Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » A Római-Birodalom idején...

A Római-Birodalom idején bekövetkezett "migrációs válság" mennyire vonható párhuzamba, tanulságként a mai kora vetítve?

Figyelt kérdés

2020. jan. 10. 10:41
 1/9 anonim ***** válasza:
34%
semennyire
2020. jan. 10. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
63%
nemcsak migrációs válságuk volt, korrupcióból állt az egész Római Birodalom, ami egészen addig nem volt probléma hogy adót kerültek el sokan, ameddig voltak szomszédos területek amiket simán kifoszthattak és a lakosságot rabszolgaként adhatták el. Nem hasonlítható össze ez a mai korra, manapság béke van, akkor folyamatos határmenti csaták, betörések. A migrációs válság valójában kisebb problémájuk lehetett.
2020. jan. 10. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 hollófernyiges ***** válasza:
63%
Melyik, a külső vagy a belső? A külső egyáltalán nem, a kívülről egy tömbben benyomuló barbár törzsek haditechnikailag egy szinten voltak a rómaiakkal, azért fogadták be őket, mert nem volt más választásuk, katonailag nem tudták megvédeni a határaikat. A belső, hogy a birodalom népei kihasználták az egységes nyelvet és gazdaságot és ide-oda költözgettek, asszimilálódtak, egyes népek teljesen latinizálódtak, már jobban hasonlít a mai EU országainak problémáira.
2020. jan. 10. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Elmondható, hogy az akkori Római Birodalom is népesség fogyással küzdött? Tanulmányaimból arra emlékszem, hogy hírtelen meggyengűltek a légiók és rabszolga problémákkal küzdöttek, meg egyre kevesebb adófizető polgárjuk maradt.
2020. jan. 10. 11:07
 5/9 A kérdező kommentje:
Míg a Római limeszen kívüli úgynevezett "barbár" népesség szépen szaporodott és katonailag erősödött.
2020. jan. 10. 11:08
 6/9 Neurotech ***** válasza:
54%
Szerintem a mai migrációs válság nem vonható párhuzamba a világtörténelem egyik migrációjával vagy történelmi eseményével sem. Ilyen még a világtörténelemben nem volt, hogy teljesen más kultúrájú, más tradíciókkal rendelkező népek harc nélkül jutnak be tömegesen egy másik társadalomba és ott érvényesítik a saját érdekeiket, és a gazdanép nemhogy nem védekezik, hanem még finanszírozza is ezt az egészet ráadásul mindent elkövet, hogy bárki akinek ez nem tetszik, és hangot ad azt lesöprik és ellehetetlenítik. Hozzáteszem, hogy ez nem egy bizonyos kis réteg akarata, Németország vagy Svédország esetében a nép legalább 90%-a egyetért ezzel, ez kiderült a szavazásokon. Érdekes világot élünk.
2020. jan. 10. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Kérdező a kevesebb adófizető kifejezés rossz kijelentés. Ha tudnád akkor pont abba a korszakba történt meg az hogy növelték a létszámukat azzal hogy földeket osztottak az embereknek, meg a rabszolgák is egyre jobban szabadultak fel és száltak be a gazdaságba, a probléma gazdasági terén a rossz fizetési mérlek, amit Európa az ipari forradalom során tudott leküzdeni, hogy a selyemutról hozott árukért cserébe arannyal fizettek, ez a pénz aranytartalmának csökkenését hozta, ami miatt csökkent az értéke, emellet tudni kell hogy a római katonák egyre rosszabbak voltak az idők folyamán, eleinte nagyon katonás állam volt, jó fegyverzettel, későbbiekben már több katonájuk volt, kiképzésük a csatatéren elmaradt, fegyverzetük is egyre hiányosabb volt tudtommal. Meg leírtam hogy korrupt volt évszázadokig a rendszert, csak éppen ennek jelentőségét a zsákmányszerzés elfedte, mivel az jóval több pénzt hozott, így kevésbé figyeltek arra hogy fenntartható rendszert épitsenek ki maguknak, hogy ne csak külső forrásból növekedjenek, hanem belsőböl, alapból egy fenntarthatatlan rendszer volt, a barbár betörések meg ezt csak felgyorsították, ha tényleg erős lett volna akkor a nyugati rész nem esett volna el, mert a keleti megerősödött és azokat a barbárok nem tudták megsemmisíteni, hanem egy kettős támadás, perzsia lefárasztotta ami után jött egy arab betörés, utána keresztények támadták a keleti részt vagy más néven Bizáncot, amit végül az oszmánok fejeztek be. Vagyis teljesen körbe véve tudták csak legyőzni ezt a birodalmat, ráadásul kihagytam a szlávok betöréseit is, azokról kevesebbet tudok, de volt bolgár betörés is ami egy ideig kiszorítota Bizáncot Európai területeinek nagy részéről.
2020. jan. 10. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

A különbségek markánsak, de igen, elmondható, hogy sok hasonlóság is fellelhető.

