Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Mennyi esélyt adnátok annak,...

Mennyi esélyt adnátok annak, hogy a két korea valaha újraegyesül?

Figyelt kérdés
2022. jan. 15. 21:36
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
46%
Kb. annyit, amennyit annak, hogy Orbán Viktor demokratikus és a nép szerény, kispénző szolgája lesz.
2022. jan. 15. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
61%
A "valaha" elég tág fogalom. Valószínűleg egyszer egyesül minden ország a Földön. Nem a mi életünkben, de a "valaha" azt jelenti, hogy 1000 év múlva is számít.
2022. jan. 15. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
65%
Nem az a kérdés, hogy egyesülni fog-e, hanem hogy déli-, vagy északi befolyás alatt fog ez megtörténni. Ne feledjük, hogy Kim Dzsong Un is beszélt már a két Korea egyesüléséről (persze úgy, hogy ő maradjon a vezető). Ha viszont egyszer a Kim-dinasztiát sikerül megbuktatni, akkor aligha kétséges, hogy Dél-Korea fogja beolvasztani magába Északot (úgy mint az NSZK tette az NDK-val, 1990-ben).
2022. jan. 15. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
49%

rettentő teher lenne a másik kóreának az a sok millió elbutított műveletlen személy.

De észak kórea kb ugyanaz mint ukrajna.

Ütköző zóna a demokrácia és a civilizáltság köz, amit a határos antidemokratikus ország tűzzel vassal elítél.

Az ukránok annyival vannak beljebb, hogy van internet így tudnak a világ valós eseményeiről a világról és mo még be is engedi őket.

2022. jan. 15. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
6%

#4


Vladra gondolsz? Az tényleg egy pszichopata 🤡.

2022. jan. 15. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
52%
5%, de már az is sok.
2022. jan. 15. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
52%

Pár éve még az volt a kérdés, hogy Kuba megváltozik-e valaha vagy marad az egyetlen szocialista az Amerikai kontinensen, meg el se tudta senki képzelni, hogy Kínában beindul a gazdasági növekedés és mint gazdasági nagyhatalom veszi át a világban a vezető szerepet.

Aztán tessék, itt van mindkettő elérhető közelségben.

2022. jan. 15. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
51%

Ez egy többismeretlenes egyenlet igazából.


Probléma 1: Észak-Korea kínai befolyás alatt, Dél-Korea pedig amerikai befolyás alatt van. A két birodalom a koreai félszigetet egyfajta geopolitikai csatatérként használja fel, ezáltal stratégiai szempontból kiemelkedően fontos, hogy a két ország külön maradjon. Arra az esély, hogy Kína hagyja, hogy a két ország amerikai befolyás alatt egyesüljön, gyakorlatilag nulla. Az egyetlen potenciális lehetőség tehát az, hogy Dél-Korea beleesik a kínai érdekszférába, ami meg sem az USA-nak, sem Japánnak, sem Ausztráliának nem áll érdekében.


Probléma 2: a két ország között óriási vagyoni különbségek vannak. Észak-Koreában mindennapos az éhezés, a lakosság 90%-a teljesen nincstelen, az ipar és a mezőgazdaság a béka segge alatt van, szolgáltatási, informatikai szektorokról nem is beszélhetünk, mert nincsenek. A gazdaság tervgazdálkodás alapján működik. Ezzel ellentétben Dél-Korea a világ egyik leggazdagabb, és legkapitalistább országa, sajátos, kapitalista problémákkal (pl. a kiugróan széles társadalmi olló, a magas öngyilkossági ráta, az ingatlanpiac diszfuncionalitása, stb.). Dél-Koreában, ellentétben a legtöbb nyugati országgal, nincs egy rendes jóléti állam, és az állam erősen korporatista. Az ilyen államok általában egyáltalán nem képesek a szegényebb rétegek felzárkóztatására.


Ha a két ország északi vezetés alatt egyesül, a tervgazdálkodás miatt valószínűleg a teljes déli gazdaság rövid időn belül a totális összeomlás szélére kerül. Ha déli vezetés alá kerül az egyesült Korea, akkor pedig hirtelen 25 millió mélyszegénységben élő, képzetlen, nincstelen állampolgárt kellene felzárkóztatnia az államnak, nem beszélve arról, hogy valamit kezdeni kell az északi ipari lemaradással is, egy olyan államberendezkedéssel, ami erre alapjaiban véve teljesen keptelen.


Probléma 3: mindkét állam rendszere viszonylag ingatag lábakon áll.


Észak-Koreában mindig, amikor meghal az aktuális Kedves Vezető, egy több hónapos politikai krízis veszi kezdetét. Amikor meghalt Kim Ir-szen, a fia, Kim Dzsong-il politikai pozíciója egyáltalán nem volt annyira betonbiztos, mind apjáé, és évekbe került, mire sikerült újra kisajátítani az állam, a párt, és a katonaság feletti uralmat. Ugyanez történt Kim Dzsong-il halála után az ő fiával, Kim Dzsong-unnal is. Egyáltalán nem kizárt, hogy az elkövetkezendő években, évtizedekben ismét hasonló hatalmi krízis veszi kezdetét, aminek a kimenetele egyáltalán nem előrelátható. Lehet itt még katonai diktatúra, részleges demokratizáció/liberalizáció (dengista receptre), radikálisabb diktatúra, gyakorlatilag minden.


Dél-Koreában gyakorlatilag pár évtizedenként teljesen megváltozik az állam szerkezete: volt ott már amerikai bábállam, autoriter féldiktatúra, rövidéletű liberális demokrácia, katonai diktatúra, majd papíron civil féldiktatúra egy kis katonai juntával, aztán egy klasszikus autoriter diktatúra, aztán pártállam, aztán egy kis demokratizáció, de a diktátort megtartották, aztán leváltották és bebörtönözték, kb 20 évnyi viszonylag normális demokrácia, aztán az első női elnök megpróbált visszatérni a féldiktatúrához, ebbe belebukott, aztán most újra demokrácia van. A történelmi minta azt mutatja, hogy délen is rengeteg minden változhat, nem zárható ki, hogy kialakul egy újabb totalitárius állam.


Röviden: szerintem nem nagyon lehet itt semmit jósolgatni. Mind a geopolitikai, mindpedig a két ország belpolitikai helyzete egyszerűen annyira instabil, hogy konkrétan bármi történhet.

2022. jan. 15. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
52%
120 %
2022. jan. 15. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
63%

Én a távolabbi jövőben látok csak rá esélyt.

Először is ehhez északon a Kim dinasztiának bukni kell. És ehhez pedig kell, hogy Kína ne segítse ki őket mindig.

A másik, hogy a két ország közti különbség százszorosa az NSZK-NDK külömbségnek. Ezt Délnek be kéne vállalni, hogy Észak átmenetileg lehúzza őt gazdaságilag. Bár annyi előny ebbe azért van, hogy olcsó munkaerőnek tudják használni az északi lakosságot a déli ipari multik.

2022. jan. 16. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!