Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » "30" évvel az újraegyesítés...

"30" évvel az újraegyesítés után mi a helyzet az egykori "NDK-ban"?

Figyelt kérdés

Azt szokták mondani, hogy különböző történelmi megítélésekhez ("bizonyítványosztáshoz") kell egy megfelelő idő, egy történelmi távlat. 30 év talán elég hosszú hozzá...


Az egykori NDK melósa, szakija, akinek a feje felett zajlott a politika, aki egyszer csak arra ébredt, hogy most már Németországban él (és nem az NDK-ban), aki úgy élt és olyan volt mint sok-sok magyar kollégája (panelban, melósként, fusi, sör, stb...) az összességében mit szól ehhez a 30 évhez? Megérte? Kár volt? Jobb lett? Rosszabb?

Vagy az utódai, mert 30 év sok idő és az egykori erőtől, életkedvtől duzzadó melósból mára egy roggyant vénember lett:-)


Biztos van az interneten erről cikk, okoskodás de HÁTHA vannak olyan fórumozók akik mégis csak hozzá tudnak szólni érdemben. Az ő "testközeli", tapasztalati véleményük mindig többet ér mint a tv kerekasztal melletti nyakkendős urainak beszélgetései! Múltkor is az egyik tv-csatornán Fodor Gábor (!) osztotta az észt. De mint aki legalábbis miniszter vagy valami magas beosztású valaki úgy ömlött a szájából a duma. Miközben a kuka mellett kéne kaparásznia mert annyiszor megbukott már. Szóval akik "benne vannak az egykori NDK" mai világában mondhatnának ezt-azt! Köszönöm.


2022. szept. 6. 09:53
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%
A virus előtt sokat jártam Németországba Berlinig. Voltam Drezdában, a Szász vidéken, a Cseh, Lengyel részen is. Berlinben látszig igazán a különbség, máshol annyira nem feltűnő, de Berlinben még ma is vannak látható különbségek a keleti és a nyugati oldal között, holott már rég egyesült a két városrész. Viszont a keleti régió ettől függetlenül is lepukkantabb, de, annyira nem üt el ott, mivel kb Osztravától Wroclaw-ig, ugyanolyan a környezet, a városok, a faluk.
2022. szept. 6. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:
Értem, köszönöm. És még annyit, hogy ezeknek a "lepukkant" részeknek a lakossága mit szól hogy...amit fentebb kérdeztem. Vagy nem érdekli őket és élnek ahogy tudnak, ahogy bírnak?
2022. szept. 6. 10:04
 3/14 anonim ***** válasza:
100%

Qva nagy az elvándorlás.

Ahogy mész végig Szlovákián, majd Csehországon -ha nem autópályán mész-, üres, kihalt faluk vannak, ahol se bolt, se kocsma, semmi nincs, kilómétereken át. De, olyan térségek is ürülnek ki, ahol mondjuk a turizmus valamikor jelen lehetetett, mert mondjuk a Karkonose cseh oldala tök ilyen. Németeknél ez annyira nem jellemző, de a Szlovák, Cseh, Lengyel részen eléggé.

2022. szept. 6. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:

3:


Ez igen! Köszönöm a választ.


A lényeg, hogy a kapitalizmus rabló természete kelet-közép európában is megmutatkozik. El kell venni mindent a másiktól, két marokkal. Mégegyszer köszönöm a választ! Szép napot.

2022. szept. 6. 10:11
 5/14 anonim ***** válasza:
100%
4# Te miről beszélsz, eleve a kelet miatt maradtak le ezek a régiók. :D
2022. szept. 6. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
100%

Bár nem tudom, hogy miből szürted le, hogy a kapitalizmussal lenne gond, én egy szót sem irtam a kapitalizmusról.


Sokkalta inkább az a gond, hogy a vidék nem tud alternativát kinálni a várossal szemben. Nincs iskola, munkahely, semmi! Ez nem a kapitalizmus hibája

2022. szept. 6. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
100%

#5

Komolyan, te nem ismered a kérdezőt ezzel a névvel? Mindig az a heppje, hogy fúj mocskos kapitalizmus, bezzeg a komenyizmus meg a Szovjetunió, 1919-es Tanácskormány de főleg tovaris Lenin.

2022. szept. 6. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:

6:


De igen, ugyanis amíg ezeken a vidékeken nem volt kapitalizmus addig volt iskola, volt, munkahely, volt MINDEN!

2022. szept. 6. 13:22
 9/14 anonim ***** válasza:
Akkor kedves kérdező, irány az orosz tajga, ott minden sokkal jobb!
2022. szept. 6. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:

Az a rossz hirem van kérdező, hogy ezeken a vidékeken, nemhogy kapitalizmus nincs, hanem konkrétan semmi! Tehát semmi sincs!


Mellesleg jegyzem meg, hogy a fránya nagy kapitalista országokban nem számit hátránynak, ha vidéki vagy, ugyanazt az oktatást kapod és van lehetőséged feljebb jutni! Erről nem a kapitalizmus tehet, hanem az aktuális kormányzat!

2022. szept. 6. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!