Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Európában a Századfordulón...

Európában a Századfordulón hogyhogy ilyen nyitott határok voltak egészen az első világháborúig? Hasonlót hogyan nem sikerült elérni még manapság se?

Figyelt kérdés

1880 és 1914 között felszállhattál egy vonatra Londonban, és egy hét múlva Moszkvában ébredhettél. Nem voltak határállomások, ahol többet áll a vonat, nem voltak éjjel 2-kor kopogó határőrök vagy katonák a fülkeajtónál, semmilyen dokumentum nem kellett a vonatjegyen kívül egy ilyen úthoz.


Az, hogy csak bizonyos határátkelőhelyeken lehet közlekedni az országok között, hogy őrbódé, határállomás, útlevél kell csak 1914-ben, az első világháború kitörésekor lett csak bevezetve, és azóta ez a természetes mindenhol, kivéve ahol plusz egyezmények biztosítják az átkelést pl. Schengeni Övezet.



2021. márc. 26. 21:14
 1/8 anonim ***** válasza:
46%

Jobb volt a közbiztonság és civilizáltabbak voltak az emberek. Akkoriban egy egyszerű bolti lopásért 20 év börtön járt, egy bűzlő putris cigányt meg a pályaudvarra se engedtek be, nemhogy a vonatra.


Egyszerűen a nagyon leszakadt társadalmi rétegek tagjai vagy politikai radikálisok (pl. Gavrilo Princip) kivételével senkinek sem járt a fejében ilyesmi, hogy "na most felszállók és ellopok minden zsebórát" vagy "na most átszökök Németországba és felrobbantok egy raktárat".

2021. márc. 26. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
Az a bizonyos vonatjegy éppen elegendő volt az utazók megszűréséhez. Az európai társadalom túlnyomó többségének arra sem volt pénze, hogy gyalog elmenjen a szomszéd faluba, egy nemzetközi vonatjegy a felső tízezer kiváltsága volt. Ők akkor is, mint most, szabadon utazgathatnak, nekik még a hidegháború idején sem voltak határok.
2021. márc. 26. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
40%
"Jobb volt a közbiztonság" Hát ha az neked jobb közbiztonság, hogy a rendőrök/csendőrök bármit megtehettek következmények nélkül, akkor valóban. Aki ezt kívánja vissza, akkor javaslom Türkmenisztánt, É-Koreát, esetleg az USA-t, ahol attól retteghetsz ha megállít egy rendőr, hogy vajon túléled-e vagy lelő mert valamit fegyvernek néz nálad, nem vagy neki szimpatikus, stb.
2021. márc. 26. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
83%

Kérdező

Európa teljes lakossága 1900-ban még csak 420 millió volt, ma meg 750 millió

Akkor az európai emberek nagy többségének az volt a mindennapi küszködése, hogy a következő napi megélhetése biztosított legyen, alacsony volt az iskolázottság, kevés volt az ismeret a világról, azt sem tudták hogy érdemes lenne máshová menniük élni.

Ma benned fel sem merül az hogy NE utazhass amikor akarsz, még azt is természetesnek veszik az emberek, hogy az állam fizeti a diákoknak hogy a határon túli magyarsággal ismerkedhessenek meg egy tanulmányi kirándulás során, vagy hogy majd 3 hetet fizessenek valahol Európában a nyelvtanulásra. De 35 évvel ezelőtt még ebből az országból sem léphettél ki csak ha engedélyt kaptál rá, egy évszázada pedig az embereknek tömegeinek semmiféle lehetősége nem volt az utazásra.

Ahogy #2 jól leírta, a tömegeknek nem volt rá pénze, a felső tízezer pedig éppen olyan szabadon utazhatott, mint ma bárki akinek pénze van rá.

