Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Görögországot vagy Törökország...

Görögországot vagy Törökországot illeti Ciprus?

Figyelt kérdés

2021. dec. 16. 22:43
A kérdező szavazást indított:
Görögország
Törökország
19 szavazat
 1/10 anonim ***** válasza:
95%
Legjobb lenne, ha független állam lenne és akkor nem menne rajta a hiszti.
2021. dec. 16. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

Egyiket se és mindkettőt.

Ma már a felén törökök, a felén görögök élnek úgy, hogy több évtizede tekintik a sajátjuknak.

A múlt alapján mindketten tudnak olyat mondani ami szerint nekik van igazuk és őket illeti - ezért is nem történt még meg, hogy egyiké vagy másiké lett volna. Azonban 40 év után már nehezen lehetne azt mondani, hogy a törököknek mennie kell onnan.

2021. dec. 16. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 MDaniel98 ***** válasza:
65%
Valóban az lenne a legjobb, ha Ciprus független lenne, de mindkettő országnak van joga magának követelni a területet különböző politikai, kulturális, és történelmi jogokat emlegetve, egyik országnak sincs érdekében lemondani a területről, ezért a konfliktus megoldását én reménytelennek látom, különösen a közeljövőben.
2021. dec. 17. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
84%

Csak a tisztánlátás végett, Ciprus független állam. Ciprus, a cipriótáké.

Az ősszel voltam ott egy bő hétig, béreltem autót, és alaposan bejártam a görög részt, kivéve Nicosiát. Mint minden utazásom előtt, Ciprus történelmét alaposan átnyálaztam, és ahogy máshol, úgy itt se fekete-fehér ami történt. Betévedtem Páfosz olyan negyedeibe, ahol még mindig ott állnak az egykori elüldözött török nemzetiségűek kifosztott, lövedéknyomos házai. Elég szürreális, és félelmet keltő volt amint a csillogó szállodasor mögött két utcával a bulinegyedben sorakoznak ezek a már kb 50 éve sorsára hagyott lepukkant épületek. Ez az egész jól mutatja, hogy hosszú távon milyen összeférhetetlen a kereszténység az iszlámmal. Pont mint a kukta, ami lefojtva, állandó nyomás alatt úgy-ahogy stabilan működik, de mihelyt valaki drasztikus dolgot művel, pl letekeri a tetejét, a kitörő gőz megéget. Ciprus szerintem sosem lesz már egységes, a török részen kizárólag törökök élnek, a görög részen meg csak görögök, mi a francért menne bármelyik is át a másikhoz.

2021. dec. 17. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

#4 Ezért gond, hogy a történelem oktatását nálunk is próbálják visszafejleszteni, nyugaton meg eleve nem erős. A múltunkat pont amiatt kellene ismerni, hogy ne kövessük el még egyszer a korábbi hibákat, okuljunk abból ami már megtörtént.

Sajnos nekünk még akkor sem hisznek a nyugatiak, amikor próbáljuk elmondani, hogy mi volt itt az alig 40 évvel ezelőtti szocializmusban, miért is kellene a kommunista agymenéseket azonnal kiűzni a fejekből, hát még amikor próbálunk hivatkozni a magyar történelemnek azon tapasztalataira amik a törökökkel kapcsolatosak.

Pedig lenne bőven miből okulniuk a saját történelmükből is. Ha ismernék.

2021. dec. 17. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 hypno ***** válasza:
50%

A ciprióták önállóak szeretnének lenni és szeretnék, ha Ciprus nem lenne területileg is megosztott.


Viszont amikor népszavazást tartottak a dologról, akkor a görög ciprióták leszavazták, mert nehogy már a török ciprióták is EU polgárságot kapjanak.

Egy ilyen társasággal azért nem könnyű bármit kezdeni.

