Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Ha a történelemből kimarad...

Ha a történelemből kimarad francia forradalom, hogyan alakult volna Európa további sorsa?

Figyelt kérdés

1789. július 14


Esetleg tudtok linket, aki esetleg már feltette a kérdést. Szívesen olvasnám.

13/F



2017. dec. 16. 22:54
 1/3 anonim ***** válasza:

Azt érdemes látni, hogy a francia forradalom nem egy önmagában álló jelenség volt. Az 1640-es angol polgári forradalom volt az első olyan alkalom amikor kivégezték a királyt és kikiáltották a köztársaságot. Ez később számos helyen és számos formában megismétlődött, és az esetek többségében a monarchia rendszere visszaállt.

Franciaországban a forradalom után nem sokkal Napóleon császár került hatalomra, 1848-ban megalapították a második köztársaságot, 1852-ben megint császár ül a trónon. Franciaország élén ma éppúgy ülhetne uralkodó vagy katonai diktátor, mint elnök függetlenül attól a forradalom megvalósul e vagy sem.

Csak gondoljuk végig, az emberek elkezdtek városokba tömörülni, ott a parasztságnál lényegesen nagyobb jogokat élveztek, tanulttá váltak, hamar ideológiák és jól szervezett érdek képviseleti csoportok alakultak ki, az uralkodók pedig nem tudtak és nem is akartak versenyt futni a polgárok igényeivel és erejével. Ha nincs a nagy francia forradalom akkor most a korabeli forradalmak közül egy másikat emelnénk piedesztálra. Talán az angolt, talán a Bécsit, de a lényegen mindez nem sokat változtatott volna.

2017. dec. 17. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
Lett volna máshol, ahol szintén kb. ugyanennyi embert nyírtak volna ki koholt vádak alapján a "szabadság és testvériség" nevében...
2017. dec. 17. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 Mopat ***** válasza:

Azért valamennyiben másként alakult volna a dolog.

Hiszen Napóleon pl. egyedurralkodó volt, viszont a törvénykezés és az állam működése polgári/világi alapokon állt. Code Napoleon. Ezen törvénykönyv alapján igazgatták Franciaországot a második világháborúig, meg részben utána is. Illetve, valamennyi modern európai törvénykönyv ebből merített! Plusz Napóleon sregei egész Európában szétvitték a polgári gondolkodás bizonyos eszméit, meg az új stílusú hadseregszervezést, közigazgatást. Valamint, minden forradalmárt a sikeres, Nagy francia forradalom inspirált. Mert azt nem verték le, a forradalom alatt felszínre törő új erők közül került végül Napcsi hatalomra. Ráadásul, az ancient regimét nem tudták csak úgy visszacsinálni. A polgárság már nem mondott le a megszerzett hatalomról, Lajos Fülöp és III: Napcsi már nagypolgári uralkodók voltak.

Szóval e nélkül még néhány évtizedre bebetonozódott volna az abszolút uralkodók európai rendszere, Franciaország később lett volna nemzetállam(Anglia után másodikként). Máshogy alakult volna a gyarmatosítás, mert Napóleon alatt sok régi Francia gyarmat elveszett, Lajos Fülöp kezdett újakat keresni Afrikában...

Nincs francia/napóleoni hadseregszervezet sem, szóval se hatfontos ágyú, se vegyes hadrend sorgyalogsággal és csatárokkal, szabvány minta szerinti puskákkal, se államilag kezelt ménesbirtokokról hozott egységes lóállománnyal! (Lásd, nóniusz ló se lenne...nálunk!)

2017. dec. 20. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!