Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Előfordulhat, hogy 1-2-3...

Előfordulhat, hogy 1-2-3 évtized múlva Oroszország élére egy Navalnijhoz hasonló liberális, demokrata, békülékeny vezető kerül, Ukrajna és az EU, NATO viszont kitart majd az elnyomó politikája mellett? Ekkor mi lenne a megoldás a konfliktusra?

Figyelt kérdés

Navalnij győlülte a Putyin rezsimet, szerinte rengeteget ártottak Oroszországnak. Az Ukrajna elleni háború és így a szakítás a Nyugattal is óriási hiba.

Inkább egy liberálisabb, demokratikus Oroszországot szeretett volna és küzdött érte, amíg szabadon volt. 2014 és 2022 között is a békés, tárgyalásos rendezést szorgalmazta az orosz-ukrán konfliktusra. Abban egyetértett Putyinnal (és Orbánnal), hogy az orosz és az ukrán testvérnépek. A területi vitákat is békésen akarta rendezni. A helyzetet nehezíti, hogy a Krímen 2 millió orosz állampolgár él és a mindenkori orosz vezetőnek, kormánynak őket is képviselni kell. Navalnij álláspontja szerint a Krím elsősorban a krímieké, az önrendelkezési jog alapján egy nemzetközileg ellenőrzött hiteles népszavazáson kellene eldönteniük, hogy hová tartozzanak.

Aztán 2022-ben Oroszország a Donbaszt is annektálta (amiről már nem mondható el ilyen egyértelműen, hogy történelmileg, etnikailag inkább orosz, mint ukrán, de hasonló problémákat vethet fel ez is a jövőben).


Ukrajna viszont nem hajlandó a vitatott területekről tárgyalni, elutasítja a helyiek önrendelkezési jogát, az ukrajnai orosz kisebbség elnyomására, asszimilációjára törekszik, az orosz nyelvet, orosz oktatást betiltották és nyíltan vagy hallgatólagosan ebben az EU, NATO is Ukrajna mellett áll (hasonlóan Észtország ezen politikájához, aki már EU, NATO tag). A fő cél a vitatott területek visszaszerzése, katonai úton is, alapvetően ebben is az EU, NATO Ukrajnát támogatja.


Orosz részről viszont legyen akár diktatórikus vagy demokratikus vezetés, a kormány feladata az ország és az állampolgáraik védelme. Egy demokratikus kormány sem hagyhatja teljesen figyelmen kívül a helyiek akaratát a vitatott területeken sem. Az Egyesült Királyság liberális demokrácia és a kormány elutasítja, hogy tárgyaljanak a Falkland-szigetek feletti szuverenitásról Argentínával és a Gibraltár feletti szuverenitásról Spanyolországgal, mivel a helyiek népszavazáson 98%-ban így döntöttek. Az Egyesült Királyság a megegyezés szerint Észak-Írországot is csak akkor fogja visszaadni Írországnak, ha a helyiek népszavazáson így döntenek, ezt akarják majd. Franciaország sem volt hajlandó visszaadni a jogtalanul elcsatolt Mayotte szigetét a Comore-szigeteknek a sok évtizedes vita ellenére, sőt egy 2009-es népszavazás után (ahol a lakosság 95%-a szavazott a mellett, hogy csatlakozzanak Franciaországhoz tengeren túli megyeként) Franciaország 2011-ben annektálta is a vitatott státuszú szigetet, habár az ENSZ közgyűlés többször is megerősített, hogy a nemzetközi jog szerint a terület a Comore-szigetekhez tartozik.



febr. 23. 22:41
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
59%
Miféle elnyomó politikája?
febr. 23. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
1%
Navalnij náci volt szóval inkább ne...
febr. 23. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
73%

Nem lesz megoldás. Az általad említett konfliktusokban Argentína és Nagy-Britannia is már kétszáz éve vitatkoznak a Falkland-szigetek hovatartozása miatt és a spanyol-brit vita a Gibraltár feletti uralomért is már hasonlóan hosszú időre nyúlik vissza. Ehhez képest az ír-brit konfliktus Észak-Írország kapcsán "csak" száz éves.

De már az is előrelépés lenne, ha nem ölnék egymást az oroszok-ukránok és csak politikai viták lennének.


Az általad leírtak miatt Oroszország akkor sem fogja csak úgy Ukrajnának ajándékozni a Krímet és a Donbaszt a helyi oroszok akarata ellenére, ha liberális, demokratikus vezetés jön. Ezzel hiteltelenné válnának.

