Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Miért lenne baj ha Svédország...

Miért lenne baj ha Svédország és Finnország csatlakozik a NATO-hoz?

Figyelt kérdés
Valaki magyarázza el kérlek!

2023. márc. 27. 16:39
1 2 3 4
 31/31 anonim ***** válasza:
95%

[ma 11:33]: "Az viszont nem járható út, hogy emeljük fel a fizetésüket nettó 500-ra, de a gyereket ugyanúgy magántanárhoz kell járatni természettudományos tárgyakból meg angolból, mint eddig."

- Pedig ez lesz. A tanárszakot fizikából, kémiából néhány tucat ember kezdi el országszerte, ennek többszöröse megy nyugdíjba. Fizetést muszáj emelni, különben a kevés tanárszakos közül, aki végez, az se iskolába megy, hanem a multihoz (igen, a multihoz, pont). De amikor fizetést emelnek, akkor se oldódik ez meg varázsütésre, a végzettek talán elmennek az iskolába, de így is rohadt kevés lesz. Jön egy igen hosszú átmeneti időszak. Ha a gyerek mérnök, orvos, gyógyszerész, bármi termtudos akar lenni, akkor magántanár.


Családban harmincas eleji nő, egy budapesti elitgimnáziumban tanított félállásban matematikát (miközben másik félállásban a matematikatanári PhD-ján dolgozott, igazi felső kategóriás matektanár). Már ott is (még egyszer: elitgimnázium) elviselhetetlen volt, felmondott, magánban folytatja. Több pénz, és csak az órát kell megtartania, nincs adminisztráció, se folyosói ügyelet, se osztálykirándulás, se osztálypénz, se szalagavató, nem kell igazságot tenni a kamaszok vitáiban, se ápolni a válófélben levő szülők gyerekének lelkét. Semmi flanc, csak matekóra, 4-, 6-, 8-osztályosba készülő gyerekeknek. Óránként kifizetve, adózva minden, teljesen korrektül. (Ő mesélte, hogy a szülőfaluja környékén van olyan kémiatanár, aki egyedül lát el több iskolát: megtartja a kémiaórát valahol, autóba ül, át a szomszéd településre, kémiaóra ott is, aztán megint tovább.)


Másik felső kategóriás (nagy hírű országos matematikaverseny versenybizottságának tagja) közeli ismerős matektanárnő (40 körüli, ő is messze a fiatalok között, hiszen pályakezdő tanár alig) kb. egy éve szintén dobbantott a közoktatásból. Pedig ő még egyházi fenntartású iskolában is volt, ahol állítólag kicsit jobb a helyzet, de nem volt ideje a saját gyerekére.


Harmadik felső kategóriás matektanár (szintén nagy hírű országos matematikaverseny versenybizottságának tagja volt) egy vidéki elitgimnáziumból ment át egy gyógyszercéghez statisztikákat készíteni. Ő férfi, ő a családját akarta eltartani.


Mindezt az elitről írom, nekem azzal van kapcsolatom (ilyen az ismerősi kör), nem nagyon tudom, hogy mi a helyzet az átlagos iskolák átlagos matektanáraival. De azt feltételezem, ott se jobb a helyzet.


Akik az ismerősi körben nem hagyják ott a közoktatást, azoknál valahonnan máshonnan van egy bivalyerős jövedelem, és mellette a tanítás hobbi. Egy barátunknak (férfi) két lakása is van Budapesten, amiket ki tud adni, neki nem ügy, hogy tanárként alulfizetett. Elhivatott, szereti a matektanárságot, a családját pedig el tudja tartani, no nem annyira matektanárként, hanem főbérlőként.


Két másik barát (nők) mellett jól kereső férjek vannak, és otthon sok gyerek, az anyukáknak szóba se jött a teljes állás. Félállásban betanítanak gimikben, apa hozza haza a pénzt, anya rendezi a gyerekeket, mellette hobbiból matekot tanít.


Úgyhogy "(...) a Fidesz teljesen érthető módon nem kezd el pénzt önteni semmibe, amit előbb ne szervezne meg a saját elképzelései szerint."

- Értem én, de az elképzelések szerint ki fog dolgozni benne? Mert a sok gyerek mellett otthon is leterhelt (ezért félállású), gazdag férjes, hobbiból tanító matektanárnőkre (akiket nem fogsz tudni tb- meg anyámkínja trükkökkel arra kényszeríteni, amit nem akar, mert azonnal pattan, apa úgyis eltartja - az egyiket próbálták az engedetlenség idején vegzálni, egyszerűen tojt rá, ha pár napig nincs tb a munkaadótól, akkor pár napig nincs tb a munkaadótól, neki rohadtul mindegy volt) azért hiba lenne egy rendszert építeni. Szerintem. Aki nem vagyok egy Pintér Sándor, de a családunk majd' összes barátja matekos, ebben a szubkultúrában élünk.

2023. márc. 28. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!