Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Mi történik, ha két NATO...

Mi történik, ha két NATO tagállam között robban ki fegyveres konfliktus?

Figyelt kérdés
Most konkrétan Görögország és Törökország kapcsán jutott eszembe a kérdés. Pár napja a török kormány területi igényét fejezelte ki több égei-tengeri görög szigetre. Ugyan azóta nem fokozódott tovább a helyzet, de az elmúlt években fokozatosan nőtt a feszültség a két ország között és volt amikor már a franciák is hadihajókat küldtek oda a helyzet miatt. Mi lenne, ha mégis háború robbanna ki egyszer a két ország között? Mit csinálna a NATO és a Nyugat ilyen helyzetben?

2022. febr. 15. 10:02
 1/10 anonim ***** válasza:
84%
Nem az agresszor ellen lépnének fel?
2022. febr. 15. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
25%
Bevonulnak szovjet testvéreink és felosszák két részre.
2022. febr. 15. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 szántóvető ***** válasza:
10%
akkor mennének az oroszok rendet tenni.
2022. febr. 15. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
88%

Mindkét felet felszólítanák az erőszak azonnali befejezésére és tárgyalások megkezdésére. Szóval semmi nem történne a NATO részéről.

Az már egy másik kérdés, hogy a tagországok egyenként mit lépnének. Példádban pl Görögország nem csak NATO, de EU tag is. Az EU mindenképp őket támogatná, ha nem is fegyveresen, de Törökország kirúgásával a vámunióból és hasonló intézkedésekkel.

2022. febr. 15. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 MDaniel98 ***** válasza:
Elméletileg két NATO ország fegyveres konfliktusa esetén a NATO nem hiszem, hogy beavatkozna, de szerintem ilyen nem is nagyon fog történni.
2022. febr. 15. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

Nehéz megmondani pontosan mi történne, hiszen még nem volt rá példa.

Itt annyiban könnyebb a helyzet, hogy a franciák és a görögök nemrég kötöttek egy katonai szövetséget, ami szorosabb kötelék a NATO-nál, és nem titok, hogy alapvetően Törökország ellen fogtak össze. (Na meg egy európai katonai szövetség alapillérének szánják, ami nyugdíjazná a NATO-t, de ez más kérdés.) Szóval ha Erdogan támadna, akkor a görög és a francia haderővel is számolnia kéne, ami már átbillenti a mérleget. Sőt mivel ő lenne az agresszor nem kizárt hogy más európai országok is ellene fordulnának. Emellett ilyen-olyan módon Egyiptom és a kurd milíciák is valószínűleg segítenék a görögöket.

2022. febr. 15. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 Alex Fly ***** válasza:
52%
Hogy nem menjünk messzire, ott van Ciprus. Élő példa...
2022. febr. 15. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
6-os vagyok. Ciprus sose volt NATO tag.
2022. febr. 15. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 Alex Fly ***** válasza:
Görögország és Törökország az. És Ciprus csak egy a vitatott területek közül, amely a két ország közötti konfliktus alapja...
2022. febr. 16. 00:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

(Ismét 6-os vagyok) Azt hittem azért hozod fel példának Ciprust mert, hogy ott már megtörtént egy ilyen NATO-n belüli konfliktus esete, és ezért írtam, hogy nem mert az a konfliktus hivatalosan a Ciprusi Köztársaság és Törökország között zajlott, a görög állam nem vett részt benne aktívan ...bár épp egy bukófélben lévő katonai diktatúra irányítása alatt állt ...amely diktatúrát egyébként a nyugati nagyhatalmak alapvetően támogattak, de ez megint más téma lenne.

Ezzel együtt egyébként hogy Ciprus nem volt tag ...voltaképp nem alaptalan a kérdés hogy "miért nem segített a nyugat?" (bár általában nem szokott és ha mégis, abba sem feltétlenül van köszönet), hiszen többnyire jó kapcsolatot ápolt a sziget ezekkel az országokkal. Viszont hidegháború volt, kétpólusú világrenddel. Törökország pedig a nyugat fontos szövetségese volt a Szovjetunió ellen egy stratégiailag nagyon fontos helyen. ...Ciprus szimpátiája egyszerűen nem ért nekik annyit, hogy összekapjanak a törökökkel.

Most kicsit más a helyzet. Erdogan jelenleg egy Égei-tengeri olajmezőt szeretne megkaparintani ami nemzetközi jog szerint a görögöket illeti. Szóval ezúttal egy NATO tag felé van területi követelésük. Ez így tudtommal precedens értékű.

2022. febr. 16. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!