Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Mikorra váltak láthatóvá az...

Mikorra váltak láthatóvá az első jelei annak, hogy hamarosan szétesik a keleti blokk?

Figyelt kérdés
És mik voltak ezek az első jelek? Itt a szocialista országokban mikor lehetett először a közelgő összeomlást érezni? És Nyugatról mik voltak az első látható jelek?

2022. júl. 18. 23:42
 1/6 anonim ***** válasza:
17%
Amikor megszületett Gyurcsány.
2022. júl. 18. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
65%

A keleti blokk szétesésének az első jelei akkor jelentkeztek, amikor a blokkot erőszakkal összefogó Szovjetunió elveszítette a gazdasági versenyt az USA-val szemben. Képtelenek voltak tartani a fegyverkezés költségeit, ezért el kellett ismerniük, hogy gazdasági reformokra volt szükségük. Gorbacsov több törvényt is hozott (pl.: peresztrojka stb. - keress rá guglin) Megindult a csatlós országokban is az erjedés és néhány éven belül hol erőszakosan, hol vér nélkül megbukott a korábbi rendszer.


Persze millió előjele volt már, az értelmesebbje már az 50-es években is látta, hogy hibás gazdasági elméletekre épült a keleti blokk, de az első nyilvánvaló jelek a 80-as évek közepén jelentkeztek.

2022. júl. 19. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
Úgy írtad mintha az egész világgazdaság nem hibás gazdasági elméletekre épült volna. Ez egy hatalmas piramisjáték, fedezet nélkül korlátlanul nyomtatott játék pénzekkel! 1971-től az egész rendszer lassú halára lett ítélve.
2022. júl. 19. 00:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 Japán Gulyás ***** válasza:
92%

Neoliberális közgazdászok biztos meg fogják szakérteni, hogy ez már a legelején látható volt a tervutasításos tévút és magántőke hiánya miatt, de igazából a '80-as évek elejéig-közepéig nem volt annyira fájdalmasan nagy a szakadék a keleti blokk és a nyugat között, hogy a rendszer komoly meggyengülése vagy akár a Szovjetunió szétesése reális forgatókönyvként szóba jött volna. A bukott afgán invázió és Csernobil biztosan két olyan esemény volt, amik alapjaiban rengették meg a pártba vetett bizalmat - ha ezek mondjuk a nyugati államokkal történtek volna - teszem azt Harrisburg robban fel Csernobil helyett, a britek meg elvesztik a falklandi háborút és Észak-Írországot - akkor lehet, hogy 5-10 évvel még meghosszabbodott volna a keleti blokk élettartama, de a hiánygazdasággal akkor is kezdeniük kellett volna valamit.

Megjegyzem, azóta egyébként hiánygazdaságot és embargókat sokkal jobban tűrő autoriter rezsimek rendezkedtek be - Irán pl. úgy fér be a világ 20 legnagyobb gazdasága közé, hogy az elmúlt 40 évben gyakorlatilag folyamatosan érvényben volt ellenük valamilyen szankció és kereskedelmi korlátozás. Kínát meg ugye gondolom nem is kell ecsetelni, akik gyakorlatilag egy az egyben lemásolták a szovjet gazdasági modellt és sikerre vitték, éppen csak annyit módosítottak rajta, hogy ne gyanakodjanak a külföldi befektetők, de Kína alapvetően cáfolja meg azokat a nyugatos kritikákat, hogy egy tervutasításos gazdaság nem lehet sikeres és következésképpen le fog maradni a "versenyben".

2022. júl. 19. 00:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

" Itt a szocialista országokban mikor lehetett először a közelgő összeomlást érezni?"

Semmikor.

Senki nem tudta hogy valóban meg fog történni, azt tudtuk hogy szeretnénk ha megtörténne - és jó páran próbáltak is tenni érte. Mármint nem a gazdasági összeomlásért, hanem a szocialista rendszer összeomlásáért.

A gazdasági állapotot azok érzékelték akik az államot irányították, hiszen ők adósították el és vették le a hasznukat belőle. de ők is csak sejtették, hogy már nem lehet sokáig halogatni az elkerülhetetlen változást, ezért besegítettek a rendszerváltásba. Nálunk ezért is lehetett vértelen a váltás mert kiegyezés volt. Az állampárt vezetői tudták, hogy hamarosan mindenképpen szétesik a rendszer, hát akkor inkább haszonélvezői akartak lenni, nem áldozatai akiket maga alá teper.

A társadalomban nem volt éles változás amiből erre lehetett volna következtetni, amikor megtörtént akkor még sem volt olyan meglepő, mert a változás folyamatos volt és mindenképpen oda vezetett.

2022. júl. 19. 03:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Előző hozzászólóval ellenkeznék.

Azt már 1987-88-ban tudni lehetett, hogy a rendszernek vége. Csak azt nem, hogy mikor következik ez be és hogyan.


Lényegében nem is a rendszernek lett vége, hanem a gazdaságnak. Magát a rendszert át lehetett volna alakítani olyanra, hogy versenyképesebb legyen. Elég lett volna oda engedni a megfelelő helyre azokat akik értettek is hozzá.

Tettek is erre egy kisérletet, amikor a GMK-kat műkdni engedték és azt vették észre, hogy amit a melós a gyárban megtermelt egy műszak alatt, annak négy-ötszörösét termelte GMK-ban, VGMK-ban.

2022. júl. 19. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!