Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Mi jelent a hadnagy/főhanagy?...

Mi jelent a hadnagy/főhanagy? Mi a különbség?

Figyelt kérdés

Egy sorozatot nézek, és volt benne hadnagy/főhadnagy.

Azt tudom hogy a hierarchiában:

-tábornok (>1000)

-ezredes (~1000)

-százados (~100)

-tizedes (~10)

ember felett áll. (Jól tudom?)

A hadnagy és a főhadnagy pontosan hány embert irányítanak?

Illetve azt is szeretném tudni, hogy ki áll a tábornok felett?

Vannak még más tisztségek is? (Néztem a Wikin, de erősen hiányos a szócikk.)

Szóval ha valaki tudja, légyszíves válaszolna rá?

Előre is köszönöm! (Katonáktól/fegyveres erőktől és katonai dolgokért megőrülő lekes rajongóktól egyaránt várom a választ!)



2016. dec. 18. 15:13
 1/10 anonim ***** válasza:
63%
Ez szerinted "elég hiányos"?
2016. dec. 18. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
63%
2016. dec. 18. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

Bocsi,elírtam a címet!

Egyébként nyomozó volt az illető.

2016. dec. 18. 15:16
 4/10 A kérdező kommentje:
Igen. Nincs benne, hogy ki hány embert irányít, és csak magyar szemszögből nézi a rangokat!
2016. dec. 18. 15:47
 5/10 anonim ***** válasza:
63%
Ez egy rendfokozat. Nem az a lényeg hány embert irányít. Alapesetben a főhadnagy magasabb rendfokozat mint a hadnagy. ..és kb ennyi. ha van konkrét kérdésed akkor kapsz konkrét választ.
2016. dec. 18. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
63%

A hadseregekben külön kell választanunk a rangot/rendfokozatot és a beosztást.

Valamikor ez egyértelműbb összefüggésben volt, mint manapság. Ezt tükrözik az elnevezések is.

Például egy szakaszvezető egy szakasz katonának parancsolt, egy őrmester a tábor, a vár őrzésében játszott vezető szerepet.


Az évszázadok során a rang/rendfokozat és a beosztás egyre inkább eltávolodott egymástól, de azért valamilyen szinten maradt azért összefüggés is.

Például, mikor katona voltam ('91-'92) a lövészszázad élén egy hadnagy állt, a szakaszokat (kb. 30 fő) nem szakaszvezetők vagy őrmesterek, hanem hadnagyok irányították, a rajokat (10 fő) pedig úgynevezett tisztesek (őrvezető, tizedes, szakaszvezető).

A zászlóalj (4-5 lövészszázad) parancsnoka egy százados volt.


Szóval, csak arra akartam rávilágítani, hogy ezek az elnevezések nem feltétlenül felelnek meg a valóságnak (egy század csak elvileg 100 (eleve az én időmben a hivatalos keret 105) fő. A gyakorlatban sok függ a körülményektől. Van-e elég ember az alakulat feltöltéséhez (egyáltalán, fel akarják-e tölteni békeidőben?), van-e elég megfelelő rendfokozatú tiszt, tiszthelyettes, tisztes?


A rendvédelmi szerveknél pedig gyakran a katonai rendfokozatokat vették át.

2016. dec. 18. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
85%

A hadnagy az a tiszt aki most kezdi a tiszti beót, vagy még nemrég kezdte (2-3-4 éve). Ez az ún. tanuló időszak. különbség a hadnagy főhadnagy között kb annyi hogy jelzésértékű. Amúgy ugyanazt a beót láthatják el.


Tizedes -> nem irányít senkit max a saját tüzpárját.

Hadnagy, főhadnagy -> egy szakasz, 30 fő kb

százados -> egy század 70-130 fő kb


nem az alapján lett adva a neve a rendfokozatnak hogy hány embert irányít.


A tábornok felett áll egy másik tábornok. Jelen esetben nálunk max a Vezérkarfőnök a vezérezredes áll mindenki felett. Felette pedig a Köztársasági elnök ill, a honvédelmi miniszter áll.

2016. dec. 18. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Köszi. De elvileg nincs semmi elméleti keret, (századosnál száz, stb.) annak ellenére, hogy ezek nem valósak?
2016. dec. 18. 18:37
 9/10 anonim ***** válasza:

A beosztások kb. 98%-a nem parancsnoki, azaz nem irányít senkit. A tisztek nagy része is csak törzstiszt, meg egyéb támogató beosztások, nem tartozik alájuk senki.

Hagyományosan, pl. lövészeknél van az, hogy szakaszt hadnagy, századot százados, zászlóaljat alezredes, dandárt dandártábornok vezet, de már nagyon kihalófélben van az ilyen hagyományos egység. A főhadnagyi szintű beosztások pl. lehetnek a század törzstiszti beosztásai, század parancsnokhelyettes.

2016. dec. 19. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Köszi. Ha még valamit tudtok, írjátok meg légyszi.
2016. dec. 19. 17:01

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!