Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Milyen területi változások...

Milyen területi változások lettek volna ha a Központi Hatalmak győznek az első világháborúban?

Figyelt kérdés
Leginkább az Osztrák Magyar Monarchia érdekel. A németek főleg a gyarmatokat akarták újra osztani, de mi volt a tét a Monarchiának? Mit nyertünk volna vele? Volt valami akár nem hivatalos megállapodás, hogy alakult volna? Erről nem sikerült eddig még szakirodalmat találnom :(.
2015. ápr. 27. 18:33
 1/8 anonim ***** válasza:
47%
A Monarchia is a gyarmatokat szerette volna újraosztani. Minden a gyarmatok körül zajlott. Mert abban volt a pénz. Olcsó, buta de nagyszámú munkaerő, ami a végletekig kihasználható gazdaságilag. Mindenki ezt akarta. Most ha belegondolsz, hogy Magyarország például megkapja Boszniát, vagy mittudomén Albániát. Hát mi a fenére ment volna vele. Több pénzbe került volna, mint amennyit tokkal vonóval ér az egész hely.
2015. ápr. 27. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
69%
Valószínűleg Szerbiát teljesen bekebeleztük volna, olaszoktól valószínűleg Velence került volna hozzánk. Meg egy kis gyarmat Afrikában, Távol-Keleten nem kaptunk volna valószínűleg.
2015. ápr. 27. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
58%
1916-ban, az amerikaiak belépése előtt nyerésre álltunk, a britek vonakodva bár, de kész voltak a németekkel leülni a békéről tárgyalni, miután Németország status quo ante basis békét ajánlott, vagyis semmi mást nem kívánt, mint a háború előtti állapotokat visszaállítani (legalábbis Európában, a gyarmatokat nem tudom). A Monarchia valószínűleg bekebelezte volna Szerbiát, egyébként ebben a térségben is maradt volna minden ugyanúgy.
2015. ápr. 27. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Ez nem egészen úgy volt, mint ahogy az előzőek leírták. Egyetemen volt egy fél éves kurzusom az első világháborúról és Versaillesről, plusz emellett több száz oldal szakirodalom.


Egyrészt a Monarchia fő célja a birodalom megtartása volt és a balkáni befolyás növelése, a gyarmatok és az annexió csak másodlagos volt.

A németek esetében pedig semmi szó nem volt arról, hogy területi követelés nélkül békét kötöttek volna. Még 1918-ban az orosz békénél sem egyeztek bele Lenin annexió mentes azonnali béketervébe. Még úgy sem, hogy nagy szükség lett volna a keleti katonákra nyugaton.

Amúgy a németek célja egy közép-afrikai gyarmatbirodalom volt (Belga Kongó + brit és francia területek). Európában pedig egy kb Párizstól Rigáig terjedő Németország, valamint egy Európa nagy részére kiterjedő német vezetésű vámunió, a Mitteleuropa.


Például itt egy 1915-ös térkép, ami a központi hatalmak várakozását mutatja győzelem, illetve vereség esetén:

[link]


De a lényegre térve:

a területi változás és ezzel együtt a Monarchia nyeresége azon múlott volna, hogy mikor következik be ez a győzelem.


Esetleg 1914-ben a Schlieffen-tervvel? Akkor elég jól kijöttünk volna, Szerbiával kisebb határigazítások (Tisza kifejezetten ellenezte az annexiót), nagyhatalmi súly nőtt volna, esetleg még gyarmatok is. Vagy talán 1915-ben Gorlice járt volna sikerrel? Akkor valószínűleg jobban jártunk volna és még olasz területekkel is bővült volna a birodalom.

1916-ban viszont az OMM átlépett a holtponton, egyre gyengébben teljesített és egyre inkább ki lett szolgáltatva a németeknek. 1918-ra már egy csomó engedményt tett a Monarchia Németországnak (főleg a Mitteleuropát illetően) a segítségekért cserébe.

Szóval ha mondjuk 1918-ban Ludendorff tavaszi offenzíva sikert arat és elhozta volna a győzelmet, akkor a Monarchia már-már német félgyarmat lett volna (egy kicsi túlzással, de az egyértelmű, hogy német érdekeket szolgált volna).


