 1-2 gáz szempontjából húzósabb év. Legalábbis más logikus magyarázat erre nincs. Szerinted van?


"Miért vagyunk ott? Azért mert október van és 20 fok, a tározók nyugaton tele"


Ebben semmi meglepő nincs.

A gázárak extrém növekedését a pánik indította el, ez pedig alábbhagyott. Ettől persze nem fognak covid alatti, akár NEGATÍV gázárak visszajönni, de nem is lesz ott várhatóan az ára, mint a háború utáni pánikban.


"Ukrajnának milyen saját erőforrásai vannak amiknek hála képesek megvédeni magukat hosszabb távon? Mert ha nem lenne nyugati támogatás, fegyverrel, pénzzel már álamcsőd lenne és fegyver nélkül harcolni se tudnának."


De ez kit érdekel? Ha az ukránok nem akarnának harcolni, akkor hiába kapnának pénzügyi segítséget. (A fegyveres támogatást hagyjuk, gyakorlatilag konvergál a nullához.) Itt döntő tényező a harcolni akarás.


"Ez miben nyilvánul meg?"


Abban, hogy az EU összezárt, határozott választ adott és láthatóan marginális gazdasági szerepvállalással is taknyosra szopatja az oroszokat Ukrajnában.


"Az ha az EU gazdasági versenyképessége romlik az mégis hogy fogja az EU megerősödését okozni?"


Az, hogy az EU gazdasági versenyképessége marginálisan bizonyos iparágakban átmenetileg 1-2 évig romlik, gyakorlatilag nem tétel középtávon sem, nemhogy évtizedes távlatban Az viszont számít, hogy az EU a központosítás felé fog emiatt haladni, továbbá a gázbeszállításokban is kitüntetett figyelmet fog kapni a diverzifikáció. Nem azt mondom, hogy Európa többé nem fog orosz gázt venni, de hogy a háború előtti mértékben soha többet, abban biztos vagyok.

Az oroszok pedig minimum évtizedekre kiírták magukat a regionális nagyhatalmak sorából is.

2022. nov. 1. 00:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!