2021. dec. 17. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
74%
Az ugye meg van, hogy a törökök lakta területet Törökország katonailag megszállta, és nincs átjárás a két terület közt? Ciprus 2004 óta EU tag, azzal a kikötéssel, hogy a megszállt területek tagsága fel van függesztve. Hidd el, ehhez az egyenlethez még senki sem talált megoldókulcsot. Véres polgárháború dúlt a két etnikum közt, és a sebek még nem gyógyultak be. Ha esetleg kivonulnának a törökök, mi a biztosíték, hogy a többségi görögök nem nyomnák be a tengerbe őket bazárostul, mecsetestül? Akkor még kezelhető volt a helyzet, amíg a kb 25% török szét volt szóródva a szigeten, de most tökéletesen területileg is zárt közösséget alkotnak, egy erős, pár tíz kilométerre lévő hátország támogatásával. Háború nélkül esélytelen az egyesítés, de ki támadná meg É-ciprust 40 km-re Törökországtól? Esetleg egyszer egy nagyobb háború kitörése esetén, ha a törökök elvéreznének a szárazföldön, kihasználva az alkalmat, a ciprusi görögök elintéznék az északi törököket. A hegyeket járva elég sok katonai támaszpontba botlottam, Páfosz felett elkevert a navigáció, és egyszer csak nagy elánnal bekocsikáztam egy támaszpont melletti Patriot légvédelmi rakétaüteg mellé. Azt hittem rosszul látok, húztunk is onnan egyből, még a telót se mertem elővenni hogy lőjek egy képet, nehogy valami török kémnek nézzenek. Magyarázkodhattam volna, hogy én??..300 éven keresztül gyilkolásztuk egymást, hova gondolnak? A görög ciprióták öntudatosak is, nem kéne ott nagyon toborozni, ha kiadná valaki az ukázt, hogy itt az alkalom indulás északnak.
2021. dec. 17. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 hypno ***** válasza:
0%

#7

Ez az egész egy kicsit olyan mi volt előbb a tyúk vagy tojás helyzet.


Ciprus a 16. századtól az oszmán birodalom része volt. A 19,. századbaan aztán különböző okokból a törökök bérbe adták az egészet a briteknek, akik végül 1925-ben koronagyarmattá tették.

Ezzel szereztek maguknak egy csomó problémát, mert a görög nacionalista mozgalmak nem igazán békés eszközökkel dolgoztak. Ha már a brit adminisztráció ellen erőszakkal léptek fel, akkor mertek nagyot álmodni és a török kisebbséget is ott abuzálták ahol tudták. A britek persze megtorolták.

Végül 1960-ra sikerült kivívni a függetlenségüket, amikor a britek a törökök és a görögök megegyeztek, legyen a sziget független állam.

Görögországban abban az időben jó kis katonai diktatúra működött, akik sszerződés ide vagy ode, csak szerették volna, megszerezni Ciprust. A szigeten élő ultra nacionalista görög tisztek puccsot kíséreltek meg Makarios érsek (elnök) ellen, aki törvénytelen inváziónak minősítette a görögök lépését.

Ekkor szállt partra egy török inváziós sereg és szállta meg az északi területeket, hogy a szerződésre hivatkozva "megvédje" a török lakosságot. A görögök (vagy 200 ezren) meg otthagyták az északi területeket és a déli részre költöztek. A délen lakó 60 ezer törököt meg átrugdosták északra.

A görög junta közben megbukott, az ENSZ békefenntartókat rendelt szigetre.


Az ENSZ szerette volna ha újraegyesítik a szigetet. Ez még Ciprus EU felvétele előtt volt. Na ekkor szavaztak a görögök az egyesítés ellen, hogy nehogy már a törökök is jól járjanak.


Ugyanaz történt ami Sopron környékével. Hiába akart a legtöbb falu Ausztriához tartozni, ha Sopron lakossága önmagában képes volt eldönteni a népszavazást.


Valójában ugyanaz történt, mint bárhol máshol, ahol a nacionalizmus felüti a fejét. A törökök és görögök teljesen jól elvoltak egymással. Egymás szomszédai voltak, ugyanazokkal a gondokkal, stb. Aztán jöttek diktatúrák, az államok, a nacionalisták és mára utálják egymást.

2021. dec. 17. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Görögországot, a ciprióták erdetileg görögök voltak, az Oszmán megszállás alatt települtek be a törökök, de Ciprus kulturálisan mindig is európai országoknak számított.
2021. dec. 17. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 kürasszír ***** válasza:
100%

Jelenleg Ciprus lakosságának 77 %-a ortodox keresztény görög és csak 18 %-a muszlim török.


Vagyis a lakosság több, mint háromnegyede görög etnikumú.


Ciprus már az ókortól görög lakosságú, a törökök csak az 1570-es

évektől jelentek meg ott.


Ciprus egyesülését Görögországgal, azaz az enóziszt Törökország és a szigeten máig katonai támaszpontokkal rendelkező Nagy-Britannia akadályozta meg Ciprus 1960-as függetlenné válasa során. Ciprus előbb 1571-ig Velence birtoka, 1571-1878 között az Oszmán Birodalom része, 1878-1960 között pedig brit uralom alatt állt.

2021. dec. 18. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!