Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Valaki tud mesélni az 1956-os...

Valaki tud mesélni az 1956-os forradalomról?

Figyelt kérdés
Akár szülők elmondás alapján vagy bármi. Nem maga a történelmi része érdekelne hanem ilyen személyes dolgok.
2014. jan. 13. 12:48
 1/10 anonim ***** válasza:

Ez egy érdekes cikk:

[link]

2014. jan. 13. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Milyen "ilyen"?
2014. jan. 13. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Szerintem érthetően fogalmaztam. Nem olyan dolgok amiket a törikönyvből is ugyanúgy megtanulok hanem személyes tapasztalatok vagy mások által elmesélt személyes tapasztalatok.
2014. jan. 13. 13:08
 4/10 anonim ***** válasza:

"személyes tapasztalatok vagy mások által elmesélt személyes tapasztalatok."

Ilyet linkeltem.

2014. jan. 13. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 SimkoL ***** válasza:

Az 1956-os forradalom közel sem volt olyan amilyennek beállítják. Mindenki a fővárosról beszél, de pl. a testvérem '56 november első napjaiban született Miskolcon, vidékről - Szerencs - simán el lehetett jutni a kórházba és vissza. Szerencs mellett élek, nálunk a faluban sem volt nagy felhajtás azt leszámítva, hogy a Tanácsházánál elégették a papírokat. Nem volt lövöldözés, elfogyott a tüzelnivaló elmentek a kocsmába, megittak valamit és hazamentek. Több ember fejébe is megfordult, hogy disszidálni kellene - apáméba is - de mire átgondolták már 'rendeződött' a helyzet. Mit csináltak ? dolgoztak tovább. A falusi 'parasztot' mindig is inkább a megélhetése vezette nem a politikai nézetei - már ha voltak. Apám már a II. világháborúban is élt - kölyök volt és nagy gazember - elmondásai alapján az ember teljesen más képet fest a megszállókról és a felszabadítókról.

Falusi kocsmánkban sok idős törzsvendégünk volt, ilyen pl. az az ember is aki '56-ban párttitkár volt nálunk. Soha nem volt arról szó, hogy harag lenne a történtek miatt vele korabeli emberekkel.

Mindent összefoglalva falun más volt :)

2014. jan. 13. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
0%
"...Szerintem érthetően fogalmaztam.." szolt az agressziv malacka.
2014. jan. 13. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Könyvtárnyi irodalma van. Valóban a fővárosban történtek a jelentős dolgok, nekem még volt szerencsém Pongrátz Gergellyel személyesen beszélgetni amíg élt. Fantasztikus, hogy mit meg mertek csinálni, felkészületlenül, kézifegyverekkel szembeszállni a harckocsikkal. És hosszú ideig sikerrel.


Faterom gyerek volt, kilenc éves, valahol az 5 - ös út mellett laktak abban az időben, ő látott vasúti átjárót, amit ronggyá koptattak a tankok. Látott szekeret amiről a paraszt épp, hogy le tudott ugrani, a tankok lovastul mindenestül kilapították a szekeret.


Anyukám négyéves volt, úgy volt, hogy mennek Amerikába, de nagyon beteg lett és ez elmaradt. Nagynéném elkószált valamerre és orosz katonák vitték vissza a nagyszüleimhez, mondván ne császkáljon a gyerek az utcán ilyen egészségtelen időben. Anyám emlékszik amint az orosz katonák heringként feküdtek a teraszukon fedezékben és még golyó is repült be az ablakukon.


Volt egy csendes nőtüntetés valamikor '56 decemberében, ez egy gyászfelvonulás volt az elesettek emlékére. Apai nagyanyám épp Pesten volt, valamit csencselni, élelmiszert beszerezni, rokonokat látogatni vagy már nem emlékszem miért, de őt is berántották a résztvevők a sorok közé, így ő is ott volt ezen az eseményen.

2014. jan. 13. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
0%
Az ellenforradalomról?
2014. jan. 13. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 SimkoL ***** válasza:
Túl van az egész 'misztifikálva' :) Az én nagyanyám 1900-ban született és 20 éves koromban halt meg. Neki annyi volt csak a véleménye: 'a piszkos kommunisták kib@asztak velünk' és ezek után ment, tette a dolgát.
2014. jan. 13. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
köszönöm az értelmes hozzászólásokat nagyon érdekesek. Igen első válaszoló nem a te kommentedre reagáltam hanem az értetlen másodikra.
2014. jan. 13. 20:43

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!