Igazából nagyon sok múlott nagyon sok mindenen, még a vereség sem hozta volna magával egyértelműen a monarchia felbomlását. Például az USA a föderatív átalakítást szorgalmazta. Vagy például a franciák minimum 6-7 fele akarták darabolni Németországot. Vagy például mi lett volna, ha nem jelenti ki egyből a függetlenségét Magyarország? Olvastam olyat, hogy az erdélyi románok Bécs és Bukarest közül valószínűleg Bécset választották volna, viszont Budapest és Bukarest közül inkább az utóbbit.


De persze ez mind a "mi lett volna ha" körébe tartozik...

2015. ápr. 27. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

#4: Tisza valóban ellenezte az annexiót, de senki nem hallgatott rá. Ha hallgattak volna, és inkább egyenrangú félként beveszik Szerbiát a Monarchiába, ahogy Tisza akarta, akkor nem is tör ki a háború, illetve ha kitör, akkor nem lett volna a "főbűnösség" ránk kenve.


"Olvastam olyat, hogy az erdélyi románok Bécs és Bukarest közül valószínűleg Bécset választották volna, viszont Budapest és Bukarest közül inkább az utóbbit." - ez szerintem nagyon nem igaz. Bukarest (és általában a regát) legalább 100 évvel volt lemaradva Budapest (és Magyarország) mögött, dehogy akartak volna az erdélyi románok Romániához tartozni - az egy más kérdés, hogy atom módon nyomatták a nacionalista propagandát nekik. (Ezt az oláhozók, tótozók figyelmébe. A Felvidéken 1920. június 4-én, mikor meghúzták a harangokat, a tótok együtt sírtak a magyarokkal az utcán, pontosan tudták, mi vár rájuk a cseh uralom alatt.)

2015. ápr. 28. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

Ezen a térképen berajzoltam:

[link]


Ha a Központi Hatalmak győznek, Németország a tervek szerint területeket szerzett volna Belgium és Franciaország keleti részéből és bekebelezik Luxemburgot.

Az oroszoktól elvették volna a lengyel területeket és a mai Lettország, Litvánia területét. Ezeket Németország annektálja (lehet, hogy valamilyen formában létrejött volna Lengyelország, de valószínűleg nem független államként, hanem egy olyan német bábállamként, mint a második világháború alatt). Továbbá az Oroszországnak le kellett volna mondani Ukrajnáról és Belaruszról is, ezek független országgá válnak.

Közép-Európában létrejött volna egy német vezetésű gazdasági szövetség, vámunió. Ennek a tagjai a tervek szerint Németország, Ausztria-Magyarország, Franciaország, Belgium, Hollandia, Dánia és esetleg még Olaszország, Svédország, Norvégia.

Afrikában meg akarták szerezni Francia- és Belga-Kongót, hogy összekössék Kamerunt és Német Kelet-Afrikát, így létrehozva egy összefüggő nagy német gyarmatot Közép-Afrikában.


Az Osztrák-Magyar Monarchiának ahogy korábban is már leírták nem annyira voltak területi követelései, nekik a fő céljuk a birodalom fenntartása volt és a hegemónia biztosítása a Balkánon.

A háború elején a cél az volt, hogy megtartják Bosznia-Hercegovinát és annektálják Montenegrót. Győzelem esetén Észak-Olaszország egy részét elcsatolták volna. Továbbá Olaszországnak le kellett volna mondani Líbiáról, mely az Osztrák-Magyar Monarchia gyarmatává válik.

2015. ápr. 29. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Nagyon szepen koszonom a valaszokat, legfokeppen a 4es es a 6os valaszolonak. Annyit megkerdezhetek, hogy hol talaltatok ehhez forrasokat?
2015. máj. 5. 13:11
 8/8 anonim ***** válasza:
100%

4-es vagyok


Egyrészt elolvastam egy könyvet. A címe az I. Világháború volt, de azt már nem tudnám megmondani, hogy ki írta (talán Galántai József).

Másrészt pedig az egyetemi kurzus jegyzetei és egy térképgyűjtemény.


Amit linkeltem az egy része volt annak a térképgyűjteménynek, amelyet a prof készített anno.

Itt a főoldala:

[link]


Rengeteg térkép kategorizálva, háttér információkkal és magyarázatokkal.

2015. máj. 5. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!