Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Hogy tudták az arabok meghódít...

Hogy tudták az arabok meghódítani 100 év alatt Medinából kiindulva Spanyolországtól Szíria, Kaukázus és India határáig terjedő területeket?

Figyelt kérdés

https://www.youtube.com/watch?v=I14x4-q_Gj4

Nem volt semmi különleges fegyverük harcmodoruk vagy stratégiájuk mint a makedónoknak a falanx és nehézlovasság üllő és kalapács harcmodor, rómaiaknak nehéz gyalogos legionáriusok, mongoloknak a lovasíjászok és a lovasíjász harcmodor, nyugati gyarmatosító birodalmaknak a tűzfegyverek a primitív bennszülöttekkel szemben vagy a németeknek az iparuk és a villámháború blitzkrieg stratégia. Ha Martell Károly nem állítja meg őket a Poitiers-i csatában 732-ben akkor talán most az egész világ egy egypólusú iszlám világrendként nézne ki.



#arab #iszlám #birodalom #dzsihád #Omajjád Kalifátus
2023. nov. 9. 16:32
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Ahogy az iszlám vallás egyesítette az arab törzseket, jelentős hadászati energiák szabadultak fel, amiket korábban egymás ellen hadakozva apróztak el.

Nem volt jelen erős, szilárd államalakulat a meghódított területeken, amit le kellett volna győzni.

Hozzájuk hasonló harcmodorú sivatagi népek ellen győzhettek azzal is, hogy őket hajtotta a vallás terjesztésének célja is, erős motivációjuk volt.

Amikor először találták szemben magukat fejlettebb hadsereggel (frank nehézlovasság), akkor ez már kevés volt.

2023. nov. 9. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
92%

A vallás volt a legerősebb fegyverük, és az akkori iszlám sokkal felvilágosultabb volt még a korabeli keresztény vallással szemben is.

Fontos volt pl, hogy a Korán tanításainak megismerésének alapja, hogy el tudják azt olvasni, tehát mindenkinek meg kell tanulni olvasni, és meg kell tanulni a Korán nyelvét.

Nem az arab törzsek népesítették be egész Észak-Afrikát, hanem az arab nyelv terjedt el, és ma is különböző dialektusai vannak, akik egymás beszédét nem értik, annyira másképpen ejtik ki a leírt szavakat.

A korai kereszténység annyira Biblia központú volt, hogy erőszakkal megpróbálták felégetni a régi korokban megszerzett tudásokat.

Az ókorban megszerzett tudás egy része az iszlám, pontosabban a mórok közvetítésével került vissza Európába.

[link]

2023. nov. 9. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 Hussaro Hungaricus ***** válasza:
8%

#2

Azért nem egészen. A képet árnyalja, hogy a kereszténység által istápolt tudományokból nőtte ki magát a világ legfejlettebb civilizációja, az európai; és a tudományos fejlettségének köszönhetően hódította meg a hozzá képest lemaradt világot. A könyvtárak, apátságok, egyetemek, professzorok mind egyházi, illetve szekuláris fennhatóság alá tartoztak. Minden nagy tudós a XIX. századig pap volt, papnak tanult vagy legalábbis erős istenhite volt.

Galileit vagy Brunót sem a tudományos munkái miatt ítélték el, hanem a teológiai elméleteik miatt.


Tény, hogy volt a középkori tudományos rendnek egy magábazárkózása, ami egyfajta védelem is volt. Ez mára nem létezik, láthatjuk eredményét: földhözragadtság, empirisztikus, politikauralta tudomány, züllés ezen a téren is.

2023. nov. 9. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
92%

#3#

A korai kereszténység tudástára beszűkült, jelentős részben az egyház miatt.

Az is történelmi tény, hogy egészen a Reneszánszig, az iszlám volt a felvilágosultabb, szemben a kereszténységgel, ahol minden tanítás alapja a Biblia volt.

Persze, a Reneszánsz "már" a 15. századtól felvilágosultabbá tette a keresztény világot is, de ahhoz kellett az a tudás is, amit addig az iszlám világ őrzött, birtokolt.

Nem csak az ókori görög, latin tudást, de a távoli kelettel is volt kapcsolatuk, ami a keresztényeknek többek között az a háborúskodásba torkollott vallási ellentétek miatt sokáig elérhetetlen lett, Kolumbusz is azért indult nyugatra, Indiába, mert a keleti utakat iszlám területek zárták le.

Az arab számok, vagy a nálunk arab írásjeleknek nevezett betűk (amit az arabok nem is használnak) indiai eredetűek, a móroktól vettük át.


Az már egy másik történet, hogy évszázadokkal később, most hol tart, hová süllyedt az iszlám, mohamedán világ, de ami ijesztő, hogy töretlenül hódít évszázadok óta, mostanra már Európában is erősödik.

2023. nov. 9. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%
Ahogy fent is írják: az egység. Velük szemben egymással torzsalkodó, szétaprózott "kiskirályok" álltak csak fel akiket az összefogásnál jobban érdekelt, hogy a szomszéd kiskirállyal kibabráljanak. Nem támogatva, segítve egymást inkább örömmel nézték ahogy a szomszéd kiskirályt tropára verik - hogy utána ők maguk következzenek a sorban.
2023. nov. 9. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
47%
Volt olyan, hogy valami arab könyveket égetett, mondván, hogy ami nincs benne a Koránban, azt égetni kell.
nov. 10. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 kürasszír ***** válasza:
74%

# 1


Idézlek: "Nem volt jelen erős, szilárd államalakulat a meghódított területeken, amit le kellett volna győzni."


Dehogynem volt.


Ahogy az arabok kijöttek az Arab-fèlszigetröl, máris két nagy birodalommal, Bizánccal és Perzsiával találták szembe magukat.


A Szászanida Perzsa Birodalmat teljesen megsemmisítették.


Bizánctól pedig elfoglalták a Szentföldet, Egyiptomot, Szíriát, Kis-Azsia egy részét, Szicíliát, Krétát


Amikor a frankok, Martell Károly legyőzte az arabokat, akkor a frank hadsereg elsősorban nehézgyalogságból, nem pedig lovasságból állt


Az arabok által legyőzött perzsáknak és bizánciaknak ellenben volt komoly páncélos nehézlovasságuk.

nov. 10. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 kürasszír ***** válasza:
74%

# 2


Idézlek: "A korai kereszténység annyira Biblia központú volt, hogy erőszakkal megpróbálták felégetni a régi korokban megszerzett tudásokat.

Az ókorban megszerzett tudás egy része az iszlám, pontosabban a mórok közvetítésével került vissza Európába."


Ez így nem egészen igaz.


Hiszenn az arabok az ókori görög-római ismereteket a Bizánci Birodalom meghódított tartományaiban vették át, tehát éppen a keleti kereszténységtől. Aztán valóban arab közvetítéssel, Hispániában adták tovább ezek egy részét a nyugati keresztényeknek.


Egyébként a reneszánsz katalizátorai a török elől Itáliába menekült bizánci tudósok voltak, akik újra megtanították görögül a nyugatot, és ezáltal az újrafelfedezte az ókori görög csodát.


Az arab köznép általban nem tudott olvasni, hiszen még a 20. század elején is 90% fölött volt az analfabetizmus az arab területeken.

nov. 10. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Gonosz. Iskola zéró.
nov. 12. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!