Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » A forradalom is polgárháború?...

A forradalom is polgárháború? Mikortól számít egy forradalom polgárháborúnak?

Figyelt kérdés
Például Magyarország 1956, Kuba 1957-1959, Nicaragua 1979, Líbia 2011, Szíria 2011-,

2014. okt. 23. 13:24
 1/8 anonim ***** válasza:

Nem feltétlenül, akkor polgárháború, ha egymás ölik a polgárom.


Magyarország 1956-ban csak forradalom volt.


De, Spanyolországban 1936 és 1939 között forradalom és azt követő polgárháború is volt.

2014. okt. 23. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Szerintem nincs matematikai pontosságú definíció - ha pozitívan értékeljük az eseményeket akkor forradalom, ha negatívan (esetleg hosszabb, véresebb) akkor polgárháború. De ez elég szubjektív.
2014. okt. 23. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Magyarországon, Kubában is súlyos harcok voltak. Akkor ezek szerint ezeket már tekinthetjük polgárháborúnak is?


1956-ban közel 3000 felkelő és civil halt meg az összecsapásokban, a másik oldalon pedig kb. 100-200 magyar karhatalmista, katona és még 669 szovjet katona. Továbbá több ezer sebesült is volt.

A kubai forradalom halálos áldozatainak száma kb. 15000.

2014. okt. 23. 15:36
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

A forradalom, amikor egy réteg, kisebb vagy nagyobb erőszakkal megpróbálja az adott állam struktúráját megváltoztatni. A polgárháború ennek a folyománya.


Például. Én vagyok az elnök. A nép egy része szeret, másik része nem szeret vagy közömbös irántam. Sok hatalmas ember van mellettem, de sok van ellenem is.


Amikor én, mint elnök hozok egy olyan politikai döntést, amivel aláteszek bizonyos hatalmi köröknek, ők ellentámadást indítanak.


Első ellentámadás: Államcsíny. Ilyenkor az ország jogrendszere segítségével, a velem szembe helyezkedő hatalmi elit megpróbál engem kitúrni az elnöki székből. Tehát a törvények segítségével akarják magát a törvényes hatalmat felszámolni. Ha ez nem sikerül, mert lefülelem, akkor jöhet a második verzió.


Második ellentámadás: puccs. Itt már a velem szembehelyezkedő csoport fegyveresen próbálja megdönteni a hatalmam.


Ebből következik a forradalom. Ha én, mint vezető az események közben elveszítem a néptömegek egy részének támogatását, akkor fellázadnak ellenem.

Viszont én ragaszkodom a hatalmamhoz. És mivel mellettem is állnak bizonyos csoportok, és ha nem elég gyors és jól megszervezett az ellenem irányuló puccs, akkor lehetőségem van megszervezni erőimet, magam mellé gyűjteni a támogatóimat, akiket feltüzelek mindenféle közhelyekkel és fegyveres ellenállásra buzdítom őket.

Ekkor pedig kitör a polgárháború.

2014. okt. 23. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Pl. 1848 forradalom volt amíg az utcára vonultak és átadták a követeléseiket, de amint honvéd csapatokat kellett állítani akik harcban keveredtek szabadságharc lett.
2014. okt. 24. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Polgárháború az amikor azonos nemzet állampolgárai harcolnak mindkét oldalon. ...és igen ..ha úgy értelmezed a tényeket akkor 56-ban polgárháború is zajlott, ugyanúgy mint 1848-ban.
2014. okt. 24. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
1848 szabadságharc volt, nem polgárháború. 48-ban különböző nemzetiségek harcoltak egymással, illetve az önálló Magyar Királyság a külső agresszorokkal. A kimondott Habsburg trónfosztás miatt az osztrák csapatokkal való harc nem nevezhető egy nemzetek belüli harcnak.
2014. okt. 25. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
A nemzetek helyett nemzeten belülit akartam írni.
2014. okt. 25. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!