Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Volt Magyarországon győztes...

Volt Magyarországon győztes forradalom? És mikor?

Figyelt kérdés
A történelem során MO szinte mindig megszállt ország volt, és volt egy csomó forradalmunk: pl Dózsa, Rákoczi, '48 '56 de ezeket mind elbuktuk. De olyan volt amit megnyertünk?
2011. júl. 1. 21:01
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
90%
Például az Őszirózsás forradalmat győztesnek lehet tekinteni, bár sajnos később a franciák megbuktatták a Károlyi-kormányt.
2011. júl. 3. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:
100%

Na persze. Lehet még példákat hozni.

Az őszirózsás forradalom tényleg sikeresnek mondható.

Én csak arra akartam rámutatni, hogy a magyar történelemben irdatlanul kevés az olyan megmozdulás, ami az alapvető célkitűzéseinek nem érte el a java részét. Csak mivel a hozzá kapcsolódó fegyveres küzdelmet, szabadságharcot általában leverték, ezért a többség az egészet elkönyveli veszett ügynek, ami téves meglátás.

2011. júl. 3. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 Pro Patria ***** válasza:
95%

"Ugyanis a nép célja a függetlenség volt, a nemességé viszont csak az előjogaik védelme." - Igen, ez így igaz, viszont én arra helyeztem a hangsúlyt, hogy mind összefogtak a Habsburgok ellen. Más-más okokból, más célért, de közös erővel, a paraszt, a főnemes, a diák, mindannyian.


"Amit aztán a nemesség fel is adott, amikor az udvar teljesítette a követeléseiket, amiért valójában kitört a felkelés." - A nemesség nem azért adta fel a területeket, mert teljesítették számukra a követeléseket, hanem mert a könnyűlovas "csapj oda!" harcmodor nem volt versenyképes a zárt hadrendű gyalogság ellen. Fokozatosan szorultak vissza, majd két megsemmisítő vereség után letették a fegyvert (nagyon kedvező feltételek mellett.)


"A forradalom győzött. A vívmányai 1867 után teljes mértékben teljesültek. Tehát értelmetlen vesztesnek titulálni. A szabadságharc pedig, bár a végén elbukott, de, amiatt, amit te is említesz, azt se kell lebecsülni." - Legfőképp azért nem, mert a Kiegyezés éppen a szabadságharc sikerei okán született meg. Ha nem ütöttünk volna ilyen vérző sebet az osztrákokon, nem keresték volna a kiegyezést. Ugyanis, mint tudjuk, a poroszok igencsak megszorongatták az osztrák haderőt, ennek okán mindenképp "jó viszonyt" akartak kialakítani a magyarokkal, nehogy megint bajba keveredjenek, mint '48-ban, amikor alig-alig sikerült leverniük minket.


"Ez is egy szempont lehetett, de szerintem sokkal inkább az volt a cél, hogy felmagasztalják a szocializmust a "bús ezer évhez" képest." - Pontosan, ez is közrejátszott.


"A Felvidék déli részét és Kárpátalja magyar lakta területeit az első bécsi döntés adta vissza. Igaz, azt is fegyverrel vettük be, de ez csak annyit jelentett, hogy a magyar hadsereg bevonult oda, ahonnan a németek és az olaszok előzőleg kiparancsolták a csehszlovák hadsereget. Vagyis ezt nem nevezhetjük hódításnak.

Kárpátalját lényegében megszálltuk, ez igaz. Viszont azt nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy ez alatt Németország épp megszállta a maradék Csehországot, úgyhogy sok ellenállásra nem kellett számítanunk." - Ez így igaz.

2011. júl. 3. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:
95%

"Igen, ez így igaz, viszont én arra helyeztem a hangsúlyt, hogy mind összefogtak a Habsburgok ellen."


Ez végül is korrekt. Ilyen távon valóban közösek voltak a célok. De az, ahogy te fogalmaztál, legalább is szerintem, félrevezető volt.

Illetve amiatt fontos kihangsúlyozni a különbséget, mert a nemesek kezdték a felkelést és ők el is érték a céljukat. Tehát a "forradalom" pont emiatt nem nevezhető vesztesnek.


"A nemesség nem azért adta fel a területeket, mert teljesítették számukra a követeléseket, hanem mert a könnyűlovas "csapj oda!" harcmodor nem volt versenyképes a zárt hadrendű gyalogság ellen."


Erről lehet vitatkozni. Viszont a szatmári béke teljesítette (így vagy úgy) a nemesség alapvető követeléseit, tehát számukra nem is volt értelme folytatni az egészet.


"Ugyanis, mint tudjuk, a poroszok igencsak megszorongatták az osztrák haderőt, ennek okán mindenképp "jó viszonyt" akartak kialakítani a magyarokkal, nehogy megint bajba keveredjenek, mint '48-ban, amikor alig-alig sikerült leverniük minket."


Az már csak a végjáték volt. Mire a poroszok komolyan bejöttek a képbe, már rég megindultak a tapogatózások a kiegyezés felé. A porosz-osztrák háború csak annyiban "segített", hogy az udvar kompromisszumkészségét javította.

2011. júl. 3. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 A kérdező kommentje:
oks köszi a választ mindenkinek.
2011. júl. 14. 17:12
 16/17 anonim válasza:
bocskai szabadságharc
2011. szept. 26. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 A kérdező kommentje:
Köszi. Am már én tudok egyet, az 1919-es Balassagyarmati-felkelés, már ha ez annak számít.
2011. okt. 1. 11:12
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!