Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » 1956-ban tényleg több elrejtet...

1956-ban tényleg több elrejtett lőfegyvert is bevetettek (elővettek) főleg világháborúsakat?

Figyelt kérdés
Esetleg emlékek, vagy a rokonok mesélését is meghallgatom.
2016. nov. 9. 21:17
 1/10 anonim ***** válasza:
Nagyon kevés lehetett az ilyen fegyver. A háború alatt a civil lakosságnál nem volt fegyver. Legfeljebb a szökött vagy halott katonák fegyverére tehettek szert. De nagyon el kellett rejteni. A Rákosi időkben, ha valakit feljelentettek vagy találtak nála fegyvert, azt elvitték az ÁVO-sok, és soha nem tért haza.
2016. nov. 9. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

Elképzelhető, de nem ez adta a javát azoknak a fegyvereknek, amelyekkel harcoltak. Ahogy írták: Rákosi alatt akár halálbüntetést is kiróhattak lőfegyver birtoklásáért.


A fegyvereket a megnyitott raktárakból kapták a harcosok, másrészt az oroszoktól vették el.


Nekem volt szerencsém Pongrátz Gergellyel és Pongrátz Ödönnel is személyesen beszélni. Meséltek egy sztorit, mikor kilőttek és felgyújtottak egy szovjet katonai pácélozott járművet. Égett már, az orosz katonák halottak voltak. Ekkor valaki az utcán bámészkodók közül felkiáltott:


- Mentsük meg a géppuskát!


Ugyanis ebben a járműben volt egy géppuska beszerelve.

Erre, az utca népe egy emberként minden létező eszközzel, homokkal (ládában volt odakészítve a közeli villamosmegállóban) de még saját kabátjaikkal is oltották a tüzet. Így megszerezték a géppuskát épségben.


Így szereztek fegyvereket, ágyút, de még tankot is zsákmányoltak.

2016. nov. 10. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

Meg azt se felejtsük el, hogy akkoriban volt még fegyver gyár Budapesten. Soroksári út.


Illetve, hogy az egy diktatórikus rendőr állam volt ahol minden rendőrös fullra tele volt lőfegyverrel.

2016. nov. 10. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
0%

Ha egy országon végigvonul a front, akkor ott bizony rengeteg fegyver magyar a lakosságnál.


A 10 milliós Magyarországon nem kizárható, hogy több tízezer kézifegyvert (pisztolyok, puskák) szedtek össze a civilek.


1. válaszoló: Csak halottaktól lehet elvenni? Jó. Az ország területén 1 milliónál több szovjet, német, magyar és román katona halt meg 1944-45-ben.

2016. nov. 10. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Azt uyge tudod hogy a szovjet hadsereg a front haladtával összegyűjtötte a fegyvereket és rendszeresek voltak a házkutatások a "felszabadított" területeknél. Illetve a lakosságnak kisebb gondja is volt mint hogy fegyvert szerezzen. Élelmezési és egyéb nehézségeik voltak nem fegyverbirtoklási vágy egy vesztes háború végeztével...
2016. nov. 10. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Nem, nem tudom. Erről nem hallottam. Hol tudok a témával kapcsolatban olvasni? Könyv? Netes forrás? Bármi?


Ilyen időkben a fegyver közel ugyanolyan fontos erőforrás/árucikk, mint az étel. Egy halott katonánál pedig minden van sokszor, ami fontos. Vastag, meleg ruha. Ételkonzerv, kaja. És fegyver.


Miért van az hogy a '90-es évek balkáni háborúi után is százezres számban maradtak fegyverek a civil lakosságnál az egykori Jugoszlávia területén?

2016. nov. 10. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Várjál kicsit.


A Balkáni háború nem front-front háború volt. ott sok frakció harcolt egymás ellen FFA jellegel. (Frakciók alatt nemzetiségeket és csoprotokat értek)


Nem volt egy egységes front.


A Második világháború alatt ahogy a 3. Ukrán front felszabadítottam majd megszállta hazánkat egyidejűleg. A katonailag ellenőrzött területen egy fegyveres civil ugyanolyan katonának minősül mint egy fegyveres katona. Azért gondolj bele abba hogy a lakosság férfiai vagy a fronon harcoltak és Dunántúl felé majd Németországba vonultak vissza, vagy fogolytáborokba várták a háború végét. A hátramaradt asszonyok, öregek és gyerekeknek egyáltalán nem az volt a gondja hogy fegyvert szerezzenek.