A római birodalom komoly válságba került, egyrészt mert túl nagy volt még a kettéosztása után is és nehézkesen lehetett kormányozni.

Ha nem voltak rátermettek a provinciák helytartói, akkor abból Rómának kára származott, de ha túl agilis volt, akkor meg hajlamossá válhatott a lázadásra. Eleinte a lázadók magát a császári trónt pályázták meg, később a birodalomtól való elszakadásra törekedtek és a nyugat-Római birodalomnak a bukásakor már csak egyetlen provinciája maradt meg, olyan sikeres lett ez a törekvés.

Mindenhol nagybirtokok voltak, a kisparaszti gazdaságok nem voltak rentábilisek, viszont a rabszolgamunkával, amely egyre jobban kiment a divatból, ezek sem működtek hatékonyan, főleg, mivel a rabszolgatartás is alig volt már életben, ám a feudális jobbágyság sem jött még el, így alig volt, akit fizikai munkára lehetett fogni, mert a fizikai munka mint olyan, nem volt megbecsülve, hiszen dolgozzanak a rabszolgák, ne a szabad emberek, így gondolták.

Katonának sem állt már senki, korábban nagy vonzereje volt, hogy a leszerelt légiósokat tisztelték, megbecsülték és földet kaptak Itáliában, de már régen nem volt kiosztható föld és az utolsó légiósok is szívesebben maradtak abban a provinciában, ahol szolgáltak korábban.

Lényegében a feudalizmusnak ki kellett alakulnia, hogy újra működőképes legyen a gazdaság és finanszírozni lehessen az állami intézményeket.

Idegeneket, a gótokat vették bérbe, hogy megvédjék a birodalmat, de azokat sem tudták már fizetni, így végül pont azok döntötték meg az egészet, hiszen az utolsó uralkodók gótok voltak.

Később is, a Francia forradalom idején is megmutatkoznak hasonló elemek, az anciem regime-nek meg kellett buknia, mert hasonló válság alakult ki. Az újvilágból behozott nagy energiatartalmú nővények elterjedése egy túlnépesedést hozott létre, amit viszont a feudalista gazdaság egy határ után nem tudott megtermelni, így leküzdhetetlen válság jött létre, amit az egyre másra hozott pénzügyi reformok nem tudtak orvosolni. Nem tudták, mi lehet a megoldás, mi már tudjuk, hogy itt is a rendszernek kellett megváltoznia, el kellett jönnie a feudalizmus helyébe a kapitalizmusnak, ami véres küzdelmek sorával alakulhatott csak ki a társadalmi változások után.

Ma is hasonló helyzet kezd kialakulni, mindenhol elégedetlenség van, tüntetések és infláció, válságok sora, sokak szerint ez már a kapitalizmus válsága. Hasonlóképpen egy szűk társadalmi elit kezében van az anyagi és a politikai hatalom, az emberek szegényednek, a túlnépesedés megint mutatkozik és csupán a technológiai fejlődés képes kissé ellensúlyozni az egyre növekvő problémákat, de mindenre az sem orvosság, valami másnak kell felváltani a mostani rendet, csak mi ugyanúgy nem tudjuk még, hogy minek, mint ahogy a régi korokban sem tudták, milyen társadalmi változások szükségesek a továbblépéshez.

Talán a szocializmus lehetett volna a megoldás, ha életképes lett volna és nem diktatúrák sora, de mivel az így ellehetetlenült, senki nem tudja, hogyan lehetne a társadalmat gazdaságilag és politikailag új alapokra helyezni és ezzel az összeomlás borítékolható.

2020. jan. 10. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Erről a témáról sokat gondolkodtam, és arra jutottam nem ugyanaz, ettől még okozhatja a "Birodalom" bukását.

De tegyünk egy lépést hátra. Az EU bukását jelenleg a feltörekvő országok, elsősorban Kína, de utána India, Pakisztán, stb fenyegetik. Ezt (valószínűleg) az EU-t finanszírozók felismerték - most az egyszerűség kedvèért nevezzük őket "pénzembereknek" - ezért arra törekednek hogy az EU népességét növeljék migrációval.

A pénzemberek úgy gondolják, hogy képesek lesznek fenntartani a saját pozíciójukat, ha az EU központjába (Rómában a perifériára!) nagyon vegyes, heterogén (Rómában homogén!) népeket telepítenek be.

Namost Róma bukásàt az is elősegítette, hogy nem tudta kivédeni az apokalipszis lovasait: [link]

A pénzemeberek azt remélik mai technológiával ki tudják ezeket a veszélyeket védeni.

Meglátjuk. Szerintem nem lesz ennek jó vége, legjobb esetben az EU-ból egy Brazília szinten vegetáló gazdaság lesz, rosszabb esetben pedig vallási/etnikai háború.

2020. jan. 10. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!