Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Ha sikerült volna a Barbarossa...

Ha sikerült volna a Barbarossa-hadművelet, lett volna elég pénze a németeknek infrastruktúrát építeni az elfoglalt területeken?

Figyelt kérdés

Nekem azért tűnik utópisztikusnak az egész, mert a Szovjetunió európai mércével beláthatalan mértékű területekkel rendelkezett, ahol messze nem volt olyan fejlett az ipar, az infrastruktúra, mint Németországban, ráadásul a háború porig is rombolta és horribilis vagyonokat emésztett volna fel a terület felzárkóztatása. A hadjárat elején már látszódott, hogy óriási veszteségekre kell számítani, a városi harcokban rendkívül komoly ellenállás várt rájuk.

Emellett az sem mellékes szempont, hogy az orosz klíma nem biztos, hogy annyira vonzó lett volna a német telepeseknek, persze lehet a szláv rabszolgák mellett könnyebb lett volna az életük. Mindegy, nekem elég irracionálisnak túnik ez az egész élettér elmélet és végülis teljes katasztófát hozott egész Kelet-Európának.



2022. nov. 5. 10:34
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Igen
2022. nov. 5. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Nem, a német gazdaság előbb-utóbb becsődölt volna, mert a teljes gazdaságpolitika eszeveszett ötletekre volt alapozva, például hogy majd a lengyel és szovjet gyárak privatizációjából fogják törleszteni az adósságokat, meg rabszolgamunkával fogják termelni a cuccokat. Ezzel persze csupán az a baj, hogy ezek a gyárak vagy gyakorlatilag mind megsemmisültek, vagy átvitték őket az Urál túloldalára.


Továbbá igazából nincs értelme arról beszélni, hogy mi lett volna ha a Barbarossa sikerül, hiszen a németek laza 1000-1500 kilométerre voltak a célként kitűzött A-A vonaltól. Sokan a moszkvai csata sikertelenségét tartják annak a pontnak, ahol a Barbarossa hadművelet csődöt mondott, de még ha be is veszik, a német haditerv alapján ez továbbra is egy kudarc lett volna, hiszen Moszkvát a terv szerint szeptemberben kellett volna bevenniük, nem decemberben. Valójában a Barbarossa-hadművelet már a kezdetben kudarcra volt ítélve, a világon nem létezett olyan haderő, ami képes lett volna 6 hónap alatt Lengyelországból eljutni az A-A vonalig.

2022. nov. 5. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
80%

Nem, de nem is újraépíteni, modernizálni akarták csak kirabolni, gyarmati sorba taszítani. A ruszki ipar fejlett volt - mármint méreteit tekintve, rengeteg nyersanyag, erőforrás és munkaerő. A szállítási infrastruktúra volt az ami nem volt túl combos, nagyon "egynyomvonalas" volt és hatalmas távolságok voltak az üzemek, bányák, erőművek stb. között, szétszórt településszerkezettel.

Nem lett volna a németeknek elég járművük, logisztikai kapacitásuk és élőerejük a terület kontrolljához, pacifikálásához. A Barbarossa csak akkor tudott volna sikerre futni ha a ruszkik összeomlanak és megadják magukat majd a németek egy náci bábkormányt állítanak fel amelyik a saját embereivel végzi a piszkos munkát helyettük és bólogató majomként önként szállítja nekik a nyersanyagokat, legyártott ipari termékeket. Nyilvánvalóan irreális elképzelés volt.

2022. nov. 5. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

#3

Teljesen egyetértek, hogy irreális elképzelés volt. Ezért nem is tudom eldönteni, hogy ez az egész hadjárat csak Hitler személyes ámokfutása volt vagy a vezérkar tényleg hitt a terv sikerében. Az az igazság sok szempontot mi már nem látunk az akkori világból, a nagy, gyors sikerek a nyugati fronton könnyen elvakíthatták a németeket és a Vörös Hadsereget sokkal gyengébbnek gondolták a franciánál.

Emellett ott van az a nyitott kérdés is, hogy vajon tényleg csak megelőzték Sztálin támadását, mert sok történész szerint két ilyen rivális diktatúra közt elkerülhetetlen lett volna egy nagyobb mértékű katonai konfliktus.

2022. nov. 5. 13:52
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

#4 a német hadvezetés józanabbik fele tisztán látta hogy ha a háború elhúzódik akkor abból komoly baj lesz, tudtában voltak annak hogy a német hadsereg nagyságát, logisztikai képességét bőven meghaladja egész SZU elfoglalása. Bíztak abban, hogy hátha összeomlik a Vörös Hadsereg és megadja magát. A finn háború után gondolták hogy a Vörös Hadsereg gyenge és inkompetens (ami jórészt igaz is volt, de utána fokozatosan felszívták magukat).

Biztos hogy lett volna konfliktus köztük csak az volt a kérdés, hogy ki húzza meg először a ravaszt. Sztálin is számolt a német támadással, de azt későbbre várta. Többek között ezért szállta meg a Baltikumot, Lengyelország keleti felét mert I. Vh-s sémákban gondolkozva úgy vélte azok lesznek az ütközőzóna és német támadás esetén majd ott - nem szovjet földön - merevedik meg a front, hanem ott küzd meg a két hadsereg. A finn háborút is azért indította hogy Leningrád (és utána Murmanszk) védelmét jobban biztosítsák északi irányból egy jövőbeli német támadás esetén.

2022. nov. 5. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Jeffrey Spender ***** válasza:
A Barbarossa-hadművelet sikerén mit kell érteni ? Az Arhangelszk - Asztrahány vonalat, vagy akár az Urálig eljutást ?
2022. nov. 5. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!