Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Mi a véleményetek Augusto...

Mi a véleményetek Augusto Pinochet volt chile-i vezető politikájáról?

Figyelt kérdés

2023. máj. 4. 19:02
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Igazából nem tudom milyen politikát folytatott, annakidején elitéltük azt tudom.
2023. máj. 4. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 MDaniel98 ***** válasza:
Számomra túlságosan radikális volt.
2023. máj. 4. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
0%
Nem nagyon emlékszem, de itt a Rotschild Birodalomban elítélték, úgyhogy nagyon rossz nem lehetett.
2023. máj. 4. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
#3 Pedig Pinochet az amerikaiak támogatásával került hatalomra, ezt azért gondold át még egyszer.
2023. máj. 4. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Antidemokratikus, véreskezű diktátor volt, aki a hatalomért cserébe eladta az egész országát az amerikaiaknak.
2023. máj. 4. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
Egy diktátor volt, ennek megfelelően kegyetlen, és gonosz.
2023. máj. 4. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 kürasszír ***** válasza:
54%

Pinochet megdöntötte a szocializmus építésével kísérletező, Chilét gazdasági csődbe és káoszba vezető, szocialista-kommunista Allende-kormányt.


A tények:


1.) Pinochet maximum 3000 embert kivégeztetett. Ezzel a korabeli Latin-Amerikábam eléggé lightos diktátornak számított.


2.) Pinochet gazdasági csodát alkotott Chilében, az országot 1973 és 1990 között Latin-Amerika legdinamikusabban fejlődő, gazdaságilag prosperáló államává tette. Chile egyértelműen az elmúlt 50 év gazdaságilag legeredményesebb latin-amerikai állama, elsősorban Pinochet tudatos politikája miatt.


Összegezve, Pinochet nem a tipikus, azaz korrupt, inkompetens, alkalmatlan dél-amerikai diktátor volt, hanem egy vaskezű, az országát valóban felvirágoztató, tehetséges, ugyanakkor a vérontástól sem visszariadó autoriter vezető.

2023. máj. 5. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

7-es: a kommented legelső részével azért vitába szálnék, ugyanis Pinochet kormánya 1973 és 1982 között (amikor a Chicago Boys monetarista elmélete dominálta a chilei gazdaságpolitikát) gyakorlatilag teljesen bedöntötte a chilei gazdaságot, a társadalmi egyenlőtlenségek elképesztő mértékben megugrottak, a gazdaság elég ingadozó teljesítményt mutatott, és csak 1982 után, a neoliberális gazdaságpolitika elutasítása után sikerült stabilizálni a gazdaságot, gyakorlatilag pont azokkal az intézkedésekkel, amelyekért az Allende által vezetett szocialista mozgalom küzdött. 1982 és 1990 között a chilei állami szektor VÉGIG nagyobb szerepet vállalt a chilei gazdaságban, mint Allende alatt.


Chile nem Pinochetnek köszönhetően virágzott fel, hanem pont, hogy Pinochet ellenszelében.

2023. máj. 5. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 kürasszír ***** válasza:

# 8


IDÉZLEK: "a kommented legelső részével azért vitába szálnék, ugyanis Pinochet kormánya 1973 és 1982 között (amikor a Chicago Boys monetarista elmélete dominálta a chilei gazdaságpolitikát) gyakorlatilag teljesen bedöntötte a chilei gazdaságot, a társadalmi egyenlőtlenségek elképesztő mértékben megugrottak, a gazdaság elég ingadozó teljesítményt mutatott, és csak 1982 után, a neoliberális gazdaságpolitika elutasítása után sikerült stabilizálni a gazdaságot, gyakorlatilag pont azokkal az intézkedésekkel, amelyekért az Allende által vezetett szocialista mozgalom küzdött."


Már megbocsáss, de ez így egyszerűen nem igaz.


A Pinochet alatti időszakban (1973-1990) a chilei gazdasági növekedés átlaga meghaladta a többi latin-amerikai ország átlagát. A 80-as évek derekától pedig éppen a legmagasabb volt Latin-Amerikában.


Allende elnök Pedro Vuskovic által kidolgozott gazdasági programja (Vuskovic-terv) és a "La vía chilena al socialismo" ("a szocializmus chilei útja) egy szocialista, tervutasításos, alapvetően az állami és a társadalmi tulajdonon alapuló, a piac és a tőke szerepét kiiktató, nem kapitalista gazdaságot kívánt létrehozni. Mindehhez elsősorban szovjet gazdasági segítségre számított.


Allende gazdasági "eredményei":


- a jellemzően kártalanítás nélküli államosítások miatt a tőke elmenekült az országból

- a bérek vásárlóértéke, így az életszínvonal Allende alatt, 1970-1973 között 40%-kal csökkent

- hiperinfláció jelent meg, Allende elnöksége kezdetén a legnagyobb címletű bankjegy a 100 chilei escudós volt, a végén már a 10 000 escudós. A chilei escudo árfolyama összeomlott


Egyszerűen nem igaz, hogy Pinochet alatt, 1982 után "gyakorlatilag pont azokkal az intézkedésekkel" - mint Te írtad - sikerült volna növekedési pályára állítani a chilei gazdaságot, amelyekkel Allende meglépett. A 80-as évek második felében már Hernán Büchi irányította chilei gazdaságpolitika továbbra is egy nyitott piacgazdaságot épített, Chilébe csábította a nyugati nagytőkét, folyamatosak voltak a deregulációs intézkedések és újabb privatizációs hullámra került sor.


Pinochet gazdaságpolitikai célja egy nyitott piacgazdaság megteremtése volt, amelyhez elsősorban a külföldi működőtőke Chilébe csábításával kívánt külső erőforrásokat becsatolni. Pinochet kifejezetten barátságos volt a nagytőkével szemben, még Allende kifejezetten tőkeellenes politikát folytatott, szisztematikusan elüldözte.


Tehát még Allende egy szocialista típusú gazdaságot, addig Pinochet egy kapitalista mintaállamot kívánt felépíteni.


Pinochet alatt is történtek államosítások 1982 után, de mindig a tulajdonosok kártalanítása mellett, alapvetően átmeneti jelleggel, és jellemzően 1-2 éves állami tulajdonlás és stabilizáció után privatizálták ezeket a bankokat, vállalatokat. Vagyis a cél a pinocheti államosításokkal a 80-as évek eleji latin-amerikai válság során megrendült chilei nagyvállalatok és nagybankok stabilizálása, megmentése, majd szanálás után privatizációja volt.

2023. máj. 6. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 arpi1969 ***** válasza:
0%
én gyerek voltam akkoriban, de az törvényszerű volt hogy a világ összes országára nézve hogy vagy a Szovjetúnió vagy az Usa szövetségese/(valójában alárendeltje) volt és ennek megfelelően az egyik oldalon szidták a sajtóban, a másik oldalon meg dícsérték. Ez volt a kétpólusu világrend 1950-1990 között. 2000 óta egypólusú a világrend, aki nem a liberális gazdaság és Kína kiszolgálója azokat protekcionistának jelölik és lebombázzák, nem túl bonyolult szisztéma
2023. aug. 17. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!