Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Portugália miért nem lett...

Portugália miért nem lett sokkal fejlettebb gazdaságilag, mint Magyarország?

Figyelt kérdés
Egy volt gyarmattartó országról beszélünk, a 2. vh-ból is kimaradtak, simán megszedhették volna magukat. Erre kb Magyarország szintjén vannak, amit a Lakatlan Szigetek kivételével kb mindenki megszállt az elmúlt 500 évben, le is lett rombolva a világháborúkban. Ha megnézitek az Egyesült Királyságot vagy Franciaországot és a gyarmattartó országok többségét mint Hollandia vagy Belgium például, ők sokkal fejlettebbek. Összerabolták a vagyonukat, befektették az iparba, a kutatás és fejlesztés szektorba, sokkal gazdagabbak mint Magyarország, akit leraboltak az utóbbi pár száz évben. Mi történt Portugália esetében?

2020. febr. 22. 11:41
 1/3 Deák Dominik 2020 ***** válasza:
Szerencsétlenül jártak. Pont akkor vesztették el gyarmataikat és kezdtek jelentős gazdasági átalakításokba, amikor az 1970-es évek válsága beütött.
2020. febr. 22. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Oké, de a 70-es évekig mit csináltak?
2020. febr. 22. 15:45
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

Hasonló helyzete volt Portugáliának mint Spanyolországnak a 20. század elején. 1910-ben megdöntötték a monarchiát. Az első világháború ártott a gazdaságának, ami kihatott a politikájára és katonai diktatúra lett egy állampuccsot követően (1926). Valamennyire stabilizálta a helyzetet, de nem mehetett sokáig, ezért 1933-ban kikiáltották a Második Portugál Köztársaságot.


A Második Köztársaság korporativistának hívta magát. Korporativizmus hasonlít fasiszta Olaszországra, de a fasiszta mozgalmak (a kommunista mozgalmak mellett) el lettek tiporva. A rendszer nagy családi cégeken alapul, hasonlóan a japán zaibatsu/keiretsu (pl. Mitsubishi UFJ, Sumitomo Mitsui) vagy a koreai chaebol (pl. Samsung, LG, Hyundai) rendszerhez. Ezek a cégek nem egy csak egy iparágban vannak benne, hanem sok különbözőben.


A Második Köztársaság alatt Portugália gazdasága viszonylag gyorsan nőtt, de sok pénzt kellett belefektetnie abba, hogy megtartsa a gyarmatait (Salazar, a köztársaság vezetője minden áron meg akarta tartani a portugál gyarmatokat, "civilizálni" akarta őket). Ez a harc volt Portugáliának a Vietnám / Afghanisztán háborúja, és gazdasági problémák mellett külpolitikailag is elzárkózott volt. Végeredménye az 1974-es szegfű forradalom lett, és az EU elődjébe Portugália csak 1986-ban csatlakozott.

2020. febr. 23. 02:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!