Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Mekkora volt a római hadsereg...

Mekkora volt a római hadsereg létszáma?

Figyelt kérdés

[link]


Szóval nem egészen értem.

Ugye 5000-6000 volt a légiók létszáma,viszont a számuk folyamatosan emelkedett,egészen 175ig.

Ráadásul a császárság idején állandó 30 légió volt,azaz 180000 katona?

Akkor 175 légió 875000-1000000? De minimum 350000?

Persze,hatalmas volt a birodalom népessége is és már a pun háborúk idején is 100ezres hadsereget állítottak ki,de ezek akkor is óriási számok.

A bevett római harcmodor rendkívül ütőképes volt az ókorban,de ez a létszám már önmagában is elsöprő erejű. Ha tényleg ekkora volt a római hadsereg,hogy lehet,hogy nem igázták le a világot?

Már ekkora létszám is elsöprő fölényt jelent.

Nagy Sándor 40ezres sereggel lecsapta az egész Közel-Keletet.

Szóval értitek mire célzok.



2018. ápr. 8. 00:40
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
Nem volt minden légió teljesen feltöltve, tehát lehetek akár 2 ezren is, 6 helyett.
2018. ápr. 8. 01:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%

"Ha tényleg ekkora volt a római hadsereg,hogy lehet,hogy nem igázták le a világot?"


Talán mert a világnak elég jelentős része nem is volt feltérképezve.

2018. ápr. 8. 02:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

Róma a lassú fokozatos hódítás hive volt, ezért is maradt fent 1000 évig, mig Nagy Sándor birodalma széthullót.


175 légiót hol olvastál?

2018. ápr. 8. 08:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%
Azért a germánok és a pártusok elég kemény ellenfelek voltak, hiába voltak ellenük győztes csaták, az még nem leigázás.
2018. ápr. 8. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 szenes43 ***** válasza:
100%
Valóban a római légiók harcmodora akkor a kor legmodernebb technikáját bírta. Előtte is s utána is volt az adott kornak szuper hadserege. Spárta is hatékony harcmodor birtokában volt,de elsősorban a szigorú fegyelem és a rómaiknál már az acélkard óriási előnyt adott pld. a légióknak a "barbárok" ellen. A légiók igen nagy területen voltak elhelyezve pld. a meghódított provinciákon és el is kellett látniuk élelemmel stb. Még nagyobb terület meghódítása még több problémával járt volna. Hírközlés stb.
2018. ápr. 8. 08:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

"A légiók száma Diocletianus korától folyamatosan emelkedik, s lassan 175-re emelkedett, amelyek közül a korai császárság korából 28 származott."


"Gallienus, Diocletianus és Constantinus jelentősen átszervezték a hadsereget. A lovasságot leválasztották a légiókról és létszámát alaposan megnövelték. A régi típusú légiók mellett új típusú 1000 fős légiókat is felállítottak. Az 5. század eleji állapotokat tükröző Notitia dignitatum már mintegy 174 légiót sorol fel."


"A légió mérete eléggé széles körben változott az ókori Róma történelmében, a kiegészítő egységekkel együtt 5000-6000 ember volt a köztársaság idejében, a korrekt alapvető szám kb. 5400 fő volt a korai és közép császári időben, végezetül átlagosan 1000-2000 fő szolgált a késő császári korban."

2018. ápr. 8. 12:20
 7/12 A kérdező kommentje:

"Ha tényleg ekkora volt a római hadsereg,hogy lehet,hogy nem igázták le a világot?"


Talán mert a világnak elég jelentős része nem is volt feltérképezve."


Lehet,de a Nagy Sándor által meghódított területeket,vagyis a Közel-Keletet és Indiát ismerték,illetve Kínát is,mivel onnan jött a selyem.

A Szaharától délre fekvő területek pedig nem hiszem,hogy érdekelték őket.


"Róma a lassú fokozatos hódítás hive volt, ezért is maradt fent 1000 évig, mig Nagy Sándor birodalma széthullót.


175 légiót hol olvastál?"


Nagy Sándor birodalma azért hullott szét,mivel Nagy Sándor túl korán meghalt,a meghódított területeken nem tudták megszervezni az egységet. Ha tovább marad életben Nagy Sándor,valószínűleg életképes birodalom lett volna.


A szöveg pedig az utolsóelőtti kommentemben van.


"Azért a germánok és a pártusok elég kemény ellenfelek voltak, hiába voltak ellenük győztes csaták, az még nem leigázás."


