Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Vajon "felébred-e" a világ a...

Vajon "felébred-e" a világ a koronavírus miatt, hogy nem jó dolog minden kiszervezni egy fél-kommunista távol-keleti diktatúrába (Kínába)? Lesz-e ennek bármilyen politikai-gazdasági következménye?

Figyelt kérdés

Kína hónapokig tagadott és félrevezette az egész világot a WHO-val együtt a koronavírus helyzet kapcsán (és valószínűleg teszi ezt mind a mai napig). Gazdasági és politikai nyomásgyakorlással gyakorlatilag nem csak belföldön, de külföldön is ellehetetlenítettek kezdetben bármilyen hatékony intézkedést (például a Kínából történő beutazási tilalmat). Kb. csak azok az országok tudták gyorsan és hatékonyan kezelni a vírust, akik tapasztalatból tudták, hogy Kína szavára nem szabad adni (Dél-Korea, Tajvan, Japán).

Az még pluszban kínossá vált, hogy rengeteg létfontosságú terméket szinte kizárólag ott gyártanak, illetve az egyéb helyen lévő gyártókapacitás elégtelen (maszkok, kézferítőtlenítők, csak hogy a legkézenfekvőbbeket említsem) és még ami el is jutott pl. Európába, az is sokszor használhatatlan vacak (Codiv gyorstesztek).


Ahová ki akarok lyukadni: mennyire vállalható hosszú távon ez az út, hogy mindent kiszervezünk Kínába, miközben valójában nem is annyira olcsó már ott a munkaerő? A szabadalmi jogok papíron sem léteznek, nyíltan lopják a technológiát mindenkitől, aki csak ott gyárt, hogy aztán 1-2 év múlva megjelenjen a termék kínai vetélytársa, csak olcsóbban. És nem azért lesz olcsóbb, mert olcsóbbak a gyártási költségek (hisz mindkettő termék ugyan ott készül), hanem mert nulla fejlesztési költségük van, hiszen loptak. Látható ez a folyamat már lassan évtizedek óta a számítástechnikában (mobilok, laptopok, processzorok), most kezd begyűrűzni az autógyártásba és most veszi észre mindenki, hogy bizony az egészségipar is már lassan erre a sorsra jut.

A kiszervezés másik oka szokott lenni, hogy a környezetvédelmi törvényeket egyszerűen kikerűljék a cégek. Németországban szétbírságolnák a hivatalok a műanyag bizbasz gyárat? Oké, akkor kivisszük Kínába, ott (egyelőre) sz..rnak erre. Max megfullad a kis kínai, hát aztán? Van helyette másik 1 milliárd. Csak épp az nem jut el senki agyáig, hogy globálisan tök mindegy, hogy Európában eregetig a szennyet a levegőbe, vagy Pekingben.


Mikor tűnik fel a világ fejlettebb részének, hogy a saját sírukat ássák? Hogy nem jó dolog egy diktatúrával függő helyzetbe kerülni?



2020. ápr. 18. 15:47
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%

Kina a "gonosz " ! Nem tulzas ez szerinted? Ott se homogén a tarsadalom minek kene egy emberkent emlegetni őket.


Globalizacio van.


Nekem is furcsa h csak Kina tud gyartani....

2020. ápr. 18. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

Hol írtam azt hogy gonosz? A kínai vezetés nem megbízható. Nem azért mert kínai, hanem mert egy ál-kommunista diktatúrikus gyülekezet. Látható hogy válság helyzetben ez rajtunk is lecsapódik.


A globalizáció meg nem azt jelenti, hogy egymástól szabad rablás van. Más ázsiai országoknál nincs állami szinten rendezett technológia lenyúlás.

