Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Egyesülhet Moldova és Románia?...

Egyesülhet Moldova és Románia? Ez esetben mi lesz Transznisztriával?

Figyelt kérdés

Felmérések szerint Romániában 70% támogatja Moldova annektálását. Az országot főként románok lakják, így olyan ez nekik, mint például Németországnak Ausztria, Görögországnak Ciprus, Szerbiának Montenegró vagy Albániának Koszovó. A román politikai elit is támogatja, többek között a korábbi román elnök is nyíltan szorgalmazta. Történelmi érvei is vannak a románoknak Nagy-Románia visszaállítására, mivel a terület a két világháború között Romániához tartozott, csak a háború után a Szovjetunió elcsatolta.


Moldovában kisebb a támogatottsága a dolognak. Jelenleg kb. 20% támogatja a felmérések szerint. De változóban van a dolog, egyre inkább teret nyer a román nyelv, román kultúra, egyre többen a román állampolgárságot is felveszik, amit Románia könnyített módon megad az elcsatolt területeken élőknek, hasonlóan, mint Magyarország. Főként a Szovjetunióban szocializálódott idősebbek ellenzik, ők Oroszországgal is szeretnének jó kapcsolatot. A fiatalok viszont már inkább Nyugatra tekintenek, EU integrációt szeretnének. Ukrajna példája viszont mutatja, hogy hiába csinálnának forradalmat, ez EU-ba felvétel még borzasztó messze lehet a szegény, korrupt posztszovjet országoknak. Nincs komoly segítség. Viszont ha csatlakoznának Romániához, akkor könnyen, egyszerűen, azonnal az EU-ba kerülnének. Ezért a fiatalok fele támogatja az egyesülést. Ahogy a régi szuverenista öregek kihalnak, új generációk nyernek szavazati jogot, átbillenhet a mérleg nyelve.


Viszont bonyolítja a helyzetet Transznisztria, ami szláv identitású, orosz nyelvű, a lakosság inkább Oroszországhoz húz és elutasít mindenféle románosítási törekvéseket és főleg az egyesülést Romániával. Ez miatt a '90-es évek elején már volt is egy polgárháború, azóta a Dnyeszter Menti Köztársaság gyakorlatilag független állam.



2020. aug. 7. 22:00
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem sosem fognak egyesülni. Ahoz nagy változásnak kéne lenni.
2020. aug. 8. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Lehetetlen. Ezek a dolgok nem Romániától, és végképp nem Moldovától függenek. Ha van nagyhatalmi igény egy területi újrarendezésre és helyszíni támogatás is, akkor történhetne bármi. Azonban a nyugatnak semmi esetre sem hiányzik egy újabb polgárháborús gócpont, amelyben a nyugatszövetséges oldal védekezik az oroszpárti szeparatistákkal. Moldova területi integritására való bárminemű nyugati beavatkozás nem csak Transznisztria teljes kiszakadását eredményezné azonnal, de a moldávok emlékeiben oly véres 1991-92-es dnyeszteri háború is újjáéledne, csak jelenleg sokkal intenzívebb lenne az orosz politikai és gazdasági támogatás, mint 1991-ben volt, amikor a Szovjetunió éppen összeomlás közepén volt és óriási gazdasági válság indult éppen. Jaj és ott vannak még a gagauzok is, úgy látom, őket nem említetted. Ők egy etnikai alapú autonómiával rendelkeznek Moldova déli részén, nagyrészt falusi népesség, roppant érdekes és homályba vesző múlttal egyébként. Ők török nyelvű keresztények, a legelfogadottabb elmélet szerint nyelvileg beolvadt bulgárok, vagy keresztény kun maradványnépesség leszármazottai. Na ők is köszönik szépen, megvannak Románia nélkül, és ők lennének az elsők, akik az orosz oldalon fellázadnának, ha Moldova területi integritása megtörne.


Egyébként tudok románul és kicsit oroszul is, és jártam magam is Moldovában és Transznisztriában tavaly, ezért ismerem a helyi viszonyokat ennyire.

