Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Miért Görgei Artúr nyakába...

Miért Görgei Artúr nyakába varrták a szabadságharc kudarcának az okait? Ő legalább nem menekült el.

Figyelt kérdés

2019. márc. 24. 14:49
1 2 3
 21/22 anonim ***** válasza:

#1


Görgei eredetileg valóban y-nal írta a nevét, de 1848-tól már i-vel, ezzel jelezve, hogy nem él nemesi származása előnyeivel. Egyébként Jókai Mór is ezért váltott y-ról i-re.

2022. márc. 6. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/22 anonim ***** válasza:

Kérdésedre válaszolva: 1849. Szeptember 12-én Kossuth Lajos kiadta a híressé (vagy inkább hírhedtté) vált vidini levelét. Ebben leírja, hogy szerinte Görgei egy gyáva áruló, vagy ahogy ő fogalmaz: „hazájának gyáván hóhérjává lőn.” Amikor már nyilvánvalóvá vált, hogy el fogjuk veszíteni a szabadságharcot, Kossuth teljhatalommal ruházta fel Görgeit és lemondott kormányzói tisztségéről, vagyis már ő sem hitt a szabadságharc sikerében. És ez mindenki számára nyilvánvaló volt. Hogyan lehetett ezt kompenzálni? Ha kijelenti, hogy Görgei nem arra használta a hatalmát amire kapta. Ez a levél valójában egy politikai fogás volt. Kossuth újra akarta kezdeni a szabadságharcot, de ehhez nyilván szükség volt a népre. A nép viszont már el volt csüggedve, belefáradt az állandó harcokba. Szükség volt az új lelkesedésre. Ezt úgy lehetett elérni ,hogy elhitette a néppel, hogy őket nem a katonai túlerő győzte le, hanem gyáván elárulták őket. Magyarán mondva a nemzeti öntudatot is akarta ezzel feléleszteni.

Nem Kossuthot akartam ezzel mentegetni, nagyon aljas húzás volt a részéről, csak próbáltam elemezni, hogy hogyan alakulhatott ki az árulókép Görgeiről

Remélem tudtam segíteni🙂

2022. márc. 22. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!