Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » A Prmcsk kapitányról hol...

A Prmcsk kapitányról hol találhatok valamit bővebben?

Figyelt kérdés
ha egyáltalán létezett.

2014. febr. 23. 13:29
 1/4 anonim válasza:

Ez engem is érdekelne, mert tanultam róla általános alsóban, és azóta sehol nem hallottam róla. se a töri könyvben, se magyarból, sehol. Szóval nekem is kellenek válaszok, mert nagyon érdekel, és teljesen átérzem a szituációdat, és a helyzetedet is, és igazából nagyon rosszul érzem magam a kérdéseddel, mert 2014 óta senki sem válaszolt rá és ettől furcsa az egész. De nagyon várom a válaszokat én is és remélem még te is megtalálható vagy valahol, és majd tudnánk együtt dolgozni a Prmcsk megismerésén, ami fantasztikus lenne, mert akkor tudnánk egy könyvet írni róla, hogy Prmcsk története, és ezáltal okosabbá tehetjük az embereket róla, és ezáltal még pénzünk is lenne, amiből nyithatnánk egy fagyizót a Prmcsk uraságról, vagy pedig plusz sokkal többet eladni a könyvekből, aminek köszönhetően több ember fogja megismerni őket. De amúgy Prmcsk kalapjára esik e eső? Vagy kik azok akik ismerték Prmcsk-t és még élnek? Vagy kik voltak a rokonai? Ezeket felfedezhetjük, és kiadhatjuk a könyvben!!! És megmenthetjük az embereket a butaságtól, és az örökkévalóság felé mehetünk, úgy hogy mindenki ismerni fogja Prmcsk-t?

És kedved kérdző, amúgy is hasznos lesz mindenkinek a tudás Prmcsk-ről.

ÉS AMINT OLVASTAD EZT, AKKOR VÁLASZOLJ!!

Köszönöm :)

2018. máj. 21. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

1991-92es tanévben voltm harmadikis általános iskolában.

Egy olvadmányunkban én is találkozram ezzel a névvel, akkor is matadt meg bennem, de azóta se semmi.

Most is a Google hozta be ezt a kérdést találatnak.

Bocs a 100% offért, de ezexerint nem csak bennem ragadt meg

35/ffi

2018. júl. 17. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
kicsit később voltam harmadikos,nekem abszolút kiesett.de anyukám megjegyezte.
2018. júl. 17. 21:09
 4/4 anonim válasza:

A KIS KURUC

Akkor történt, amikor Thököly Imre fogott fegyvert a magyar szabadságért. A kurucok diadalmas harcok után Fülek várát is visszafoglalták a császáriaktól. Ezután kuruc fészek lett a füleki várhegy. Sajnálták is a németek nagyon!

Mikor a legjobban sopánkodott a haditanács, felállt Prmcsk kapitány, és így szólt:

Sose búsuljanak, generális uraim! Visszafoglalom én a füleki várat.

- Hogyhogy?

- Felöltözöm fuvarosnak, bort viszek a várbelieknek, és leitatom a kuruc őrséget. Éjjel megnyitom a várkaput, addigra odaér már a barátom, Sztrapacska.

- Ez jó lesz! - Hanem miben bízik, kapitány? -

kérdezték tőle a német generálisok.

- Magamban. Olyan vitéz vagyok, hogy csak a nevem kitöri a magyarok nyelvét: Prmcsk.

Ebbe aztán belenyugodtak Bécsben. A fülekiek nem is sejtették, mit főznek nekik a németek.

Vígan nyargalásztak paripáikon a völgyben, amikor az

úton egy kisfiút találtak.

Hogy hívnak? - kérdezték.

- Törökverő Magyar Balázsnak.

- Hol vetted ezt a szép nevet?

- Apámtól örököltem, aki tizenkét törököt vert agyon, amikor a nyáját el akarták hajtani.

- Derék ember volt az apád, hát te szeretnél-e törököt verni?

- Szeretnék bizony, még ha német volna is a török.

- Hát a német mit vétett neked?

- Elfogta az édesapámat, azt sem tudjuk, hol raboskodik.

- Hány esztendős vagy?

- Tíz.

- Mit tudnál, te kis Mókus?

- Fényesíteném a huszárok kardját, meg vigyáznék éjjel, hogy baj ne legyen a várban.

- Na öcsém, akkor csapj fel, ilyen legényre mindig szükségünk van.

A huszárok felvitték magukkal Magyar Balázst a füleki várba, ahol éppen nagy mulatság volt.

Közben egy fuvaros kérezkedett be szekerével a várba.

Bort hozott, és igen olcsón adta.

A vitézek késő estig vígan voltak, akkor feküdni mentek. A fuvaros kint maradt az udvaron, a szekéren. Balázs ágya egy Fülkében, éppen a lőrés alatt volt. A gyermek büszke örömében nem tudott aludni, ezért ki-kinézett a távolba, és a sötétbe kémlelt, bár nem látott az orránál tovább.

Hallása azonban olyan éles volt, hogy minden tücsök hangját meg tudta különböztetni egymástól.

Egyszerre a szívébe nyilallt valami. Távolból lódobogást hallott. Hamar kiszökött az udvarra, amelynek nappal minden zegzugát megismerte.

Mezítláb, nesztelenül ment előre, s csakhamar a fuvaros szekeréhez ért. Belenézett, és megdöbbenve látta, hogy üres. Abba a pillanatba megértette, hogy áruló van a várban.

Érezte, hogy most rajta áll az egész vár becsülete, élete. Villogó szemmel kereste a sötétben, merre lehet az áruló. Óvatosan sietett a kapu felé. Az örök a földön feküdtek, aludtak. A fiú észrevétlenül kisurrant a kapun, és lefelé haladt a meredek

várudvaron. Az alsó kapunál iszonyodva látta, hogy a

fuvaros az egyik alvó katona zsebében keresgél, majd

kiveszi belőle a kulcsot.

- A kaput akarja kinyitni a cudar! Hamar a vészharangot!

A harang éppen ott volt, ahol a szekeres állott. Balázs

ezzel nem törődve, odarohant, megkapta a kötelet, és

teljes erejével megrángatta.

A harangszó felverte az alvókat, mire az áruló úgy megijedt, hogy kiejtette kezéből a kulcsot. A fiú villámgyorsan felkapta, és lélekszakadva futott vele a

felső kapuhoz. A szekeres most eszmélt rá, hogy mi

történt. Meglátta a gyereket, és utána rohant. Késő volt. Balázs beugrott a kapun, és becsapta maga után.

Ezzel megmenekült üldözőjétől. Ugyanakkor vitézek lepték el a várudvart, a kapitány is megjelent:

- Mi az? Mi történt?

- Kapitány uram, áruló van a várban! Itt a kulcs, elfogtam a németet.

- Ember vagy, fiam! Megmentetted Füleket! Mit kívánsz jutalmul?

- Hadd legyek ezután is a vár kis katonája!

Aztán ha fognak kelmétek valami német generálist, hadd váltsam ki rajta az édesapámat!

- Éljen! - kiáltották rá a huszárok.

A fuvarost hamarosan fülön csípték, a támadó császári csapatot kardélre hányták, s az elfogott Prmcsk kapitányon kiváltották Balázs apját.

A tízesztendős kisfiú később még sok hőstettet vitt véghez, ő lett Rákóczi egyik legvitézebb katonája.

Móricz Zsigmond nyomán

2020. nov. 28. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!