Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Nyugaton azért lett fejlettebb...

Nyugaton azért lett fejlettebb a gazdaság, mert hatékonyabbá tették a munkaszervezést?

Figyelt kérdés
Ha azt nézzük ott sem születnek okosabbnak az emberek, sőt igazából manapság elég sok szakembert már ott is importálnak a kevésbé fejlett országokból. Az oktatási rendszerük lehet, hogy jobb és gyakorlatiasabb tudást ad, de egy itteni ember is elérhet arra a szakmai színvonalra, ha beleteszi az energiát. Ami nagy előnyük, hogy nem volt náluk 40 évig szocializmus és tudtak tőkeerős cégeket kiépíteni amikor még nem volt ekkora a piaci verseny, most meg van alapjuk, amivel megtudják tartani az előnyüket. Ez igazából a legnagyobb bajunk, hogy az átlagos magyar cégek nem versenyképesek a hasonló méretű osztrák, német, dán, stb vállalkozásokkal és itt a kulcskérdés, hogy miért nem. Szerintem nemcsak a tőke játszhat szerepet, hanem valahogy talán jobb a munkaszervezés és a cégek logikája hatékonyabbnak tűnik. Ez meg lehet régen is így volt, meg az ipari forradalmat követő évtizedekben. A munkához való hozzáállás más? Dehát akik kimennek magyarok Nyugatra, ők is tudnak úgy dolgozni, ahogy az ottaniak megkövetelik, szóval nemcsak az egyén teljesítményén múlik ez, valószínű a közösségen is.

2022. ápr. 12. 11:15
 1/9 anonim ***** válasza:
95%

Nem.

Nyugaton azért hatékonyabb a gazdaság, mert nem volt náluk 40 év szocializmus, amikor semmiféle gazdaságszervezés nem volt az országban, hanem a jó elvtársakat tették meg az állami cégek vezetőinek, a szakemberek helyett.

Amíg nálunk 1990 előtt állami vállalatok voltak és csak kevés magán vállalkozásnak volt lehetősége működni, azoknak is csak pár éve, addig nyugaton a világháborút követően mindenki magának építette a vállalkozását, üzletét, cégét.

Amíg nálunk a szocialista állam elvette a magántulajdont a világháborút követően, és a korábbi üzletek, műhelyek, gyárak, bankok, a föld, mind állami kézbe kerültek, addig nyugaton ezek maradtak a korábbi tulajdonosaik kezében.

Amíg nálunk a magántulajdon is csak minimálisan létezhetett, nem is volt honnan pénzt gyűjteni, befektethető pénzt összeszedni, addig nyugaton a jövedelmüket folyamatosan tudták visszaforgatni újabb cégek alapításába, fejlesztésébe, bővítésébe, gépesítésébe.

Nálunk a nagy állami vállalatok hatékonysága nem volt fontos, hiánygazdaság volt, addig a nyugati cégek próbáltak a legjobb technológiákkal, módszerekkel a leghatékonyabban működni.

A verseny úgy állt, hogy amikor mi beléphettünk és indulhattunk benne, akkor a nyugati országok már féltávnál jártak. Míg nekünk mezitláb kellett futni, hátunkon nehéz zsákkal, közben mindenki gáncsolni próbált, kilökni a versenyből, addig a nyugati versenytársak már eleve jó felszereléssel, jó állapotban, könnyű, praktikus eszközökkel tudtak már nagy sebességgel haladni.

Amit még figyelembe kell venned, hogy a rendszerváltás után a privatizációban a nyugatiak vásárolták fel a magyar cégeket, vállalatokat és sokat csak azért, hogy be is zárják, megszüntetve vele a konkurenciát, hogy behozhassák a saját - esetenként rosszabb terméküket. Az első 10 évben nem fejlesztették, hanem leépítették a magyar gazdaságot.

