Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Ha az EU visszavonja az...

Ha az EU visszavonja az Orosz-ellenes szankciókat még a tél beállta előtt, akkor karácsonyig véget érhet az energiaválság?

Figyelt kérdés
Nem ártana lépni valamit ez ügyben az érintetteknek, nem elég hogy a háború és a szankciók miatt káosz van a benzinkutaknál, még akár a gázból is kifogyhatunk hamarosan.

2022. aug. 6. 08:50
1 2 3 4 5 6 7 8 9
 31/82 Alex Fly ***** válasza:
52%

@27: teljesen felesleges volt enbyit erőlködnöd azért, hogy minél hosszabban süketeljél mindenféle marhaságokról.

Ehelyett egyszerűen tudomásul vehetnéd, hogy nem mindenki olyan, mint te: attól, hogy te simán elvágnád a saját anyád nyakát egy liter olajért, még nem ez az általánosan elfogadott színvonal. Az európai kultúrkörben az emberélet értékesebb, mint hogy pár fillért megspóroljunk az olajon - de ezt úgy látom hiába írom, mert ettől te igen messze vagy...

2022. aug. 7. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/82 anonim ***** válasza:
64%

#31. "attól, hogy te simán elvágnád a saját anyád nyakát egy liter olajért,"


Ez az USA, mármint konkrétan sikerült jellemeznek őket. Te meg nekik tapsolsz, hadd kaszáljanak egy nagyot az aktuális konfliktuson az egész kontinensünk kárára. Ha az összes ukrán meghal, az sem nagy ár érte (tessék, épp erre mondom, hogy az erkölcsi alapok épp nálad nincsenek rendben kettőnk közül), és még figyelmükbe ajánlod a saját anyád nyakát, hogy nyugodtan vágják el azt is, mert ez így "erkölcsös". Nyugodtan gondolkodhatsz így a degenerált uniós vezetőkkel együtt, csak az nem oké, amikor a normális(!!) embereket is magatokkal akarjátok rántani a szakadékba. Aztán amikor két éhezés meg megfagyás közt nyugaton a hideg telet forró tavasz követi esetleg egypár politikus nem túl demokratikus leváltásával, akkor meg majd pislogtok, hogy hát miért nem akarnak ezek szép csendben, erkölcsösen ülni a sötét, fűtetlen lakásban. :))


"Az európai kultúrkörben az emberélet értékesebb, mint hogy pár fillért megspóroljunk az olajon"


A te érvelési hibád a hamis dilemma, de mivel konkrétan és bárminemű túlzás nélkül egy értelmi fogyatékossal beszélgetek, így valóban kár minden szó.

2022. aug. 8. 01:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/82 anonim ***** válasza:
53%

Kiütheti a Nyugat az orosz gazdaságot

Egy héten belül a második alapos vizsgálat jutott arra a következtetésre, hogy tévednek azok a szakértők és döntéshozók, akik szerint az orosz gazdaság ki tudja védeni a nyugati szankciókat. Nem fog megdőlni a rezsim a gazdasági nehézségek miatt, de már az sem igaz, hogy az energiahordozók kivitelén kaszálnak az elszállt olaj- és gázáraknak köszönhetően. És a helyzet Moszkva szempontjából csak rosszabb lesz.


Ukrajna inváziója óta rendre elhangzik, hogy az Oroszország elleni szankciók keveset ártanak Putyinnak. Fideszes képviselők és kormánytagok is egyre többet hangoztatják, hogy a büntetőintézkedések jobban fájnak a Nyugatnak, mint az agresszornak, szinte naponta beszélnek „elhibázott brüsszeli szankciókról”. Orbán Viktor miniszterelnök tusnádfürdői beszédében egyenesen úgy fogalmazott, hogy az Európai Unió „tüdőn lőtte magát” a szankciós politikával.


Azonban az amerikai Yale egyetem friss tanulmánya szerint tényszerűen nem igaz, hogy nem működnek büntetőintézkedések, sőt, a kutatásuk alapján Oroszországot valójában „megnyomorítják” a nyugati válaszlépések. Korábban egyébként a Foreign Policy külpolitikai szakportál összefoglalója is hasonló eredményre jutott.

