Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Rómának inkább ártott vagy a...

Rómának inkább ártott vagy a hasznára vált a kereszténység?

Figyelt kérdés

jan. 26. 17:37
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
35%
Megoszlanak a vélemények. Amíg nem lett keresztény, Róma egy militáns kultúra volt, gladiátorjátékokkal, amely meghódította a fél világot. Később egy elpuhult, dekadens kultúra lett, amely külföldi zsoldosokra alapozott.
jan. 26. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:
1 Erről pont olyan véleményt láttam,hogy ennek oka a gazdaság és a görög életmód elterjedése volt
jan. 26. 19:11
 3/17 anonim ***** válasza:
49%
2: Azért a kereszténység is benne volt ebben, a görögök is elég agresszívek voltak, amíg nem lettek keresztények.
jan. 26. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 A kérdező kommentje:
'gazdagság. De,hogy erkölcsileg nagyon megbomlott a társadalom
jan. 26. 19:17
 5/17 anonim ***** válasza:
100%
A dekadencia hamarabb elkezdődött mint a kereszténység szélesebb körű elterjedése. Pl:a 3.századi válságok idején még elég messze volt a kereszténység attól, hogy Róma legmeghatározóbb vallása legyen.
jan. 26. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
81%

Hasznára volt - a kereszténység egy centralizált, szabályozott "államvallás", ideális eszköz a plebs vallás útján is történő kontrolljára (kövesd az uradat, a földesúrt, a császárt stb. - az uralkodó réteget mert különben elkárhozol).


#1 öhöm, a kereszténység nevében békés (de valójában csak hatalomgyakorlási technika, nettó szemfényvesztés), a középkorban senki sem zavartatta magát amikor a hit nevében ezreket küldött az inkvizíció máglyára, vagy halomra ölték egymást az emberek a csatatereken, a háborúkban.

jan. 26. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 A kérdező kommentje:
6 Meg az egyik legjobb római hadvezér,Flavius Belisarius is keresztény kori volt.
jan. 26. 22:31
 8/17 anonim ***** válasza:
100%

Róma bukásának az oka nem a vallás volt, hanem az hogy a határain felfejlődtek olyan "barbár" csoportok akik rendezetten, koncentráltan tudták a határait ostromolni, a provinciákba benyomulni. Azok elvesztésével meg fokozatosan csökkent a rendelkezésre álló erőforrások mennyisége és túlerőbe kerültek a peremvidéken lévő csoportok, akik ráadásul egyszerre támadtak kelettől-nyugatig szinte mindenhol. Ekkora hadserege meg már nem volt a rómaiaknak, hogy mindenhol ki tudjuk velük állni.

Fénykorában azért tudott terjeszkedni, mert gyenge, szétszórt, egymással is hadakozó törzsi csoportocskák ellen vonult fel. A Földköz-tenger medencéjében meg nála szegényebb erőforrásokkal rendelkező államformációk ellen.

jan. 26. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
100%
Ami meg a vallást illeti, a monoteista vallások pont hogy nagyon hatékony szervezőerők egységes zászló alá terelni az etnikailag eltérő csoportokat, közös ellenségkép felállításával, koncentráltan kontrollálni őket - lásd. az iszlám terjeszkedését az arab területeken.
jan. 26. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 kürasszír ***** válasza:

# 8


IDÉZLEK: "Róma bukásának az oka nem a vallás volt, hanem az hogy a határain felfejlődtek olyan "barbár" csoportok akik rendezetten, koncentráltan tudták a határait ostromolni, a provinciákba benyomulni. Azok elvesztésével meg fokozatosan csökkent a rendelkezésre álló erőforrások mennyisége és túlerőbe kerültek a peremvidéken lévő csoportok, akik ráadásul egyszerre támadtak kelettől-nyugatig szinte mindenhol. Ekkora hadserege meg már nem volt a rómaiaknak, hogy mindenhol ki tudjuk velük állni. Fénykorában azért tudott terjeszkedni, mert gyenge, szétszórt, egymással is hadakozó törzsi csoportocskák ellen vonult fel. A Földköz-tenger medencéjében meg nála szegényebb erőforrásokkal rendelkező államformációk ellen."


Ez így nagyon nem igaz. Tessék már elolvasni legalább egy egyetemi görög és római történelem jegyzetet!


Róma a Földközi-tenger térségében éppenséggel hatalmas erejű birodalmakkal került szembe, mint punok, Makedónia, a Szeleukida Birodalom. Ezek gyakran mind gazdasági erőre, mind népességre messze felülmúlták az akkori Rómát.


Róma katonai hatalma és ereje a birodalom Kr.u. 3. századi nagy válsága következtében rohamosan hanyatlott.


Például a Kr. u. 4-5. századi római hadsereg harcértéke már meg sem közelítette a birodalom fénykorának hadseregéét.

jan. 27. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!