Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Igaz, hogy az amerikaiak már...

Igaz, hogy az amerikaiak már az első világháború idején jobb csatahajókat építettek, mint az angolok?

Figyelt kérdés
Utóbbiaknál az R és a QE osztály volt a legerősebb azokban az években.

2023. jan. 21. 05:09
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
15%
Az amerikaiak is angolok. Sőt, még az ausztrálok is. Ott is kiirtották az őslakosságot, pedig mindenki csak az indiánokat szokta emlegetni. Az angolok két teljes földrészt irtottak ki.
2023. jan. 21. 06:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
88%

a szuper dreadnought hajnala volt.

Kb egálban voltak, sebességük azonos volt a két nemzet csúcshajóinak. Pennsylvania osztály volt akkor az usa csúcsa

Lövegük a brittek nek erősebb de kevesebb volt, megint csak kb egál.

Páncélzatuk ugyancsak elenyésző különbségeket mutatott.


Nem lehet egyértelműen eldönteni melyik nemzet SD-i voltak az erősebbek.

A britekknek annyi előnyük volt hogy nagyobb számban állt hadrendben.

2023. jan. 21. 06:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
Hát nagyon picivel talán, de az all or nothing elv miatt alapból hibás koncepció szerint épültek mind.
2023. jan. 21. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 kürasszír ***** válasza:
100%

# 3


Az 'all or nothing" páncélzat elvét alkalmazták a britek is a Nelson osztály csatahajóinak megépítésétől, ezek 1927-ben álltak szolgálatba.


A németek maradtak a hagyományos páncélelrendezésnél, de az azt jelentette, hogy a Bismarck-osztály csatahajói a legfontosabb részeken (lövegtornyok, fő páncélfedélzet, övpáncél) vékonyabb, gyengébb páncélzattal rendelkeztek az amerikai, brit és francia kortárs csatahajóknál.


Mellesleg a Bismarck-osztály fegyverzete is jóval gyengébb volt a legújabb brit és amerikai csatahajókénál.

2023. jan. 21. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:

Csak az elv képviselői elfelejtették hogy a hajó úszik és a kevésbé fontos részekbe sem jó ha víz kerül.

Szerintem jóval gyengébb nem volt, a 38 centiméteres lövegek a legjobbak voltak abban az űrméretben.

2023. jan. 21. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 kürasszír ***** válasza:
50%

Kedves kérdező!


Ez vitatható.


A brit csatahajók terén a Queen Elizabeth és a Revenge osztályokról beszélhetünk (5-5 egység, összesen 10 db).


Az amerikaiaknál a New York (2 db), Nevada (2 db), Pennsylvania (2 db), New Mexico (3 db), Tennessee (2 db) osztályokról, összesen 11 db.


A legjobb I. világháborús brit csatahajók nagyobb kaliberű, erősebb ágyúkkal (8 x 381 mm, lövedék tömege: 871 kg) rendelkeztek, és gyorsabbak voltak, mint az amerikai csatahajók.


Az amerikai csatahajók kisebb kaliberű (356 mm, lövedék tömege: 636 kg) ágyúkkal épültek, de ezekből 10, vagy 12 darabbal voltak felszerelve.


Lényeges, hogy a brit csatahajók tűzvezetését jobbnak tartják, mint az amerikaiakét a korszakban a brit csatahajók tűzvezetése elektromechanikus, analóg számítógépeken alapult, mint a Dumaresq mechanikus analóg számítógép, ilyen tűzvezető rendszerek voltak a Dryer Fire Control Table, vagy az Argo Clock.


Páncélzat terén a New York osztály gyengébb volt, mint a brit Queen Elizabeth és Revenge osztályú csatahajók, és az amerikai sztenderd típusú csatahajók (Standard-type battleship). Viszont a sztenderd típusú amerikai csatahajók páncélzata kissé vastagabb volt, az övpáncélnál (343 vs. 330 mm) és a fő páncélfedélzeten (89 vs. 76 mm), mint a brit Queen Elizabeth és Revenge osztályú csatahajóké. A lövegtornyok esetében elsősorban azok homlokpánclja volt jelentősen erősebb a brit csatahajókénál (457 vs. 330 mm).


A képet árnyalja, hogy több szakértő szerint a brit páncéllemezek minősége egyértelműen jobb volt, mint az amerikai páncéllemezeké, azaz például a 330 mm-es brit páncéllemez az övpáncélzatban legalább egyenértékű, ha nem jobb volt, mint a 343 mm-es, de gyengébb minőségű amerikai lemezek.


Az amerikai csatahajók maximális sebessége 21 csomó volt, akárcsak a brit Revenge osztályé, a brit Queen Elizabeth osztály 24 csomós sebességével azonban kiemelkedett közülük.


A II. világháborúban ezek z amerikai csatahajók modernizációik és átépítéseik ellenére sem voltak alkalmasak modern flottakötelékekben való bevetésre alacsony, 21 csomós sebességük miatt.


