Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Mi a különbség az etnikai...

Mi a különbség az etnikai tisztogatás és a népirtás között? Mikor számít az etnikai tisztogatás népirtásnak? Van erre szabály, egységes definíció?

Figyelt kérdés

Sokszor előfordult a történelemben, hogy bizonyos fegyveres akciók célja az volt, hogy minél inkább megtisztítsanak egy területet bizonyos néptől, etnikumtól.

- Ez jellemző volt a gyarmatosítások időszakában Amerikában a fehér telepesek, gyarmati kormányok, amerikai, mexikói hatóságok, hadseregek folytattak ilyen politikát, de Oroszországban is ez ment például Szibéria meghódítása során. Franciaország főként Afrikában, Algériában gyarmatosított, épített ki telepes mozgalmat.

- Törökország az örményektől próbált megszabadulni az első világháborúban, felszámolni a jelenlétüket Anatóliában.

- Németország a zsidóktól, cigányoktól. A szidókat elűzték volna vagy Madagaszkárra akarták telepíteni, de mivel szinte sehol sem voltak hajlandó fogadni őket, így végső megoldásként létrejöttek a megsemmisítőtáborok, melyek ipari mértékben pusztították az embereket, szállították ide a Közép- és Kelet-Európában megszállt területekről is a zsidókat, ezért ezt mindenki népirtásnak tekinti, de az emberek pusztítása, a területek megtisztítása jellemzően nem ilyen jól szervezett, koncentrált, gépesített.

- A háború alatt, után az ukránok a lengyeleket pusztították.

- A háború után Csehországban, Lengyelországban, a Szovjetunióban Kelet-Poroszországban, balti államokban tüntették el a németeket gyilkosságokkal és deportálásokkal.

- A Szovjetunióban nem csak a németek ellen ment az etnikai tisztogatás/népirtás, hanem például a krími tatárok ellen is.

- Izrael megalakulása során a palesztinoktól próbált megszabadulni, ez az araboknak a nakba, ők népirtásnak tartják.

- A balkáni, délszláv háborúkban a boszniai Szerb Köztársaságot tisztították meg nagyrészt a muzulmánoktól, Szrebrenicában tömeges mészárlást is rendeztek.

- 1998-1999-ben a szerbek üldözték, terrorizálták a koszovói albánokat és az albánok üldözték, terrorizálták a koszovói szerbeket. Sok százezren elmenekültek, több ezren meghaltak. Szerb és albán részről is voltak kisebb mészárlások (pár tucat ember, nem olyan sok ezres, mint Szrebrenicában).

- 2017-ben a burmai hadsereg indított nagyszabású hadműveletet a bengáli kisebbség, rohingyák ellen, akik több ezren meghaltak és több százezren menekültek Bangladeshbe.

- Az orosz-ukrán konfliktusban Oroszország szerint Ukrajna követett el népirtást a donbaszi oroszok ellen, míg Ukrajna szerint Oroszország folytat népirtást az ukránok ellen. Megvannak a kölcsönös sérelmek itt.


Ezek sokak szerint, főként az áldozatok szerint népirtások voltak, mások szerint, főként az elkövető országok szerint meg nem.

Főként csak a zsidók elleni holokauszt kapcsán van konszenzus a népirtásról.



2023. jan. 1. 19:22
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Nincs semmi különbség.


ELMÉLETILEG az etnikai tisztogatás célja az adott csoport más helyre áthelyezése, a népirtás célja meg az adott csoport kiirtása. De a gyakorlatban az átlag ember mindkettőből csak annyit érez, hogy átgázolnak a házán az orosz tankok, aztán felgyújtják ami maradt belőle. Ha sikerült elfutnod, akkor etnikai tisztogatás áldozata voltál, ha nem sikerült, akkor meg népirtás. De a különbség csak retorikai.

Az etnikai tisztogatáskor is megölik az áldozatokat, csak utána azt mondják, hogy nem direkt volt. Ez ne zavarjon össze, ott is direkt volt, csak azt MONDJÁK, hogy nem direkt volt.


"Ezek sokak szerint, főként az áldozatok szerint népirtások voltak, mások szerint, főként az elkövető országok szerint meg nem."

Hát ez ilyen. Aki népirtást követ el, az szereti kisebbíteni a saját bűneit. Az áldozat meg mindig szereti felnagyítani az őt ért sérelmeket. Ha valakinek az a védelme, hogy "ez nem népirtás volt, csak etnikai tisztogatás", az az esetek 100%-ában népirtás volt.

Pl. az örmény "etnikai tisztogatásba" kb. 600 000 és 1.5 millió közötti örmény halt bele "véletlenül". Pedig a törökök tökre "nem akarták" megölni őket, csak tök véletlenül így sikerült........ Én is tegnap csak le akartam menni a boltba, aztán véletlenül szisztematikusan lemészároltam másfél millió embert. Történnek ilyen apró véletlenek....


Na, szóval semmi különbség nincsen, csak retorika az egész.

2023. jan. 1. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
Namíbia kimaradt.
2023. jan. 1. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Ha baráti ország akkor belső lázongás leverése.

Ha nem baráti az ország de lehet vele üzletelni akkor etnikai tisztogatás.

Ha ellenséges ország akkor népirtás.

2023. jan. 1. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!