Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Léteznek igaziból olyan...

Léteznek igaziból olyan bérgyilkos csapatok mint pl a feláldozhatók című filmben?

Figyelt kérdés

Lehet hülye kérdés, de nem tartom kizárt dolognak.. bizonyíték tudom, hogy nincsen rá, de vajon létezhetnek ilyen csapatok szerintetek?

Köszönöm!:D


2013. jan. 17. 17:06
 1/6 anonim ***** válasza:
81%

Ez is egy olyan dolog, ha léteznek is, azt nyilván nem fogják egyszerű közemberek tudomására hozni...

Egyébként szerintem biztosan vannak a nagyhatalmaknak ilyen titkos "feláldozható" elit csapatai.

2013. jan. 17. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
95%

Hello. Mivel ebből írtam a szakdolgozatomat, és eléggé benne vagyok a témában, talán releváns lesz a válaszom.


Először is, a Feláldozhatók c. filmben nem bérgyilkosok vannak, hanem PMC-k, úgynevezett szerződéses magánkatonák (Private Military Contractor). A bérgyilkost egyetlen személy likvidálására bérlik fel, a PMC-ket pedig egy bizonyos művelet végrehajtására (melyben vagy kell ölni, vagy nem).


A zsoldosok kifejezés kicsit idejétmúlt, némileg pejoratív is, ezért az eredeti angolban sem a mercenary-t használják, hanem a PMC-t.


Ilyen szervezetek vannak, nem is egy, hanem elég sok. Ezek nem eldugott, titkos alakulatok, hanem profitorientáltan működő professzionális védelmi, katonai cégek. Itt most nem valami biztonságiőr-vállalatra kell gondolni (bár némileg lehetnek átfedések), a PMC-k ugyanis elsősorban kormányok megbízásából működnek és hajtanak végre akciókat más országokban, míg egy biztonsági őröket közvetítő cég általában magánszemélyek megbízásából belföldön teljesítenek szolgálatot, általában NEM fegyveresen, általában SOKKAL KISEBB tapasztalattal rendelkező személyzettel. Ezek nem kőbe vésett szabályok természetesen, de nagy vonalakban erről van szó.


Manapság számos PMC létezik szerte a világon. Ezeket az esetek döntő többségében tapasztalt ex-katonák alapították, és emberállományok is tapasztalt ex-katonákból áll. Az első ilyen modern PMC az apartheid bukásakor a dél-afrikai fehér katonák által alapított, kirívóan sikeres, azóta felszámolt Executive Outcomes volt, melyet Eeben Barlow alapított (akivel egyébként kapcsolatban állok).


Azóta számos PMC alakult szerte a világban. Hírhedtebb PMC volt a 2000-es években a Blackwater, mely az amerikai kormány megbízásából dolgozott Irakban (és követett el súlyos bűncselekményeket, melynek eredményeképpen a Blackwater más néven szerveződött újjá: előbb Xe Services volt, jelenleg Academi néven létezik). Ők saját páncélozott járművekkel, helikopterekkel rendelkeznek, tulajdonképpen igazi professzionális magánhadsereg. Rajtuk kívül számos PMC létezik még, például az ausztrál Sharp End Int., a francia Secopex, a brit Aegis, szlovén CSB stb.


Vannak magyar ex-katonák, akik PMC-ben szolgálnak, de őket itt most nem említeném meg.


És hogy hol működnek? Szerte a világban. Csak egy példa: 2004-ben Egyenlítői Guineában 70-80 dél-afrikai zsoldos vezetésével kíséreltek meg puccsot az uralkodó rezsim ellen. Emögött persze számos nagyhatalom állt (Egyesült Királyság, Spanyolország), de persze ezt nyilvánosan sosem ismerték el, nem is fogják. Ebből talán kitalálhatod - és ebben a Feláldozhatók is bemutatja a PMC-k világát -, a PMC-ket általában olyan esetekben kérik fel, amikor 1) nyilvános támadásra, puccsra nincs lehetőség, mert órisái diplomácia vihart, akár háborút okozna 2) az akció kimenetele borzasztóan kényes 3) "piszkos" munkát kell végrehajtani.


Remélem segítettem, ha bármi kérdésed van, nyugodtan írj.

2013. jan. 17. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
Annyi kimaradt az előzőből, hogy ha egyetlen katonáról van szó, akkor private military contractorról beszélünk, ha magáról a cégről, akkor private military company, de használatos még a private military firm is, bár ezt ritkábban hallom.
2013. jan. 17. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
0%
lehet
2013. jan. 17. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Waoo. Nem is gondoltam volna.. Érdekes. Nagyon szépen köszönöm a válaszod..!
2013. jan. 18. 14:28
 6/6 anonim ***** válasza:
Tehát muszáj exkatonának lennem hogy csatlakozhassak? Plusz mi van a nőkkel?
2018. júl. 3. 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!