Ukrajna sem fog lemondani ezen területekről, legyen akármilyen színezetű, ideológiájú kormány. A Nyugat pedig nem fogja elárulni Ukrajnát, Ukrajna már a nyugati befolyási övezethez tartozik, hasonlóan fontos szövetségessé válhat, mint Tajvan és Izrael.


A kérdésedre válaszolva megoldás lehetne, ha Oroszország visszavonulna az 1992-es határok mögé és átadná a vitatott területeket Ukrajnának vagy pedig ha Ukrajna, EU, NATO elfogadná a helyeik önrendelkezési jogát, népszavazás lenne és demokratikusan döntenének a kérdésben. Nem hiszek ebben. Ha Ukrajna, a Nyugat elfogadná ezt, azzal hiteltelenné válnának, feladnák amiért eddig harcoltak. Kompromisszumos megoldás lehetne a megosztott szuverenitás a Krímen és a Donbasznak egy nagymértékű autonómia, de ez is engedményeket igényelne mindkét féltől, nehéz lesz elérni a jövőben is.


Ha viszont egyik fél sem adja fel az igényeit, akkor nem lesz békeszerződés. Ettől még elkezdődhet valamiféle normalizálódás. Ha Oroszország liberális, demokratikus vagy legalábbis békés országgá válna, lassan szerintem elkezdenének enyhülni a nyugati szankciók. Először a gazdasági kapcsolatok indulnának be, mint ahogy korábban az NSZK és a Szovjetunió között is elindult egy ilyen közeledés. Vagy említhetnénk az Izrael és az Öböl-menti arab országok közeledését, annak ellenére, hogy Izrael még mindig megszállva tartja Palesztinát és nem hajlandó tárgyalni a megszállás feladásáról és a független palesztin államról. De említhetnék az EU viszonyát Törökországgal, mely szintén viszonylag rendezett, annak ellenére, hogy az megszállva tartja az egyik uniós tag, Ciprus területének harmadát és ott sem látszik még remény a rendezésre, békekötésre. Japán is normális gazdasági, diplomáciai kapcsolatokkal rendelkezett Oroszországgla a nyugati szankciós rezsim vezetése előtt, pedig köztük közvetlen területi vita is van a déli Kuril-szigetek hovatartozása miatt. Egy idő után el kell fogadni a kellemetlen valóságot és a mellett együtt élni, együttműködni közös érdekek, közös célok mentén.

febr. 23. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%
Nyilván nem. Európa és a nyugat érdeke egyértelműen egy szövetséges oroszország lenne. Ha oroszországban ilyen politikai fordulat történne, akkor nagyon hamar leomlanának a falak. Simán lehetne orosz nato és eu csatlakozásról is beszélni abban az esetben, ha ebben az oroszok is partnerek
febr. 24. 00:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
Kizárt.
febr. 24. 06:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
52%
2, nem is tudtam, hogy liberális létemre én is náci vagyok. Vagyis, mindig is tudtam, csak nem sejtettem, de, hát minden nap tanul az ember valami újat.
febr. 24. 07:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

Az ukrán vezetés, a politika nem volt sohasem lojális az ott rekedt magyarokkal. Betiltották a magyar nyelvet.


Teljesen más lenne Ukrajna megítélése, ha úgy vigyáztak volna a magyarokra, mint a hímes tojásra, de olyan radikálisak, mint a Mi Hazánk. Úgy forgatják a szavakat, hogy cigány-gyülölő legyél, kiemelik a bűnűket, mintha magyar nem követne el bűncselekményeket. A mindenkori ukrán vezetés, politika is ezt csinálta magyar és orosz gyülölővé nevelte őket.


Most viszont minden megváltozhatna, lehetne az ukrán politika lojális a magyarokhoz Ukrajnában, de a magyar kormány ott gáncsolta őket ahol tudta.

febr. 24. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
07:07 - bocs de nekem egy olyan ember nem lesz szimpi aki nácikkal pózol és egy népcsoport kiírtásáról álmodozik (konkrétan egy videójában a muszlimokat csótánynak nevezi, akiket ki kell irtani, majd szépen utánanézel).
febr. 24. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 PMC Wagner ***** válasza:
Szerintem látva hogy ez hová fajult az USA ban és Európában erősen kétlem hogy a közeljövőben az ilyesmi teret nyerne náluk. Magyarországon is a többség utálja Orbán rendszerét de a liberálisokat azért nem szavazzák meg
febr. 24. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim válasza:
Még hamarabb is megtörténhet az ilyesmi dolgok a köznép számára hirtelenül hetek alatt lezajrólhatnak
febr. 24. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!