A kutatást Jeffrey Sonnenfeld, az egyetem vállalatgazdaságtani professzora irányította, a résztvevők közgazdászok és az üzleti menedzsment szakértői voltak. Sonnenfeld a tanulmányban kifejtette, egyáltalán nem meglepő, hogy továbbra is vannak tévhitek a szankciókról: sokan módszertani csapdába esnek, amikor a Kreml hivatalos statisztikái alapján festenek képet az orosz gazdaságról, hiszen azok ferdítik a valóságot – állapították meg a kutatók.


Moszkva szépíti a számokat

Az invázió kezdete óta a Kreml gondosan szelektálja a kereskedelmi statisztikákat, kedvük szerint dobják ki a kedvezőtlen adatokat, miközben csak olyan számokat tesznek ki a kirakatba, amik szebb pillanatképet mutatnak az orosz gazdaság állapotáról – áll a tanulmányban.


Pont ezért tartják különlegesnek a mostani, 118 oldalas kiadványukat: mivel Moszkva meghamisítja a gazdasági adatokat, a Yale csapata „nem hagyományos” forrásokat használt fel. Helyette elsősorban a fogyasztói és szállítási adatokra, Oroszország nemzetközi kereskedelmi partnereinek közleményeire – bankok, tanácsadócégek –, valamint egyéb orosz nyelvű forrásokra támaszkodott. Az adatbányászatuk szerint az orosz gazdaság minden szinten vergődik, akármilyen mérőszámot nézünk.


Oroszországot február óta komoly csapások érik, a nemzetközi vállalatok tömeges elvándorlása, valamint a közel 9 ezer tételből álló szankciós lajstrom már rövidtávon padlóra küldte az országot. Putyin elvesztette az orosz GDP 40 százalékának előteremtésért felelős multikat – három évtizedes külföldi befektetést kukába hajítva –, amin a kutatók szerint a „példátlan tőke- és népességelvándorlás” csak tovább rontott.


Sokkal nagyobb bajban vannak, mint azt a vezetés látja

Hiába tudnak az orosz exportőrök dollármilliárdokat keresni azon, hogy a korábbi évekénél jóval drágábban exportálják az olajat- és a gázt, a nyilvánosságra nem hozott adatok azt mutatják, hogy az orosz import lényegében összeomlott. Ez pedig ellátási zavarokat idézett elő a fontosabb árucikkek terén, valamint a nyugati technológia hiányát is megérezték.


Putyin önellátásra vonatkozó téveszméi ellenére az orosz belföldi termelés teljesen leállt, nincs kapacitás az elvesztett vállalkozások, termékek és kvalifikált emberek pótlására

– állítják a szerzők. Hozzáteszik azt is, hogy ez áremelkedéseket és fogyasztói szorongást okozott. Azt írják, Moszkva „fenntarthatatlan” beavatkozásokhoz folyamodik, hogy elsimítsa a strukturális gazdasági gyengeségeket. A Yale szerint ez évek óta először deficitbe taszította a kormány költségvetését, és még a magas energiaárak mellett is kimerítette a devizatartalékokat.


Most akkor ki függ kitől?

Hasonlóan a korábbi felméréshez, a Yale kutatói is megjegyzik, hogy Oroszország jobban kiszolgáltatott az európai energiahordozó-exportnak, mint fordítva, miután a kivitele 83 százalékban az európai piacra irányul. Ennek elvesztése igazából középtávon, azaz nagyjából öt év után okozhat komoly gondot, mert a portékát a kellő szállítási kapacitás hiánya miatt egyszerűen nem lehet más piacra vinni.


Lapunknak egyébként júniusban Szép Viktor, a Groningeni Egyetem (Hollandia) szankciókutatója is nyilatkozott, akkor a következőket mondta el:


A pénzügyi rendszereket érintő intézkedések valóban jelentős hatást érnek el, miután az orosz tartalékok nagyjából felét befagyasztották, ami mintegy 320 milliárd dolláros kiesést jelent.

Oroszország olaj- és gázimportjának átirányításánál legtöbbször Kínát és Indiát említik meg lehetséges partnerként. Utóbbi esetében az infrastruktúra főleg Európa felé adott, ez pedig lassíthatja Putyin terveit, hiszen a gázvezetékeket ki is kell építeni kelet irányában.

Peking részéről bár látszik akarat az orosz olajhasználatra, ez valójában ütközik a diverzifikációs elképzeléseikkel, miszerint csökkenteni kell az ország energiafüggőségét.