2021. márc. 26. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
74%

"Jobb volt a közbiztonság és civilizáltabbak voltak az emberek"


Azért aki ezt rezzenéstelen arccal le tudja írni, azt azért nagyon irigylem. Az 1900-as évek elején a közbiztonságot Magyarországon ne úgy képzeld el, mint ahogy az a filmekben kinézett, hanem képzelj el egy Rio de Janeiro-i favelát, csak fehér emberekkel. Olyan szintű szegénység volt mind vidéken, mind a nagyobb városokban, hogy ez elkerülhetetlen volt. Szerintetek véletlen, hogy a világ második szocialista forradalma Magyarországon volt? A századforduló során Magyarország olyan szintű társadalmi problémákkal és gazdasági egyenlőtlenségekkel küzdött, mint a feudalizmusban. A bűnözés mindennapos volt, a rendőrség meg a csendőrség meg képtelen volt a rend fenntartására (ez amúgy nem az ő hibájuk, a bűnözést lehetetlen a rendőri oldalról csökkenteni, csak ezt akkor még nem tudtuk. Az sokkal gázabb, hogy ma már igen, de azért pár politikus nagyon ragaszkodik ahhoz, hogy ide erősebb, értsd erőszakosabb rendőrség kell)

2021. márc. 27. 07:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

"Szerintetek véletlen, hogy a világ második szocialista forradalma Magyarországon volt?"


Azt a forradalmat nem magyarok csinálták, hanem zsidók.


Azért volt "Kommunisták Magyarországi Pártja" a nevük "Magyar Kommunista Párt" helyett, mert nagyítóval kellett keresni köztük a magyart.


Kohn Béla, Rosenfeld Mátyás stb.



Károlyi Mihály meg szimplán egy elmebeteg volt, aki ki tudta használni az 1. világháború utáni káoszt. Más országokban is voltak ilyenek. Ott volt pl. a Bajor Tanácsköztársaság, amit szó szerint a diliházból és a börtönből szabadultak irányítottak, meg a Független Fiume, amit egy költő, akit évekig elektrosokkal kezeltek.

2021. márc. 27. 08:28
 7/8 anonim ***** válasza:
100%
#5 Az utolsó, valóban nemes eszmékben hívő kommunisták max a Párizsi Kommün tagjai voltak. A XX. századra már csak a hatalomról szólt.
2021. márc. 27. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
57%

5-ös, én ezt nem vitatom, pusztán a történelmi tényekre akartam felhívni a figyelmet.


Kérdező: "Azt a forradalmat nem magyarok csinálták, hanem zsidók."


Elég naív dolog azt hinni, hogy a Tanácsköztársaság csak úgy egyik napról a másikra született a gonosz zsidók árnybeli machinációi miatt. Ez egy hosszú társadalmi folyamat végeredménye volt.


"Azért volt "Kommunisták Magyarországi Pártja" a nevük "Magyar Kommunista Párt" helyett, mert nagyítóval kellett keresni köztük a magyart."


Ez egyszerűen nem igaz, a korabeli szocialista, kommunista, anarchista stb. pártok szinte mindenhol elutasították a nmezeti jelzőket, mivel internacionalisták voltak. Lásd a környező országok korabeli szocialista vagy kommunista pártjait:

Oroszországi Szociáldemokrata Párt (később ők voltak a Bolsevikok),

Németország Szociáldemokrata Pártja,

Dániai Szociáldemokrata Párt (ma már csak Szociáldemokraták),

Ausztria Szociáldemokrata Pártja,

Svédország Szociáldemokrata Pártja,

Finnország Munkáspártja (ma Finnország Szociáldemokrata Pártja)


Ha megfigyeled, ott is, ahol zsidók szinte egyáltalán nem voltak, (Dánia, Svédország, Finnország), ugyanúgy nem a nemzethez, hanem az országhoz igazították a szocialista pártok a nevüket. Ez egy általános tendencia volt a 19. század végén és a 20. század elején, amíg Sztálin be nem vonta a nacionalizmust a Marxista-Leninista eszmerendszerbe.

2021. márc. 27. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!