2020. aug. 8. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
Még egy gondolat, említetted, hogy növekvő a támogatottsága az uniónak a moldávok körében, ez teljesen igaz. A probléma gyökere ott van, hogy a szovjetek egy nagyon fals identitás tudatot neveltek a moldovai románokba, ám ezt az oroszimádatot a fiatalabb, nyugatot megjárt, tanult értelmiségnek már nem lehet úgy beetetni, és ezek azok a rétegek, akik aktívan kampányolnak a saját nyelvük, kultúrájuk, történelmük valós képviselete, valamint a románokkal (ami egyben a Nyugat, EU, jólét szinonimája) való szorosabb kapcsolat mellett. A tendenciákat elnézve el tudom képzelni, hogy 2050 körülre elérné a kritikus tömeget a Romániával való egyesülés ideálja – ám a probléma az, hogy 2007 után (Románia EU csatlakozása) soha nem látott könnyűséggel tudnak már a moldávok is nyugatra menni. És bizony nincs igazából hova hazatérni, ezek a fiatalok nagyon nagy részt nem hiszem, hogy hazatérnek valaha is. Az ország nagy része ki fog halni sajnos, ez már most aggasztó méreteket ölt a moldáv vidéken. Aztán majd a kihalt ország romjait végül stratégiai fontosság miatt vagy a nyugat, vagy a kelet urai fogják földvásárolni és talán újratelepíteni, ha még addigra lakható lesz egyáltalán (globális felmelegedés).
2020. aug. 8. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

A Transznisztria kapcsolatos kérdéseket fentebb jól leírták. Az a terület de facto 1992 óta független, Moldovának semmi beleszólása nincs a terület irányításába. Ha Moldova és Románia egyesülni akarna a jövőben, ezt a kérdést rendezniük kell (pl. elismerni független országként a területet).


A másik probléma Gagauzia, ami ha jól emlékszem, 80-90%-ban türk nyelvű gagauzok laknak. Gagauzia autonóm terület, a lakosai betartják a moldáv törvényeket, kötve hiszem, hogy lemondanának az autonómiájukról az egyesülés kedvéért. Csakhogy Románia minden kijelentésében azt hangoztatja, hogy Románia egységes nemzetállam, a székelyek autonómia igényét is mindig ezzel utasítják el. Ha az egyesülésért cserébe elfogadják a Gagauzia autonómia státuszát, akkor nem utasíthatják el Székelyföldét sem.


Van még egy dolog ami miatt soha se egyesülhet Románia és Moldova, ez a dolog Oroszország. Ez az ország féltékenyen figyel minden közeledést a Szovjetunió volt területei (amit saját érdekszférának tekint) és Nyugat között. Oroszország bármikor hajlandó kirobbantani egy kis polgárháborút Moldovába, ahogy tette azt Ukrajna esetében.


Oroszországnak nem volt, és nem is lesz érdeke soha, hogy Moldovát is elveszítse a Nyugat-barát Románia javára. Minden eszközt megfog ragadni, hogy de-stabilizálja a régiót, hogy semmiképpen se egyesülhessen a két ország.

2020. aug. 8. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

#2-#3-as vagyok újra. Így van, ahogy #4-es is leírta, még annyit tennék hozzá, hogy noha a gagauzok valóban türk nyelvű népecske, ám nagyon erősen oroszokhoz húznak. Anno amikor Moldova 1991-ben függetlenedett, a gagauzok kiszakadását/szovjetekkel maradását csak úgy tudták elkerülni, hogy a frissen felállított moldáv kormány etnikai autonómiában részesítette őket. Köreikben azóta tán még erősödött is az oroszpártiság, hiszen egyrészt ma már Oroszország újra jelentős világhatalom, másrészt 30 év alatt mindenki meggyűlölte Moldovát, ami Európa talán legműködésképtelenebb állama, igazi maffiaállammá silányult. Szóval nem csak a román alkotmány "egységes, oszthatatlan nemzetállam" kikötése lenne a probléma a gagauzok esetében, hanem konkrétan az a tény, hogy ők ettől függetlenül is az oroszokhoz húznak alapból.


Transznisztria pedig tele van orosz katonai alakulatokkal, amelyek 1991-ben soha nem vonultak ki. Nem egy nagy létszám, de komoly fegyverarzenál, arra valószínűleg elegendő lenne, hogy megálljt parancsoljanak a moldáv és román haderőnek, ha egy ilyen fegyveres összetűzés alakulna ki.

2020. aug. 10. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%
#5: Ha nem csalnak az emlékeim, alapból néhány már 1991-ben bent maradt néhány ezred, de valószínűleg ez nem csak néhány ezernyi katonát jelent.
2020. aug. 10. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!