Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Hogy tudott Nicolae Ceaușescu...

Hogy tudott Nicolae Ceaușescu 40 even keresztul diktaturat fenntartani?

Figyelt kérdés

Neztem egy dokumentumfilmet, hogy mekkora pompaban elt a roman diktator es csaladja, kornyezete, mikozben az orszagot teljesen nyomorba dontottek. Hogy tudta ezt veghez vinni? Hogy tud egyetlen ember ilyen szinten "leigazni" egy tobb millios orszagot?

Nem ertem, hogy hagyhattak ezt az akkori emberek - ahogy nem ertem a XX. szazadi magyar tortenelmet sem, de az egy masik kerdes.



2021. jan. 11. 17:23
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

le voltak zárva a határok.

nem lehetett elmenni,de pont ez lett a végzete is a palinak.

2021. jan. 11. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
91%
CCCP
2021. jan. 11. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
60%
Kádár mit adott elő az nem volt diktatúra ?
2021. jan. 11. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

"Kádár mit adott elő az nem volt diktatúra ?"


Kádár elég engedékeny volt. Na de Ceaucesku olyan volt mint Rákosi

2021. jan. 11. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%
Nem tudta 40 éven keresztül fenntartani a diktatúráját mert a 1989 decemberében történt események miatt el kellett menekülnie, de gyorsan elfogták és még 25-én ki is végezték.
2021. jan. 11. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

bocsanat, jogos. a dokumentumfilmben 40 evet emlegettek, de rosszul ertettem. csak 24 evig volt elnok.

De hogy senki az orszagban nem lazadt fel ellene? erthetetlen.

2021. jan. 11. 18:15
 7/10 anonim ***** válasza:
86%

"De hogy senki az orszagban nem lazadt fel ellene?"


56 os forradalom és a prágai tavasz nyomós érv volt hogy jobb inkább ülve maradni.


Egyébként tüntetések stb voltak. Igazából ez is vezetett a végzetéhez az a bizonyos Temesvári mészárlás volt az amit az emberek nem hagytak szó nélkül

2021. jan. 11. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%
A negyede már itt is megvan.
2021. jan. 11. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

Nem volt az 40 év azért. Bár Ceausescu már az 50-es évek végétől magasabb pozíciókat töltött be a kommunista pártban, ténylegesen csak 1965-től lett az ország első számú vezetője.

A kérdésedre is válaszolva: azért tudott olyan sokáig hatalomban maradni, mert olyan volt a konjunktúra. 68-ban nem küldött csapatokat a prágai tavasz leveréséhez, ezért nyugaton is óriási presztízsre tett szert, ami igazából csak a 80-as évekre olvadt el, a szovjetek irányába meg mindig valahogy megérezte hogyan egyensúlyozhat.

A román társadalom meg rendkívűli mértékben volt megfélemlítve, kiterjedt besúgóhálózatok műkődtek, akik figyelték az embereket és akár egy viccért is börtönbe zárhattak vagy eltehettek láb alól.

Amúgy gazdaságilag a regnálása első része nem mondható kimondottan rossznak, rengeteget fejlődött az ország infrastruktúrája és az életszínvonal is a társadalom nagy része számára emelkedett, a nyomor csak a 80-as évektől jött, amikor elhatározta, hogy megadja a nyugati kölcsönöket, az akkori időszak viszont tényleg mai ésszel felfoghatatlan nélkülözést hozott magával.

2021. jan. 11. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
2# téves mivel egy dolog hogy a SZU része volt de moszkva ki nem álhatta a palit szóval nem épp azon voltak hogy segítsék
2022. ápr. 18. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!