Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Románia aggasztó módon elnépte...

Románia aggasztó módon elnéptelenedett? 30%-os választási részvételnek lehet a hátterében az, hogy igazából közel nincs 19 millió lakója már?

Figyelt kérdés
Magyarlakta megyákből indulok ki. Rengetegen élnek Budapesten/Londonban/Németországban és emiatt nem mentek el szavazni. Gondoltam, hogy a magyar lakósság megcsappanása egyre inkább látszani fog a választási eredményekben. De ehhez képest pl. Hargita megyében volt országos szinten az egyik legmagasabb a részvétel, ami azt jelenti, hogy nagy eséllyel az ország többi részében még sokkal nagyobb azoknak az aránya, akik csak papíron élnek Romániában.

2020. dec. 7. 11:00
 1/10 anonim ***** válasza:
70%

Én nem hiszem.

1. Külképviseleten is lehetett szavazni.

2. A 31% még így is rettenetesen kevés.

3. Én elég sok embert ismerek Erdélyben, főleg aprófalvakban, és inkább a pár hónap kinn - pár hónap otthon jellegű ingázásokra látok példákat, de még a fiatalok is csak alkalmi jelleggel mennek külföldre, az ismeretségi körömben még Magyarországra is csak 2-3 áttelepült családot tudok összeszámolni, más európai országokba kivándoroltakat is kb. ugyanennyit.

Persze, lehet, hogy én látom rosszul, és nem az az átlag, amit én ismerek, noha már 15 éve járok ki rendszeresen. Román területeket egyáltalán nem ismerek.

2020. dec. 7. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
A rádióban volt erről műsorban szó, sok ember félt attól, hogy a szavazáson elkapja a fertőzést, ezért maradtak távol most sokkal többen, mint szoktak. A magyar területeken pont erről folyt kampány, hogy a szavazóhelységekben a feltételek megfelelően, nem kell tartani a járványtól, nyugodtan mehetnek szavazni. Ott ezért magasabb kicsit a részvételi arány.
2020. dec. 7. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem csak fostak, hogy elkapják a vírust, azért nem mentek.
2020. dec. 7. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
84%

Járvány miatt is, de amúgy jogos felvetés a kiköltözés is, mert lehet, hogy a külképviseleteken lehet szavazni, de ezt keveyen teszik meg. Aki ráadásul időszakosan van kint, az sem biztos, hogy elment szavazni.


Egyébként nagyon nem csak időszakosan kint dolgozók vannak Erdélyből, eleve a 90-es évek óta nagyon sokan költöztek Magyarországra, de most már inkabb az a jellemző, hogy sok erdélyi magyar fiatalnak csak ugródeszka Magyarország, korabbi munkahelyemen volt 2 erdélyi munkatársam, már egyik sincs Kelet-Európában. A románok közül pedig eleve rengetegen mentek, mennek Nyugat-Európába, a legtöbb embernek kétkezi munkások jutnak eszébe, de diplomás irodai munkakörökben is sokan vannak Németorszagban, Angliában. Aki EU-n belül marad, az pedig többnyire nem vesz fel más allampolgarságot, ha igen, akkor is szavazhatna elvielg otthon.

2020. dec. 7. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
79%

A magyarok általában azért nem szavaznak, mert román pártra nem akarnak, az RMDSZ-t meg utálják.


Nem igaz, hogy nem költöznek el sokan. A '90-es években, csak a mi falunkhoz építettek egy külterületet az áttelepült kb 800-1000 magyarnak. Emellett temérdek olyan embert ismertem az egyetemen, munkahelyemen, ismeretségi köreimben, akik felvidékiek, erdélyiek, délvidékiek. Egyszer el is gondolkodtam azon, hogy ha annyian elvándorolnak, hogy én ennyi embert ismerek közülük, akkor mennyien lehetnek még ott :D

Az elvándorlás szempontjából az is szomorú, hogy ezek az emberek nem is akarnak többet visszamenni. Ismertem egy lányt a gimiben, aki 7 éves volt, mikor Temesvárról átköltöztek. Konkrétan amint nagykorú lett le is mondott a román állampolgárságáról, mert hogy neki arra már sosem lesz szüksége.

2020. dec. 7. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
37%

5:

Erdélyi és kárpataljai munkatársaim azt mondják, hogy jellemzően egyre nagyobb arányban az alja marad, értsd gyengébb képességűek, tanulatlanabbak, képzetlenebbek, és ez öngerjesztő folyamat, hiszen aki értelmesebb, annak egyre kevesebb oka van maradni. Kivételt képez Kolozsvár, illetve kisebb részben Nagvárad, ott IT szektorban nagy fellendülés volt az elmúlt másfél évtizedben, Budapest kivételével minden magyarországi várost lepipálnak.

2020. dec. 7. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

5-ös vagyok,


A Felvidéken ehhez hozzájön az is, hogy nincs normális magyar nyelvű egyetem. (A Selye Jánosról azt olvastam, hogy vicc kategória) Aki nem tud rendesen szlovákul ide jön egyetemre, és már nem megy vissza, aki pedig tud szlovákul, az beköltözik Pozsonyra vagy Kassára, szlovák párja lesz, az unokái pedig már echte szlováknak fogják vallani magukat, akik nem beszélnek kicsit sem magyarul.

2020. dec. 7. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Illetve valóban, határon túli magyarként minőségi életet élni, és megmaradni magyarnak kb egyedül Kolozsváron van lehetőség.

Normális magyar egyetem, normális munka, 50 ezres magyar közösségben.

2020. dec. 7. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

Vagy féltek a vírustól, vagy pedig úgy ítélték, hogy nincs tétje a választásnak.


Ugyebár a szeptember végi helyhatósági választásokon 46% szavazott. Te sem gondolod, hogy 2 hónap alatt elpárolgott 3-4 millió ember. :)

2020. dec. 7. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
26%

30%-os választási részvételnek lehet a hátterében az, hogy igazából közel nincs 19 millió lakója már?

Vagy az hogy az emberek nem mennek szavazni. Virus ide vagy oda.

En sem voltam mar vagy 20 eve. Es akiket ismerek, a tobbseg szinten nem szandekozott elmenni.

2020. dec. 7. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!