Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » A katonai ranglétra melyik...

A katonai ranglétra melyik fokától számít bűnösnek egy hadseregben valaki? Lent kifejtem bővebben.

Figyelt kérdés

Erdélyből írok, a romániai forradalomnak nevezett rendszerváltozással kapcsolatban lenn egy vitaindító kérdésem. Bár hivatalos szám nincs, a romániai forradalom halálos áldozatainak számát a legóvatosabb becslések is minimum 1200-ra saccolják. Ezek csak a halálos áldozatok, a sebesültek száma több ezer. Viszont ezekért borzasztó tettekért azóta sem ítéltek el senkit, kivéve a Ceausescu házaspárt, akiket kivégeztek. Az tudvalevő, hogy a tűzparancsot, maga Ceausescu (ő volt a hadsereg főparancsnoka is) adta ki (hangfelvétel is van róla a youtube-on), ez nem vitás. Engem inkább katonai jog szempontjából érdekelne, hogy ilyen esetekben hol a határ? Tehát a hadsereg főparancsnoka kiadja a tűzparancsot a tábornokainak, ő továbbítják az ezredeseknek és így tovább, amíg elér a fegyverrel a kezében szintén parancsot teljesítő közkatonáig, aki legvégül belelő a tömegbe. Tudtom szerint ilyen esetekben a kiskatonákat nem terheli felelősség, mert parancsot teljesítettek. Háborús helyzeteben pedig a parancs megtagadásáért főbelövés jár. De ugyanezt mondhatják a magasabb rangú katonatisztek is, hogy ők is is parancsra cselekedtek. Ezek szerint a két főbűnöst akkoriban halálra ítélték, és több felelőse nincs a halálos mészárlásnak? Tényleg jogi szempontból érdekel, az érzelmeket most tartsuk távol, ha lehet. Minden katonatiszt felesküszik a hazára és arra, hogy végrehajtja a felülről jövő parancsokat. A kérdés akár a náci Németországra is vonatkozhatna.

Ez a cikk ihletett a kérdésem kiírására:

[link]



2016. febr. 25. 12:37
 1/2 Morozov ***** válasza:
97%

Hogy mi a jogos és az igazságos, az relatív. A mindenkori hatalmon lévő rendszer etikai hozzáállásától függ.

A történelmet a győztesek írják, de mi tekinthetünk objektíven is bármely eseményre, így a romániai forradalomra is. Vajon melyik a nagyobb bűn? Hű maradni egy alapvetően igazságtalan rendszerhez és az akkor viszonylag legitimnek mondható kormányzat parancsára akár emberöléssel is védeni azt, vagy ugyanezen rendszer ellen fordulni, rombolni, gyújtogatni és embereket ölni elégedetlenségből?

Ugyanezt vonatkoztathatnánk akár az '56-os magyarországi forradalomra is. Miután a forradalmat leverték, a hatalom a résztvevőit nyilaskeresztes gyilkosoknak és felforgatóknak bélyegezte, majd '89-től kezdve már hősöknek tekintik őket, akiknek a helytállását évente meg is ünneplik.

Az igazság valahol a kettő között van itt is szerintem.

2016. febr. 25. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

Magyar jog esetében a honvédelmi törvény alapján, mindenki köteles végrehajtani az elöljárója parancsait, még akkor is ha azt jogszabályokkal ellentétesnek tartja. Ilyenkor kérheti írásban a parancsot, miután erre felhívta az elöljárója figyelmét és az kitart a parancs mellett. Ilyenkor a végrehajtó mentesül mindennemű jogi felelősségvonás alól. Ez alól kivétel ha bűncselekményre próbálják rávenni a paranccsal. Ilyenkor köteles a parancsot megtagadni. Később pedig a bíróság döntheti el, hogy az illető jól értelmezte a helyzetet és valóban bűncselekmény volt amit elkövetett (volna).

Az említett helyzetben viszont, amikor a legfelsőbb politikai szintről jönnek utasítások, akkor általában jogilag teljesen tiszta a helyzet, szükségállapotot rendelnek el és mindenféle határozattal biztosítják hogy jogos legyen a fellépés és ne számítson gyilkosságnak, hanem teljesen jogos harci cselekménynek.

Ilyenkor már csak a legfelsőbb politikai vezetőket vehetik elő emberiség ellenes bűnökért nemzetközi fórumokon, amely szemben az állami pozitív joggal (amely szerint nem történik semmi bűncselekmény), természetjogban gondolkodik. Viszont sajna szerintem ez nagyon ingoványos talaj, mert ki az aki eldönti mi a természetjog szerint bűnös. Itt sokszor csúsztatások vannak, és általában mindig az erősebbek geopolitikai érdekei diktálnak, szóval az egész egy humbug.

2016. febr. 25. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!