Tudtommal az életerős északiakból is toboroztak sereget földért/pénzért cserébe.

Ezzel már féken lehetett volna tartani a barbárokat,illetve Északon is voltak jó termőföldek pl Németország,Lengyelország,Ukrajna területén.

Délen pedig nem is voltak ellenfeleik,csak néhány nomád törzs és a sivatag.

Ha tényleg ekkora volt a római hadsereg,akkor felfoghatatlan,hogy miért nem masíroztak végig Európán és Ázsián.

[link]


Róma a 19. helyezett,az akkori világ össznépességének csaknem fele a Római Birodalomhoz tartozott. Ilyen gazdasági és technológiai fölénnyel megtámogatva,az ókor legütőképesebb és legnagyobb hadserege szinte megállíthatatlan lett volna. A hírközlés tényleg egy komoly probléma volt,de a provinciák felosztásával ki lehetett volna köszörülni ezt a csorbát.

2018. ápr. 8. 13:26
 8/12 anonim ***** válasza:
100%

Mert a rómaiak a leigázott területeket azonnal elkezdték megművelni/fejleszteni a lakosságot pedig anektálni ezt a folyamotot hívták "romanizálásnak". kiépítették a kereskedelmet stb, városokat hoztak létre hogy aki elmegy Rómából Britanniába ott is úgy érezze magát mintha otthon lenne stb. őket inkább ez érdekelte és lassan haladtak tovább. Ezért is maradt fenn olyan sokáig,és mekkora hagyatékot hagyott hátra.


A nagy hódítók mint pl.: Nagy Sándor, Attila, Gingiszkán csak hódítottak de nem hagytak hátra maguk után semmit csak a pusztítást.

2018. ápr. 9. 04:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

Utolsó!


Szerinted Nagy Sándor csak hódított és pusztított?

Ugye ezt te sem gondolod komolyan?

Rengeteg várost alapított,elterjesztette a hellenizmust a Közel-Keleten.

Lehet,hogy Attila és Dzsingisz kán barbárok voltak,de Nagy Sándor a legnagyobb hadvezér volt Hannibal Barkasz és Bonaparte Napóleon mellett,teljesen rászolgált a hírnevére.

2018. ápr. 9. 20:31
 10/12 Mopat ***** válasza:
100%

175 légió összesen lehetett szerintem a Birodalom történelme folyamán. Volt, amit megszerveztek, feloszlattak, sorszámát vagy tovább vitte egy másik alakulat, vagy nem. Illetve a késői császárkor légiói gyakran csak töredékek.

Illetve, hát logisztika. Róma akkora seregeket mozgatott meg, hogy Birodalom határain túl számos olyan nép élt, aminek az összlétszáma nem volt ennyi...Vagyis, esélyük sem volt például zsákmányolással ellátni egy ekkora sereget...Mindent után kellett szállítani a birodalomból. Az általad említett célterületeken, pl. Kelet-Európában nem voltak épített utak, sem csatornák, de akkora városok sem, ahová be lehetett dugni ennyi embert. Vagyis minden hadjárat kínos lassúsággal történhetett csak, minden ilyet maguknak kellett kiépíteni, ha nem akartak rakásra éhezni. Még ma is nagy szó lenne egymillió katonát élelmezni mondjuk, több ezer kilométerre a legutolsó baráti támaszponttól. Pedig hol áll ma a logisztika! Illetve vannak elfoglalható és használható utak, vasútvonalak, repülőterek...(Meg partizánok, amik ezeket néha jól felrobbantják)

Róma előretörése azért is állt meg, meg a sűrűn lakott, civilizált országokat mind meghódította a Földközi tenger mentén, sőt a velük szomszédos, részben civilizált "barbárokat" is. Az ezeken túl lévő népségtől nem volt mit elvenni, túl sok embert kellett volna mégis odaküldeni. Kína, India már jobb zsákmány lehetett volna, de nézzük már meg a térképet, milyen messzire kellett volna még az előzőnél is több embert küldeni, keresztül a még ma is ellenőrizhetetlen Közel-Keleten,vagy éppen szláv/germán/szarmata partizán törzseken, a végén meg valszeg jól legyalulta volna őket egy náluk mondjuk kétszer nagyobb, hasonlóan jól szervezett haderő, ami a saját logisztikai bázisa mentén harcol...

2018. ápr. 10. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!