India esetében sem jobb a helyzet, hiszen az olajfinomítóik kapacitása a maximumot kezdi súrolni, ennél fogva nem tudnak annyi olajat felvenni, amennyit szeretnének.

A helyzet más mint 2014 után, amikor a Krím elcsatolását követő nyugati szankciókat gyakorlatilag kivédték az az oroszok. Putyin utasítására importhelyettesítő programot indítottak, és tartalékokat képeztek a pénzügyi gondok áthidalására. Bár az orosz gazdaság erősen függő maradt a külföldi tőkebeáramlástól és a high-tech termékek bevitelétől, amelyeket nem tudtak hazai gyártással kiváltani – legjobb példák erre a mikrochipek.

Más a helyzet, mint hat éve

Most azonban ezer külföldi vállalat állította le tevékenységét az országban, ami összességében ötmillió állást érinthet. Az ipari termelés csökkenése mellett a kiskereskedelmi forgalom és a fogyasztói kiadások is estek, mégpedig 15-20 százalékkal. Közben pedig úgy tűnik, a kínai behozatal sem pótolja a nyugatit – ez kevesebb, mint felére esett az elmúlt fél évben.


Az újautó-eladások havi 100 ezerről 27 ezerre zuhantak, az autógyártás majdnem teljesen leállt, mivel hiányoznak a szükséges alkatrészek, és nem csupán az autókhoz, hanem a gyártásukhoz használt berendezésekhez is. Csak légzsákok, fékerőasszisztensek és hasonló biztonsági rendszerek nélkül tudnak autókat előállítani, és csak manuális sebességváltóval kerülnek ki a járművek az üzemekből.


Az IMF is téved

A Nemzetközi Valutaalap július végi jelentése szerint az orosz gazdaság ugyan zsugorodik, de az energiahordozók és a nyersanyagok kiviteléből származó bevételnek köszönhetően jobban teljesít a vártnál. A Yale kutatói ezzel szemben arra jutottak, hogy az energiahordozók kiviteléből származó jövedelem is csökkent az elmúlt három hónapban.


Oroszország számára nincs kiút a gazdasági összeomlásból, amíg a nyugati országok egységesen fenntartják a szankciókat, valamint további büntetőintézkedéseket vezetnek be

– állítják magabiztosan a Yale School of Management kutatói. Ha Nyugat-Európa le tud válni az orosz gáz köldökzsinórjáról, akkor Moszkva az amerikai szakértők szerint „megoldhatatlan” helyzetbe kerül: néhány év múlva hiányozni fog a piac ahhoz, hogy értékesítse az orosz gázt. Bármilyen csökkenés az olaj- és gázkivitelben, illetve az abból származó bevétel terén, azonnal feszültségeket okoz az orosz kormány költségvetésében.

2022. aug. 8. 05:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/82 anonim ***** válasza:
49%

#33 „az amerikai Yale egyetem friss tanulmánya szerint...”


Idáig olvastam :-DDD

2022. aug. 8. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/82 anonim ***** válasza:
45%
Akkor már nem is hiszed el?
2022. aug. 8. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/82 anonim ***** válasza:
66%
#34 Én is. beugrott a "britt tudósok kimutatták" frázis és onnantól ennyi is volt.
2022. aug. 8. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/82 anonim ***** válasza:
Szerinted rosszak a szankciók?
2022. aug. 8. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/82 Alex Fly ***** válasza:
@32: ha mindenféle ide nem illő, a témával még csak köszönőviszonyban sem levő téveszméket akarsz terjeszteni, akkor megkérnélek, hogy ehhez ne az én kommentemet használd hivatkozási alapnak. Köszönöm.
2022. aug. 8. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/82 anonim ***** válasza:
49%

#35

Hamis, félrement előrejelzésekkel, jósolgatásokkal, amiket "tanulmány"-ként küldenek szét a neten, tele van a padlás az utóbbi években. Ami meg az USA-ból jön azt pláne nem szabad elhinni, kb annyira megbízható és független szakértés az ilyen, mint amit a ruszkik elemeznek magukról, csak fordított előjellel.

2022. aug. 8. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/82 anonim ***** válasza:
90%

Akkor mit javasoltok a szankciók helyett?

Függjünk az orosz nyersanyagtól?

Jó az europai gazdaságnak ez a függés?

2022. aug. 8. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8 9

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!