Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » A HK416-ossal tényleg lehet...

A HK416-ossal tényleg lehet víz alatt tüzelni, vagy ez csak városi legenda?

Figyelt kérdés
Valahol olvastam, hogy ez így van, de azért én kételkedem. Tudom, hogy nagyon strapabíró fegyver, de azért ez talán már túlzás...

2016. aug. 29. 23:24
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Mindegyik tűzfegyverrel lehet. Kérdés, hogy meddig bírják.
2016. aug. 30. 00:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Nagyon jól tudod, hogy úgy értettem, így lett tervezve, tehát a víz alatti tüzelés rendeltetésszerű, nem fog károsodni tőle a fegyver...
2016. aug. 30. 01:18
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

Igazából ez egyik hagyományos fegyvernél sem rendeltetésszerű. Az a gond, hogy a víz (most nem a kristálytiszta vízre gondolok, hanem egy átlagos tóra, folyóra, pocsolyára) tele van homokszemcsékkel amik olyan kemények, hogy még az üveget is meg tudják karcolni.


Ha ezek a homokszemcsék bekerülnek a fegyver elsütőszerkezetébe, huzagolásába, gázelvezető rendszerébe, pillanatok alatt mindenhova berágódnak és szét fogja koptatni, pláne egy öntöltő fegyvernél. Persze, ideig-óráig lehet vele lőni, de könnyen megeshet, hogy mondjuk 20-50 lövés múlva már csövet kell cserélni, mert a gyári szóráskép negyedét sem tudja már teljesíteni. Arról nem is beszélve, hogy a lövedék kialakítása nem éppen szerencsés a víz alatt.


A dedikáltan víz alá tervezett fegyvereknél például kapásból nincs huzagolás, illetve a legtöbb mai rendszeresített víz alatti fegyver nem öntöltő, hanem ismétlő, de van olyan is, aminek tárja sincs, minden lövés után kézzel kell megtölteni, esetleg több csöve van és nem tárat, hanem a komplett csőköteget cserélik, ami már előre be van töltve. Ezzel is kiiktatnak rengeteg olyan mechanikus alkatrészt, ami tönkremehet. Nem is kell messzire menni, maradjunk gyártón belül, ott a H&K P11 ami ilyen. Illetve nem hagyományos lövedéket, hanem ilyen kis dárdákat szoktak lőni.

2016. aug. 30. 07:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

Előző vagyok


Illetve még annyit hozzátennék, hogy a víz már kapásból kimossa a különböző kenőanyagokat a fegyver mechanikus alkatrészeiből, amiknek az egyik célja, hogy megelőzze a fém alkatrészek egymásba rágódását. Tehát még tiszta víz esetén sem lesz éppen hosszú életű a fegyver.

2016. aug. 30. 07:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a részletes választ, ment a zöld kéz! :)
2016. aug. 30. 11:19
 6/11 anonim ***** válasza:
A Youtube-on nem találtál videókat mondjuk "underwater shooting" vagy "underwater shooting hk 416" vagy hasonló címekkel?
2016. aug. 30. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
Olyat találtam, amiben bedugják egy vödör vízbe a fegyver pár percre, kiveszik, és ugyanúgy tudnak vele lőni. De a kérdés nem erre vonatkozott.
2016. aug. 30. 17:13
 8/11 anonim ***** válasza:

Értem.


Akkor a 81%-os mindenben válaszolt, amire kíváncsi voltál

2016. aug. 30. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
Igen, így van. :)
2016. aug. 30. 20:38
 10/11 Salamon Bálint ***** válasza:

Nem lehet. A víz közegellenállása akkor, hogy az elsütésnél óriási erőt fejt ki a lövedék előtt a csőre és magára a csőfarra, ezáltal a zárra és elsütőszerkezetre.

Egy lövést még csak-csak kibír, de valószínűleg azt is csak károsodás árán.

A lényeg azonban nem az, hogy tud-e víz alatt lőni, hanem hogy a csőbe jutott víz miként hat a fegyverre. Egy zárt zárpozícióból tüzelő fegyver (M4, M16) eleve megakadályozza, hogy a víz a csőből kifollyon, míg a nyitott zárpozícióból tüzelő M416-nál erre megvan az esély. Ennek azonban nem célja a víz alatti lövés szabatolása, mint inkább a szerkezet óvása, cső hűtése és ezáltal élettartamának növelése. A USMC épp ezért is választotta golyószórónak az M416-ot M27 IAR néven annak ellenére, hogy tárból és nem hevederből tüzel.

2016. szept. 1. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!