2020. ápr. 18. 16:11
 3/12 anonim ***** válasza:
100%
A világ nagyobb részén megszokottak, hogy egyéb természeti csapások miatt pár hónapig ilyen az élet mint most. Most mindenki ehhez fog hozzászokni. Nem lesz itt semmi változás. A magyar proli akkor sem fog havi 100 dollárért melózni, akkor meg jobban megéri kínában gyártani és pénz beszél.
2020. ápr. 18. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
Így is jóval drágábbak a nyugati márkák, mint a kínai márkák, miközben minden Kínában készül. Ha a nyugatiakat nem Kínában gyártanák, azok még drágábbak lennének, és mindenki a kínaiakat venné.
2020. ápr. 18. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:

" A magyar proli akkor sem fog havi 100 dollárért melózni, akkor meg jobban megéri kínában gyártani és pénz beszél."


Hidd el, hogy nagyon-nagyon régóta ott sem havi 100 dollárért melóznak.

[link]

Vannak Kínában nagyon elmaradott részek is, de ott nincsenek is nyugat-európai meg amerikai gyárak. Ahol vannak és pörög a termelés, ott meg már közép-kelet európai bérek vannak.

Nagyon kerestem egy cikket, de nem találtam. 1-2 éves lehetett és arról szólt, hogy egy magyar cipőgyár (?) visszahozta a termelését Magyarországra, mert itt olcsóbb a gyártás mint Kínában...


"Így is jóval drágábbak a nyugati márkák, mint a kínai márkák, miközben minden Kínában készül. Ha a nyugatiakat nem Kínában gyártanák, azok még drágábbak lennének, és mindenki a kínaiakat venné."


Erről is írtam. Most már igazából csak 2 (3) dolog miatt olcsóbbak a kínai termékek:

1. A környezetvédelmi előírásokra tojnak.

2. Lopják a technológiát, nincs K+F költségük.

+1. Stratégiai ágazatokban a "magánvállalatokat" állami pénzekkel tolják és emiatt áron alul tudnak értékesíteni. Majd ahogy megragadnak a piacon, már nem lesz szükségük az állami pénzpumpára.

2020. ápr. 18. 18:24
 6/12 anonim ***** válasza:

Mi az h szabad rablás meg technologia lenyulas?


Kérdező,mit értesz ez alatt?

2020. ápr. 18. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

Az országunk még mindig egy világviszonylatban fejlett ország, ahol a jogaidat külföldi polgárként vagy befektetőként egy rakás nemzetközi szerződés garantálja. Például a te szerzői jogaidat, tulajdonjogodat nem lehet csak úgy semmibe venni. Emiatt mondjuk az Audi ide merte hozni a motorjainak gyártását, mert nem kell attól tartania, hogy a magyar állam "titokban" azon mesterkedne, hogy a technológiát minenféle licenc díjak megfizetése nélkül szimplán lemásolja, aztán állami támogatással indítson egy autómárkát, ami hogy hogy nem, az Audi motorokra kísértetíesen hasonlító motorcsaláddal van felvértezve.


Na, Kínában ez nagyon nem így működik.

Most csak random cikkek google találat alapján: [link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]


Sokáig pont emiatt sem merték kivinni a Teslák gyártását Kínába. Nem tudom, hogy milyen trükkel próbálják majd megelőzni ott is a nyúlást.

2020. ápr. 18. 20:47
 8/12 anonim ***** válasza:
65%

"A kínai vezetés nem megbízható."


Ne gondold azt hogy európában és az USA ban is a tényleges adatokat közlik a halottakról. Ha ezt tennék azonnal lerohannák az üzleteket és hiány alakulna ki amit éppen a kevésbé vagyonos emberek szívnának meg, ami aztán erőszakba torkolhat (voltak ilyenre példák)

2020. ápr. 18. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 Simon Petrikov ***** válasza:
Sajnos nem hiszem. Nézz körül, még most sem kussoltak el teljesen a SJW-k és a feministák, és több országban az emberek akarják, hogy a kormáby rendeljen el karantént ahwlyett, hogy ők maguk döntenék el, hogy otthon maradnak, és volt egy politikus aki azt mondta, hogy most oké a besúgás, és már történtek is besúgások.
2020. ápr. 18. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
A vírus az vírus, a profit meg profit.
2020. ápr. 19. 00:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!