Egyébként ilyen esetben ha valakinél fegyvert találtak a szovjet csapatok azonnal főbe lőtték, akár családostul is kivégezték az illetőt. Nem véletlen volt az hogy az utakon az elszakadt vagy dezertált katonák eldobták a fegyvereiket és a rendfokozatukat majd próbáltak átjutnia szovjet megszállt területre.


Különben meg a háború vége fele már semmit se lehetett a fegyverrel kezdeni. Maximum bűnözői pályafutásba kezdhettek páran amit statárium alatt ugyanúgy halállal büntettek. Tehát elég békés volt az idő.



Egyébként családba és baráti körben pár "háborús" történet:


2. Vh alatt:


-Nagyszüleim mesélték hogy amikor jöttek a szovjet csapatok az édesanyja odakiáltott nekik, majd mind lementek a pincébe és megvárták míg a falujukon átvonultak a szovjetek. Majd amikor bejöttek a pincébe oda ment hozzájuk egy szovjet katona mondott valamit és ki ment.

-Nagypapám mesélte hogy annak idején a németek amikor megszálltak a falujukban adtak nekik csokit és cukrokat, állítólag kedvelték a lakókat.


Ezek pont nem durva történetek dehát a nagyszüleim olyan 3-7 évesek voltak akkoriban. Nem harcoltak a fronton.


Balkáni háború idején egyik ismerősöm mesélte aki Szerbia magyar, hogy egyetlen nagy háborús története az volt hogy a falujuk közelében lévő szép régi hidat 2 F15-ös egyik délután lebombázta. Állítólag teljesen indokolatlanul.

2016. nov. 10. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Csak érdekességképp, úgy tartják, 1956 - ban vetettek be először élesben Kalasnyikovot, ami akkor új fegyver volt.

Ezekből persze egy - egy a felkelők kezére is jutott.


[link]

2016. nov. 10. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim válasza:

Biztosan maradtak 1945 után is elrejtett fegyverek. Apám szülőfalujában még a 60-as években is került elő fészerből puska (más kérdés, hogy milyen állapotban), tehát nem mindent talált meg az ÁVH. Mondjuk az a terület a legsúlyosabb harcokban érintett vidék volt. A háború után a gyerekek igazi fegyverekkel is játszottak, volt is belőle tragédia.


Az 1945-ös harcok befejezése után kifejezetten rossz volt a közbiztonság. Olyan komoly fegyverzettel rendelkező bandák tevékenykedtek, hogy a rendőrség néhány terepjárójára részleges páncélzatot szereltek.


Szerintem elképzelhető, hogy pár darab elrejtett fegyvert elővettek, de nem olvastam, nem hallottam ilyen esetről.

2016. nov. 18. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

A kérdést még én tettem fel 2016ban, az akkori fiókomat letiltották, hozzáteszem jogosan.


A lényeg, utaztam vonattal, megismerkedtem egy katonával aki hatástalan fegyvereket gyűjt és a régi korokat kutatja. Meg a katonaságnál is régi fegyvereket újít fel.

1956os felvételeket átnézett, és ott 3 db képet talált ahol MP40es géppisztolyt látott forradalmárok kezében, pedig 1956ban sehol nem volt rendszeresítve a típus, de talált még amerikai Grease Gunt is a felvételeken.


A FÉG 35M , 43M , de még Mannlicher m1895 puskát is, azt nem tudni ,hogy ezeket raktárkából szerezték, vagy otthon volt eldugva nekik ,mert egyik hivatalos szervnél se volt rendszeresítve ,de még 1956ban is gyártottak hozzá lőszert. De raktározva elég sok elvolt.


Mauserek is voltak raktározva, hivatalosan a Vz24es csehszlovák Mauser volt a Tildy rendőrségnél rendszeresítve, és a német Mauserek is voltak raktáron. Ezért nem tudni, most egy otthon rejtegetett Mauser vagy egy raktárból szerzett.



De több világháborús pisztoly feltűnik a forradalmárok kezében, ami sehol nem volt rendszeresítve.

2023. júl. 1. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!