Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Ausztráliában a főkormányzónak...

Ausztráliában a főkormányzónak vagy a miniszterelnöknek van nagyobb hatalma?

Figyelt kérdés

#miniszterelnök #főkormányzó
2023. máj. 1. 13:06
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
A miniszterelnöknek. A főkormányzó reprezentatív funkció.
2023. máj. 1. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
A főkormányzó olyan kb, mint nálunk a köztársasági elnök. A valós politikai hatalmat a miniszterelnök gyakorolja.
2023. máj. 1. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 hypno ***** válasza:
100%
A főkormányzó csak azért kell, mert Ausztrália monarchia, de a király nem szaladgálhat állandóan oda Londonból.
2023. máj. 1. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%
A főkormányzó a mindenkori ausztrál uralkdó, jelenleg III. Károly, alkirályi képviselője (viceregal representative), így az uralkodót megillető jogokat gyakorolja, pl. kiírja a választásokat, megnyitja és feloszlatja a parlamentet, kinevezi és felmentheti a miniszterelnököt és a kormány tagjait, aláírja a törvényeket (royal assent), kegyelmet adhat, kitüntetéseket ad ományoz, stb. Ezek során a miniszterelnök vagy az illetékes miniszter javaslata alapján cselekszik néhány kivételtől eltekintve. Ez utóbbiak az reserve powers mint a királyi hozzájárulás megtagadása vagy a miniszterelnök menesztése; ezeket ritkán alkalmazzák, egyfajta alkotmányos tűzoltó eszközök, de akadt példa az alkalmazásukra. 1975-ben Sir John Kerr főkormányzó menesztette Gough Whitlam kormányát és Malcolm Fraser ellenzéki képviselőt bízta meg kormányalakítással, mivel a felsőházat kontrolláló ellenzék blokkolta a Whitlam-kormány költségvetési törvényének elfogadását. Ilyen helyzetet úgy lehet feloldani, ha új választásokat tartanak, ám választásokat csak a miniszterelnök javcaslata alapján írhat ki a főkormányzó és ilyen javaslatot Gough Whitlam nem volt hajlandó tenni. Az alkotmányos válsághelyzet feloldására Sir John Kerr menesztette a Whitlam-kormányt és kinevezte Malcolm Frasert ügyvivő miniszterelnöknek azzal a feltétellel, hogy új választások kiírását javasolja a kinevezése után, ami így is történt és Fraser elsöprő nyereséget aratott az így kiírt választásokon. Tehát összességében a végrehajtó hatalmat a mindennapi ügyvitel során a kormány gyakorolja élén a miniszterelnökkel, de néha alkotmányos válsághelyzetekben előfordulhat, hogy a főkormányzónak is aktív szerep jut.
2023. máj. 1. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 MDaniel98 ***** válasza:
100%
A főkormányzónak kis túlzással annyi jogköre nincs mint ami Katalinunknak.
2023. máj. 2. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!