2022. ápr. 12. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 tobas ***** válasza:
26%
Azért, mert képtelenek vagyunk levetkőzni a múltat. Papíralapon mindent mindenhol, bürokrácia a mindenünk, Észteknél is volt szocializmus és mégis eléggé fejlett elektronikus kormányzati rendszerük van.
2022. ápr. 12. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Nyugaton a fejlettebb gazdaság nem az elmúlt 40-50 év alatt fejlődött. Jóval korábban elkezdődött. Például a franciák, spanyolok, britek járták a világot, hogy begyűjtsék a világ aranyait. Gyarmatbirodalmi rendszert építettek ki. Pl.: a franciák az első világháború után gyorsan észbe kaptak, mert tudták elfogják veszíteni a gyarmataikat. Franciák külön szerződést kötöttek ezekkel a gyarmatokkal, amivel Franciaország a mai napig vastagon jól jár.


A pénzügyi tőke ezeknek a nagyhatalmaknak rendelkezésükre áll. Ebből már lehet nagyot alkotni.


Magyar Királyságnak "menjünk aranyat keresni" ilyen nem volt. Honfoglalásból, portyázásokból, adókból ami összejött. Idegen hatalmak átlagosan 50 évenként végig dúlták az országot. 1800-as évek végén az Osztrák-Magyar Monarchia (gondolok: Bécsre, Budapestre, Pest-Budára gazdaságilag, fejlettségileg kb. azonos szinten volt. Pár évtized múlva jött a szocirendszer, ami jelentősen visszafogta a fejlődést. A 90-es években élő 20-30-40 éves honfitársainknak meg kellett tanulniuk vállalkozni. Tanuljunk okosan, ügyesen vállalkozni ez egyeseknek még a mai napig is nehezen megy.

2022. ápr. 12. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%
Mert van tőke a fejlesztésekre, modern hatékony gépekre, plusz az uram-bátyám rendszer kevésbé fertőzte meg a társadalmat. Ha pl. ukrajnát veszed alapul, ami egy virágzó ország lehetne erőforrásai alapján, ennek ellenére mindig csóró volt a korrupció miatt és azért mert a nyugati cégek elszívták az erőforrásokat.
2022. ápr. 12. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Két konkrét példa:

Építettek két fröccsöntő üzemet. Egyet Németországban, egyet keletmagyarorszagon. A német üzemben a teljes folyamatot automatizálták. Egy gepfelugyelo és egy targoncás volt a személyzet. Keletmagyarorszagon a munkaerő olcsóbb, ezért minden gép mellé állítottak felügyelőt és a csomagolás is kézzel ment. Ugyan azt a termelést több ember végezte


Egy magyarországi autógyártók munkatársak mentek továbbképzésre az anyaceghez. Egy kötetlen beszélgetés során szóba került a fizetés. A német munkás kijelentette, hogy ilyen heti bérrel inkább be se menne dolgozni. Az említett bér havi volt...

2022. ápr. 18. 07:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
0%

Meg azért mert ott nem a fidesz kormányoz.

Mit tett a gazdaság talpra állításáért ebben a 12 évben??

Csak annyit hogy egy bérmunkás , bedolgozók legyünk.

Semmi önálló ipar , a mezőgazdaság is a fidesz kezében van nagyobb részt.

2022. ápr. 18. 08:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
70%

Azért gazdagok nyugaton, mert gyarmatokat tartottak és lerabolták a világot. Aztán minden háborút megnyertek ezek a nagyhatalmak Európában is, és a vesztes felek még most is nyögik a világháborúk

után a kiszabott büntipénzeket…. hiteleket.

2022. ápr. 18. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%
Nem. Egyszerűen csak többet gyilkoltak és fosztottak ki más népeket.
2022. ápr. 19. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%
Nyugat gyarmatosított és kifosztott a történelem során szinte mindenkit, most meg a 2. világháború után fosztja ki továbbra is a többi országot csak legalizálta az EU-val a kifosztást.
2022. ápr. 22. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!