Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Milyen ballisztikai és egyéb...

Milyen ballisztikai és egyéb számításokat végeznek a mesterlövészek?

Figyelt kérdés
Izgalmas hogy ez olyan ritka kérdések egyike amiket még itt nem tettek fel (mondjuk nem is gondoltam hogy sok hasonló kérsés lesz a témában). A téma egyszerűen érdekel, izgalmasnak találom. Amire pedig konkrétan kíváncsi vagyok hogy az adott katona/meszerlövész/shooter és a spotter milyen konkrét fizikai számításokat végeznek a lövés leadásához. Talán mindenki tudja hogy páratartalmat légmozgást távolságot és hőmérsékletet is mérnek. Nem vagyok benne biztos hogy mindig mindet... Szerintem ez a távolságtól függ. Segítségül beszéljünk 800 méterrő és 243 -as lőszerről. (Nem kérek senkit hogy ténylegesen számolja is ki, csak szemléltetés) már az is megfelelne ha a számításokat megneveznétek. Ha képletet is mondtok királyak vagytok. Előre is köszönném azoknak akik idáig eljutattak a leírásomban ;-) !

2015. okt. 31. 16:39
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Ha tényleg érdekel a téma, keress utána Szajkó István írásainak. Bár 84 éves, de a korát meghazudtolva tevékenykedik a mai napig. Nemzetközileg is igen elismert szaktekintély, emellett oktató. Emellett több mint 50 évig a hazai lőpor és lőszergyártás kutatója és fejlesztője. Nekem is volt szerencsém jó néhány előadását részt venni.


Kezdetnek itt egy ilyen: [link] (ez is az ő írása)


Itt pont a .243-at említi példának.

2015. okt. 31. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Szajkó István engem is tanított.

Tényleg nagy szaktekintély.

Ott volt a hazai lőportervezés fénykoránál és sajnos a végénél is.

A "röppályához" használhatsz programot is, szinte mindegyik lőszergyártónak van a honlapján

(Pl. norma.cc). Lehet "ügyeskedni".

2015. okt. 31. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm pont erre gondoltam volna! :D
2015. okt. 31. 22:46
 4/6 anonim ***** válasza:
Fizikai oldalról itt a következők jöhetnek szóba: természetesen a gravitációs erő. De mivel a Föld forog, gyorsuló rendszerben vagyunk, így a centrifugális és Coriolis tehetetlenségi erők hatását is meg lehet becsülni. Természetesen a második legfontosab tényező a légellenállás. Nagy sebességnél kb. csak a jóisten tudna pontos összefüggést felírni erre az erőre a sebesség függvényében, de jó közelítés lehet egy másodfokú polinom. Aztán a legtöbb lőszer forog a hossztengelye körül, ez egyrészt stabilizálja a pályát, mivel a perdületét is meg kell változtatni, hogy eltérüljön, de a forgás miatt a levegőt is megtekeri maga körül. Ráadásul nagy sebességnél elképzelhető, hogy örvényleválások is vannak, mivel a lövedék szemszögéből a légáramlás gyors. A lövedék fel is melegedhet kissé, elvégre viszkózus közegben halad, még ha híg gáz is. Innen nézve valóban szép mérnöki feladat rangsorolni a hatásokat, méregetni és tervezni.
2015. nov. 2. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

3# Amit felsoroltál mind igaz, de ezeket mind szerintem már csak azért sem veszik figyelembe, mert a lövedék kb.: 1

max.: 2 másodpercet repül. (az ennél nagyobb repülési idő azért már igen extrém)

A tüzérségnél viszont a lőtáblák sok egyéb pontosító értéket is figyelembe vesznek valószínűsítem, hegy ezek közül is jó néhányat).

Anno mikor mellettük "voltam" az osztályparancsnok a logarléccel meg a "jegyzeteivel" gyorsabban számolt, mint az ütegparancsnok, aki bevitte az adatokat a PSION-ba.

2015. nov. 2. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Salamon Bálint ***** válasza:
Mesterlövész lőtáblát használ, amit jellemzően fejből nyomnak.
2015. nov. 4. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!