Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Afganisztáni háborúnak mi...

Afganisztáni háborúnak mi értelme van, amikor most is a tálibok uralják Afganisztánt?

Figyelt kérdés
ápr. 10. 11:15
 1/7 anonim ***** válasza:
86%
Az volt az értelme,hogy a fegyvereket jó pénzért el lehetett adni.A háborúkkal leginkább a kufárok járnak jól.
ápr. 10. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Így utólag nem volt sok. De az amerikaiak az hitték, ott itt is csinálnak egy amerikai bábállamot.
ápr. 10. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
61%

Afganisztán a világ legnagyobb heroin termelője.

Az ebből származó pénzre meg mindenkinek fáj a foga.

ápr. 10. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Ott a NATO 5. cikkelye lépett életben. Ez volt az egyetlen, amikor alkalmazták, a 9/11 miatt. Sok érdekes történetet, csatákat, filmeket szült ez a háború. Volt olyan, hogy 12 amerikai lóháton bejolózott sok ezer tálib közé, nyertek és mind túlélte. Nyilván nagyon erős túlzás és ferdítés ez, de a csata megtörtént, és el elvileg katonai nonszensz volt. A 9/11 helyszín mellett ezeknek a katonáknak külön lovas szobrot húztak fel. Nagyon tökösek voltak, meg persze az afgán törzsi segítők is, akik 1 gépkarabéllyal jolóztak be a szovjet tankok közé. Szerencsére megfilmesítették, "12 strong" címen, ha valaki nagyon unatkozik, megnézheti, hogy felületesen legalább értse mi történt ott.

Persze volt fordítottja is, amikor annyira nagyra tartották magukat, hogy öngyilkos táborokat hoztak létre. Aztán az egyik ilyen csata nagyon eldurvult, akkor belátták, hogy hiába a technika, a földrajzi pozíció fontosabb. Ezekről is vannak filmek.


Ami viszont megmutatkozik, demokráciát nem lehet exportálni. Ez egy társadalmi folyamat, ők maguknak kell akarni. Amerika kinyírta a diktatúrákat, és mi lett? Összeomló országok. Aztán arab tavasz után jött az iszlám tél.


De Irak meggyengítése még komolyabb hiba volt. Nem létező indokok alapján mentek, szétverték az országot 1 pillanat alatt. Egyébként ekkor Irán nagyon be volt rezelve. Irán és Irak ellenségek, akik sokáig harcoltak egymással. Erre megjöttek a Jenkik, és úgy verték le az elvileg nagyon erős iraki sereget, hogy a háború elején csak olyan nyugati katonák haltak meg, akik baráti tűz áldozatai lettek. Tényleg nagyon hamar nyertek, és ez jelzés volt Iránnak is. Ezután egyébként elküldték az iraki maradék sereget, így kell ellenséget kreálni. Ezek egy jó része milíciákba került. Amikor belátta az USA, hogy hiba volt, visszahívott akit tudott és aki jött.

És még egy nagy hiba, Amerika kigolyózta Irán legnagyobb ellenségét. Irán egyébként ezt köszöni szépen mai napig.

ápr. 10. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
0%
Az usa a nyersanyagok miatt szállta meg Afganisztánt
ápr. 10. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
48%

"Ott a NATO 5. cikkelye lépett életben. Ez volt az egyetlen, amikor alkalmazták, a 9/11 miatt."


Nem. Ez egyszerűen nem igaz. Az afganisztáni inváziónak és a későbbi megszállásnak az égadta világon semmi köze nem volt a NATO 5. cikkelyéhez. A NATo 5. cikkelyének következményeként két fő katonai műveletet hajtott végre a NATO, az USA légterének ellenőrzését (Operation Eagle Assist), illetve a Földközi-tenger járőrözését (Operation Active Endeavour).


Afganisztán inváziójának valódi jogi háttere igazából nem volt, a későbbi megszálló erőket viszont az ENSZ Biztonsági Tanácsa legitimalizálta 2001 decemberében.

ápr. 10. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

"A kollektív védelem elvét az Észak-atlanti Szerződés 5. cikke rögzíti. A NATO története során először és egyetlen alkalommal hivatkozott az 5. cikkre az Egyesült Államok elleni szeptember 11-i terrortámadások után."


"A NATO szövetségesei 2001-ben vonultak be Afganisztánba. 2003 augusztusától a NATO vezette az ENSZ által felhatalmazott Nemzetközi Biztonsági Segítő Erőket (ISAF)"

"Az ISAF 2014 decemberében fejeződött be"


"2015 januárjában a NATO elindította az Elszánt Támogatási Missziót (Resolute Support Mission, RSM) az afgán biztonsági erők és intézmények képzésére, tanácsadására és támogatására a terrorizmus elleni küzdelemben és országuk biztonságában."


www.nato.int

ápr. 10. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!