Ellenben a modernizált, kétszer átépített 3 db Queen Elizabeth osztályú brit csatahajó, az HMS Queen Elizabeth, az HMS Valiant és az HMS Warspite a II. világháborúban is maradéktalanul alkalmasnak bizonyult a modern flottakötelékekben való eredményes részvételre, megfelelő sebességük okán.


A későbbi, 406 mm-es lövegekkel felszerelt 3 db Colorado osztályú amerikai csatahajót már a brit Nelson és a japán Nagato osztállyal sorolják egy kategóriába, így ezeket nem említettem.

2023. jan. 21. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 kürasszír ***** válasza:

# 5


Az "all or nothing" páncélzatot ért kritikád ez: "Csak az elv képviselői elfelejtették hogy a hajó úszik és a kevésbé fontos részekbe sem jó ha víz kerül."


Ez azonban alaptalan, ugyanis soha, semmikor nem fordult elő, hogy a páncélozatlan hajóorrt, vagy hajótatot ért találatok miatt süllyedt volna el egy "all or nothing" elven vértezett csatahajó. Mellesleg a központi, páncélozott citadella méretét mindig úgy határozták meg az "all or nothing" elven épített csatahajóknál, hogy az a páncélozatlan orr és tat teljes sérülése esetén is elegendő úszóképességet biztosítson. Plusz ott volt a csatahajók kompartmentalizációja (vízmentes terekre, kamrarendszerre osztása és a tagolt, vízalatti öv-kamrarendszer (torpedók és mélyen becsapódó csatahajóágyú lövedékek ellen), amely szintén feleslegessé tette a hajóorr és a hajótat páncélozását.


A Bismarck-osztály páncélzatának másik problémája, hogy azt az I. világháború tapasztalatai alapján csatahajó-közelharcra tervezték, szemben az amerikai, brit és francia csatahajók csatahajók közötti távolsági harcra tervezett páncélzatával. A II. világháborúban a csatahajók már távolsági harcot vívtak egymással a tűzvezetés fejlődése következtében, tehát a Bismarck osztály közelharcra tervezett páncélzata súlyos melléfogásnak bizonyult, ugyanis nem nyújtott megfelelő védelmet a nagy távolságból kilőtt, meredeken becsapódó, nagy kaliberű csatahajóágyú lövedékek ellen.


A Bismarck-osztály 380 mm-es lövege nem volt a legjobb, még a saját kategóriájában sem, hiszen csak 800 kg tömegű lövedékei voltak, szemben a brit 381 mm-es lövegek II. világháborúban mát 879 kg tömegű lövedékeivel.


A csatahajók tűzerejét a fő lövegek oldalsortüzének tömegében mérik.


Ez a Bismarck-osztálynál csak 6400 kg, a fő ellenfeleinél, a brit King George V osztálynál 7200 kg, a brit Nelson osztálynál pedig 8361 kg.


Vagyis a Bismarck-osztály tűzerőben jócskán alulmúlta a King George V és a Nelson osztály brit csatahajóit, mellesleg a páncélzata is vékonyabb volt azokénál.

2023. jan. 21. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

# 6

Akkor a Pennsylvania 12x356-os főtüzérsége is többet ér, mint a Queen E. 8x381-ese? :)

2023. jan. 21. 18:56
 9/13 kürasszír ***** válasza:

# 8


A Pennysylvania osztály 356 mm lövege 636 kg tömegű lövedékkel rendelkezett.


A Queen Elizabeth osztály 381 mm lövege eredetileg 871 kg tömegűvel (a II. világháborúban már 879 kg).


Az amerikai 356 mm-es lövedék 235 kilogrammal könnyebb, mint a brit 381 mm-es.


A Bismarck 380 mm-es lövege 800 kg, a King George V osztály 356 mm-es lövege 720 kg.


A brit 356 mm-es lövedék csak 80 kilogrammal könnyebb, mint a német 380 mm-es.


Ugyanakkor a német 380 mm-es lövedék is 79 kilogrammal könnyebb, mint a brit II. világháborús 381 mm-es.


Vagyis a Pennsylvania osztály 356 mm-es lövege és a brit 381 mm-es löveg teljesítménye között sokkal nagyobb különbség van, mint a Bismarck 380 mm-es és a King George V osztály 356 mm-es lövege között.

2023. jan. 21. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 kürasszír ***** válasza:

# 8


A King George V osztály 356 mm-es lövege és a Bismarck osztály 380 mm-es lövege nagyjából hasonló teljesítményű, csak a brit csatahajókon 10 db volt, a németen pedig csak 8 db.


Ugyanakkor a Pennsylvania osztály 356 mm-es lövege a 636 kg tömegű lövedékével sokkal gyengébb teljesítményű a brit 381 mm-es lövegnél, amlely 871 kg tömegű lövedékkel rendelkezett.

2023. jan. 21. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!