Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » A tótok részt vettek valamenny...

A tótok részt vettek valamennyire az 1848-'49-es szabadságharcban?

Figyelt kérdés
2015. márc. 9. 17:40
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
13%
Természetesen. Vagy nem hallottál még Petőfi Sándorról? Szerintem az egyik legnagyobb szabadságharcos volt.
2015. márc. 9. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
De mármint úgy, mint egy egységes nemzetiség.
2015. márc. 9. 17:51
 3/11 anonim ***** válasza:
70%
Első: a tótok azok a szlovákok (többé-kevésbé), Petőfiben pedig szerb (rác) vér volt.
2015. márc. 9. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
tudom hogy a tótok a szlovákok, de szerintem Petőfiben tót vér volt,mert állítólag Felvidékről származik és a nevét Petrovits-ról neveztette át Petőfire, hogy magyarosabb legyen a hangzása, és ezt így tanítják az iskolában is.
2015. márc. 9. 18:30
 5/11 anonim ***** válasza:
82%

Nekem történelem tanárom tanította hogy mivel a magyar királyság népe voltak,ezért hamarabb jutott el hozzájuk a jobbágyfelszabadítás,és inkább a magyarok oldalán álltak a szabadságharcban,sok szlovák önkéntes volt a hovédségnél.

Eléggé furcsa a mai szemmel,de akkor mellettünk álltak

2015. márc. 9. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%
Azzal egészíteném még ki hogy a románok pl azért voltak ellenünk,mert ugye erdélyben nagyon sok román paraszt volt és hozzájuk késöbb ért el a felszabadítás amiért sok helyen magyar népírtást csináltak
2015. márc. 9. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%
Második vagyok: na most így gyorsan utánanéztem az egésznek és igaza volt az elsőnek. Valóban szlovák származású volt Petőfi, csak a közhiedelem szerint szerb.
2015. márc. 9. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

Igen, részt vettek a szabadságharcban. Amikor Görgey feladta 1848 decemberében Budát és észak felé hátrált, akkor a Felvidéken folyamatosan toborozták az újoncokat. Ekkor elég sok tót beállt honvédnek. Először elég gyáván viselkedtek, Görgey keserűen ír arról emlékirataiban, hogy az első ellenséges puskalövésekre szégyenszemre szétszaladtak, és otthagyták az ágyúkat. Egy ilyen eset kapcsán Görgey nem volt hajlandó magára hagyni az ágyúkat, és egymaga védte a löveget, szégyenében várta, hogy lője le az ellenség. De egy magyar huszár végül rávette, hogy meneküljön. Görgey annyira magán kívül volt katonái gyávaságát látva, hogy úgy kellett vonszolnia a huszárnak, és csak akkor tért magához, amikor a huszár karját eltalálta egy puskagolyó. De egyébként a magyar honvédek is ugyanilyen gyávák voltak kezdetben, nem csak a szlovákok.


Amúgy Guyon Richárd, amikor Branyiszkó-hágóját ostromolta (ezen múlott, hogy tudunk-e csatlakozni a Tiszánál összevont magyar fősereghez - szóval, ha nem győzünk Branyiszkónál, akkor Görgey seregének annyi lett volna), szóval ott Guyon a szlovák felkelőket utasította arra, hogy foglalják el az osztrákok által őrzött magaslatokat. Az osztrákok először visszaverték a szlovákokat, mire Guyon hátulról elkezdte őket kartáccsal lőni. Így olyna helyzet alakult ki, mint az Ellenség a kapuknál című filmben, amikor a szovjetek is lelőtték a saját katonáikat, amikor visszavonultak a németek-elleni rohamnál a film elején :D Csak annyi volt a különbség, hogy a szlovák honvédek elfoglalták Branyiszkót.


Később viszont vitézül harcoltak a szlovákok is és a magyarok is.


De nemcsak a magyar részen, hanem az ellenség oldalán is voltak szlovákok (népfelkelők), de ezek sokkal kisebb létszámban fordultak elő és jelentéktelenebbek voltak.

Hogy miért magyar részen küzdöttek, ezt már leírták előttem.

2015. márc. 9. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
Ahhoz képest, hogy a közhiedelemben szerb, én csak és kizárólag a szlovák származásáról hallottam egész életemben. :D
2015. márc. 9. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2015. márc. 11. 18:17
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!