Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » A szocialista országokban...

József Kálmán kérdése:

A szocialista országokban miért fektettek annyit az iparosításba és a hadsereg fejlesztésére, ha ez sokszor éhezésekkel járt?

Figyelt kérdés
A Rákosi-rendszerben hatalmas volt az iparosítás és hatalmas összegeket fektettek a hadseregbe és fegyverkezésbe, bunkerek építésébe, de cserébe az emberek éheztek, padlássöprés volt és büntették a feketevágást. Vagy például az ukrajnai Holodomor részben azért is történt, mert az elkobzott ételeket eladták, amiből aztán finanszírozták az iparosítást és a fegyverkezést. Képes lett volna a Szovjetunió modernebbé válni a nagy mértékű iparosítások nélkül? Miért volt az, hogy majdnem az összes szocialista országban a hadsereg és az ipar nagyobb hangsúlyt kapott, mint az emberek élelmezése? Mi haszna volt ebből a vezetőknek és az országoknak? Ráadásul egyes erőltetett iparosítások még nagyobb károkat okoztak az országnak például Kínában amellett hogy hatalmas éhezések voltak, még nem is sikerült jó minőségű termékeket gyártani? Ha háboúra készültek vagy a háború okozta pusztítást próbálták rendbehozni még érthető is lehet talán, de ha épp nem álltak senkivel harcban és nem volt romokban az ország mi értelme volt? Sőt, a háborús időszakokban tényleg szükséges volt ez és a Szovjetek nem tudtak volna győzni a 2. világháborúban és nem tudott volna ezek miatt nagyhatalom lenni vagy Rákosi nem tudta volna újjáépíteni az országot és modernizálni a padlássöprések meg ilyenek nékül? Ráadásul ott az újjáépítés után is voltak ilyenek amiknek mi volt az értelme? Volt az ilyeneknek haszna, pozitívuma? Miért volt a mániájuk a szocialista diktátoroknak az iparosítás, hogyha sokszor balul sültek el a dolgok, például rossz minőségű termékeket gyártottak ami veszteség volt?

ápr. 23. 20:24
1 2 3
 1/29 anonim ***** válasza:
86%

Mond valamit, hogy hidegháború?

1945 után a NATO és a Varsói Szerződés farkasszemet nézett. Hatalmas hadseregekkel. A Varsói Szerződés országaiban a hadiiparra költött pénz kidobottnak tekinthető, mert minden a hadsereghez csak távolról is kapcsolódó technikát hosszú időre hadititoknak nyilvánítottak. A NATO országokban a hadi technikákat csak rövid ideig tartották titoknak, így a hadi fejlesztések átszivárogtak a civil életbe (mikrosütő, teflon)

ápr. 23. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/29 anonim ***** válasza:
84%
Tudod, a hadiipar az olyasmi, ami ontja az eszközöket magából. Rossz minőségű? Sebaj, van belőle sz*rásig, meg ember hozzá és sok lúd előbb-utóbb disznót győz. Ez volt a szimpla elgondolás.
ápr. 23. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/29 anonim ***** válasza:

#1

Na, ezért is maradt le a Kelet Blokk technikailag..

ápr. 23. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/29 anonim ***** válasza:

Fegyverkezési verseny volt.


Az iparosításnak meg ideológiai okai voltak.

De, volt ott még erőltetett, mesterséges urbanizáció is.


A gyári munkás ideológiailag támogatandóbb volt, mint a mezőgazdasági munkás.

ápr. 23. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/29 anonim ***** válasza:

Kedves 3-as

A lemaradásnak ideológiai okai is voltak. A fejlesztést feleslegesnek és drágának gondolták. Épp úgy mint az infrastruktúrát és a csomagolást. A csomagolások a mai túlgondolt, gyakran a megvásárolt terméknél több anyagot tartalmazó csomagoláshoz képest röhejes, hogy akár egy újság sarkába csomagolták a szögeket, csavarokat.

ápr. 23. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/29 anonim ***** válasza:
58%

Szocializmus... Mit vársz? Logikát? Hol?


Az egész keleti-blokk arra lett volna jó, hogy a Szovjetek felkészüljenek.

ápr. 23. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/29 anonim ***** válasza:
50%

Több dolgot mosol össze. A Rákosi korszakban azért volt éhezés mert jóvátétel címén vagonszámra hordtuk ki az élelmiszert a szovjet "testvéreinknek", amit még tetőzött egy elcseszett mezőgazdasági-szerkezetátalakítás.

Iparosítás... áldozat nélkül nincs eredmény! Ha erőltetetten mennek előre egy szektorban ott bizony a többi ágazat ÉS az életszínvonal szenved csorbát. A hiba nem ez volt, hanem az elcseszett gazdasági modell.

Ami meg a haderő fejlesztést illeti. Csóreszebb volt a keleti blokk, ha tartani akarták a versenyt a NATO-val, akkor biz' a nemzeti jövedelmük nagyobb részét kellett haderőre fordítani.

ápr. 23. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/29 anonim ***** válasza:
70%

#6

Mégis mire kell felkészülni? Ja, hogy Szergej nekidurálja magát egy újabb hódításra, aztán a blokk haderőit meg tolja maga előtt, mint egy élő pajzsot?

ápr. 23. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/29 anonim ***** válasza:
76%
#8 hát a világpolitikában ez már csak így van, a gyarmati csapatok mennek előre golyófogónak 😂 A ruszkik szemében Kelet-Európa csak vörösgyarmat volt, ütközőzóna, kizsigerelhető terület.
ápr. 23. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/29 anonim ***** válasza:

#8


Lényegében, igen. De most úgy állítasz be, mintha én helyeseltem volna ezt. Hát nem helyeslem.


A komcsiknak is ugyanaz a térségünk, mint a mostani nagy "demokratáké". Puffer zóna. Lásd az ukrajnai (és nem ukrán) proxyt.


Ne essetek abba a hibába, hogy mi nem felvonulási terület vagyunk. Az vagyunk. Ezért kellene összefogni.


Viszont én úgy gondolom, hogy a Monarchia elbukását követően enndk a térségnek belátható idzn belül annyi.


Bár igaz, sokkal jobban jártunk olyan országocskákkal, amiknek az öszlakoság száma egy budapesti hétköznapéval vetekszik. Ja...hogy nem?

ápr. 23. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!