Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Mi történne, ha Koszovó után...

Mi történne, ha Koszovó után a boszniai Szerb Köztársaság is kikiáltaná a függetlenséget?

Figyelt kérdés
Mit lépne a NATO és vajon hogyan reagálna Szerbia, Oroszország?

2017. márc. 25. 10:21
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Az mind ami volt 95'-ben Szerbiában. Pontosan az. A szerbek támogatnák hátukban az oroszokkal és a bosnyákokat meg a NATO. Megint mindent szétbombáznak és esetleg lepotyog pár NATO gép, kihal pár száz ember sajnos és lesz pénz mindenkinek (NATO-nak is meg Orosz Föderációnak is) Mint Ukrajna nagyjából.
2017. márc. 25. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
62%
Szerbia orosz befolyás alatt áll.
2017. márc. 26. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Bosznia-Hercegovina szétesését még Oroszország sem támogatja, mert akkor garantáltan újraindulna a népirtás, a háború.

Szerbia pedig nem orosz érdekszféra, ráadásul EU-s tagjelölt. Ha pedig EU-tagok akarnak lenni (márpedig akarnak), akkor nem lehet Bosznia-Hercegovinával szemben semmilyen területi igényük. Így is elhúzódik az EU-tagság Koszovó miatt. Ráadásul ha Bosznia szétesne etnikai alapon, az Macedóniát is vinné a levesbe, ugyanis a lakosság 35%-a albán, ráadásul az ország nyugati felén 1 tömbben.


A bosnyák-horvát föderáció egyik magas beosztású embere is kijelentette, hogy ha a szerb köztársaság függetlenedik, akkor azon nyomban Bosznia-Hercegovina alkotmánya lép életbe, ami megszünteti az ország 2 részre való osztottságát, és egységes államot ismer el. Bosznia-Hercegovina szétesése az USA és az EU közös külpolitikájának a kudarca lenne, ráadásul akkor létrejön a maradék Bosznia területén egy muzulmán állam, amiben megerősödnének a radikális iszlám nézetek a szegénység miatt, pont mint Koszovóban.

2017. márc. 26. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Arra gondoltam, hogy Koszovóhoz hasonlóan független állammá válna, nem annektálná Szerbia, ahogy Koszovó sem egyesülhet Albániával. Természetes, hogy ezt a boszniai kormány ellenzi, Szerbia sem hajlandó még ma sem elismerni Koszovó függetlenségét, minden ország nehezen fogadja el a feldarabolását, ezt mi magyarok is megértjük. Ugyanakkor ha nem megy a bosnyákok, horvátok, szerbek békés együttélése, akkor lehet, hogy a nagyhatalmak is belátnák, hogy kár erőltetni az ország mesterséges egyben tartását, mint ahogy a koszovói konfliktus esetében is belátta a nemzetközösség nagy része, hogy Szerbia felosztása, a szerbek-albánok elkülönítése külön országba hosszútávon inkább segítheti a balkáni békét, stabilitást. Persze ott is gond, hogy a szerbek lakta Észak-Koszovót albán fennhatóság alá kényszerítik, miközben ők mindenképpen Szerbiához akarnak tartozni, ezért ott állandóak az összetűzések, nagy az instabilitás. De hosszabb távon gondolhatják, hogy majd úgy is elmenekülnek a maradék koszovói szerbek is, már 70 százalékukat úgy is sikerült elűzni az utóbbi húsz évben. Bosznia-Hercegovinában viszont hosszútávon maradhat a bizonytalanság, etnikai konfliktusok.
2017. márc. 27. 20:04
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Ez nem éppen így van.

Koszovó ma azért létezik független államként, mert egyrészt gyengíteni akarták az akkor még orosz érdekszférában lévő Szerbiát, másrészt az USA támaszpontot akart a Balkánon, és az albánok nagy USA barátok. A mai napig nagyon sok ország el sem ismeri Koszovót független államként.


A Boszniai Szerb Köztársaság függetlensége viszont beláthatatlan következményeket vonna maga után. Nézd meg a térképet, hogy milyen volt Bosznia-Hercegovina etnikai összetétele a háború előtt, és után:


[link]


Az ország (és ezáltal a mai Boszniai Szerb Köztársaság) keleti része egykoron teljesen bosnyák többségű volt. Ma azért szerb többségű a terület, mert a szerbek a háború során elüldözték a bosnyákokat, és sok helyen népirtást követtek el a bosnyákok körében, jó példa erre Srebrenica, és a mai napig találnak tömegsírokat a népirtások eredményeként. Amennyiben elengedné a Nyugat és az USA a Boszniai Szerb Köztársaságot, azzal akarva akaratlanul elismernék, hogy a népirtások legális cselekedetek voltak, és nyugodtan ki lehet irtani, el lehet üldözni a nem kívánt etnikumokat a terület megszerzése érdekében, csak a megfelelő ajtón kell kopogtatni, és várni kell pár évtizedet, aztán mindjárt a tiéd is a terület.

Emiatt kapásból az EU fele el sem ismerné a BSZK-t független államként, és mivel etnikai alapon szakadnának el, ezért súlyos precedenst teremtene egész Európa szerte. Koszovó azért nem teremtett ekkora precedenst, mert már több száz éve albán többségű volt a terület, nem volt szerb népirtás, és már minimum 100 éve is autonóm terület volt. A BSZK ezzel szemben nem autonóm terület.

Mellesleg Koszovó kérdését sem engedik etnikai alapon rendezni, mert volt olyan opció, hogy Koszovó területet cserélne Szerbiával, miszerint Koszovó odaadja Szerbiának az észak-koszovói szerb többségű területeket, míg Szerbia odaadná Koszovónak a Preševo völgyet az albánok lakta településekkel.


Meg mi lenne utána? Koszovó alapba egy szegény országtól szakadt el, ezáltal egy mélyszegény, életképtelen állam lett. Bosznia-Hercegovina önmagában egy szegény és életképtelen állam, ha elszakadna a Boszniai Szerb Köztársaság, akkor Bosznia-Hercegovina mindkét része garantáltan csődbe menne. Meg ott van az úgynevezett Brčko Körzet, amit mindkét entitás magáénak tekint, és nem tartozik egyikhez se:


[link]


A BSZK azért tart rá igényt, mert ez a terület köti össze az entitás nyugati felét a keletivel, a BHF pedig azért, mert az entitásnak ez az egyetlen úgymond "kijutási" lehetősége észak felé, mert a BSZK északról (két kis jelentéktelen terület kivételével) teljesen elzárja a BHF-t.

Kié lenne ez a terület? Mert emiatt szinte biztos, hogy újabb háború törne ki.

Pluszban iszonyat sok a mai napig mindkét entitásban a vegyes lakosságú település, képtelenség igazságos etnikai határokat húzni.


Szerintem a következő lesz:

Minden marad így, ahogy van, az országból így is nagy a kivándorlás, főleg a szerbek körében, így a Nyugat meg az USA megvárja, míg a bosnyákok lesznek abszolút többségben (már most is 50% felett van a számuk országosan), aztán majd akkor átalakítják az országot. Szétosztani biztos, hogy nem fogják, mert azzal csak olajat öntenének a tűzre, független államként meg egyik entitás sem lenne képes megmaradni.


Tény és való, hogy ez a berendezkedés, amit létrehoztak Bosznia-Hercegovinában, egy elhibázott döntés volt, de valamivel le kellett csillapítani a feleket, hogy megálljon a háború.

2017. márc. 28. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
0%
Ne legyen igazam, de szerintem hamarosan megtudjuk.
2017. márc. 29. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!