Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Tényleg Kína a legbefolyásosab...

Tényleg Kína a legbefolyásosabb ország a világon?

Figyelt kérdés
Volt egy videós lista, ahol első az usa, második oroszország, harmadik Kína. Azt nem tudom mi alapján állította össze a listát aki készítette. A hozzászólásokban viszont szinte mindenki kínát tartja elsőnek, amivel én nem értek egyet. Pár éven belül lehet, hogy kína lesz az első, de most még nem. Meg az hogy kínáé lesz a világ legnagyobb gazdasága, attól még nem lesz a legbefolyásosabb. Oroszország is a hadereje, és az energiahordozói,ásványkincsei miatt lehet a második. De ezeken kívül, hogy milyen hatással lehetne más országokra, azt nem tudom. Szóval szerinted ki a legbefolyásosabb ország a 3 közül?

2023. júl. 25. 16:16
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
79%
Top5-ben benne van
2023. júl. 25. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 Demion ***** válasza:
37%

Nem. Az évszázad végére India nagyjából mindenben le fogja előzni Kínát, de inkább hamarabb. Kína már most hanyatlik, a GDP növekedése túl lassú egy fejlődő országhoz képest, az adóssága túl sok, mint amekkora egy fejlődő országnak egészséges lenne, energiában és élelmiszerben is importra szorul.

Tíz éven belül ugyanaz lesz velük, mint a Szovjetunióval, ugyan szétesni nem fog az ország, de ki fognak esni a szuperhatalmi versengésből.

2023. júl. 25. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
50%

Nehéz ezt megmondani, a befolyást nem lehet úgy mérni, mint a hosszt, vagy a súlyt, vagy a hőmérsékletet, nincs olyan műszer, hogy befolyás-mérő.


A háború előtt pl. erre a kérdésre gondolkodás nélkül rávágtam volna, hogy az USA.


De az én értékelésem szerint épp a szemünk előtt dőlt meg az elmúlt másfél évben az USA megkérdőjelezhetetlen elsősége a világra gyakorolt befolyás terén.


Amúgy a Trónok Harcából Varys meg Tyrion elmélkedése jutott eszembe a hatalomról, és a végkövetkeztetés egészen zseniális: A hatalom ott van, ahol az emberek hiszik, hogy van. Ott, és nem máshol.


A befolyásod addig megkérdőjelezhetetlen, amíg ezt általánosan elhiszik.

De amint elkezdenek kételkedni benne, máris oda.


És ma már a világ nagy része nem hisz az USA megkérdőjelezhetetlen befolyásában, sőt, nyíltan megkérdőjelezik.


Úgyhogy most épp egy olyan időszakban vagyunk, amikor nincs olyan, hogy legbefolyásosabb. Az USA már nem az, Kína meg szintén nyilvánvalóan nem az, más országok meg nem jönnek szóba.

2023. júl. 25. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
64%

"Az évszázad végére India nagyjából mindenben le fogja előzni Kínát"


Ezek a nagy jóslatok...

Fognak 2 görbét jól meghosszabbítják aztán ilyen kijelentéseket tesznek.

A világ ennél bonyolultabb, minthogy megnézek most 2 vonalat és megmondom, hogy 80 év múlva mi lesz.


1945-ben ki mondta volna meg, hogy a 80-as évekre Japán a világ egyik vezető ipari országa lesz, aztán a 2000-es évek után visszaesik.


Ha mutatsz olyat, aki ezt előre megmondta, akkor az ő jóslatait el fogom hinni, a többiek meg csak próbálnak okosat mondani, ne ess bele ebbe a hibába te is.

2023. júl. 25. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
42%

#2

A vágyvezérelt nyugati elemzők, mint Zeihan meg Friedman már legalább 15 éve puffogtatják pont ezeket a közhelyeket, és magyarázzák, hogy most aztán már tényleg már holnapután vége Kínának :DD

2023. júl. 25. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
100%

"hozzászólásokban viszont szinte mindenki kínát tartja elsőnek"


Az emberek a relatív mozgást nehezen tudják megkülönböztetni az abszolút helyzettől. Kína befolyása brutálisat nőtt az elmúlt évtizedekben, és mostanra eljutott odáig, hogy tényleg reális kihívója az USA-nak. Az USA ezzel szemben már vagy 20 éve stagnál, gyengül. Ettől még nem történ helycsere, csak a különbség csökkent drasztikusat. Ha én eddig 3 körrel vezettem veled szemben, ebből most te behoztál kettőt, és még mindig közelítesz, az nem jelenti azt, hogy meg is fogsz előzni, pláne nem azt, hogy előttem is tudsz maradni.


Legbefolyásosabb ország? Az USA szövetségesi rendszere a világ top 10 gazdaságából 8 ország. A világ legnagyobb és legfejlettebb katonai szövetségét ő irányítja, azon belül maga rendelkezik a világ legfejlettebb és leghatékonyabb hadseregével. A legbefolyásosabb kereskedelmi egyezmények, pénzügyi szervezetek is az ő hatásköre alá tartoznak. Ezzel szemben Kína mivel rendelkezik? Éppen hasonló szövetségeket próbál létrehozni olyan országokkal, akikkel kb annyi köti össze őket, hogy nem szeretik a nyugatot, főleg az USA-t.


"A hatalom ott van, ahol az emberek hiszik, hogy van."


Így van, és ez itt most a nagy kérdés: Oroszország azt hitte, már nem ott van a hatalom, ezért lerohanta Ukrajnát. Mi a tapasztalat? Az USA és a NATO képes volt ledarálni a világ második legnagyobbnak tartott hadseregével rendelkező Oroszország szárazföldi erejének nagy részét pusztán azzal, hogy hírszerzési, koordinációs és haditechnikai támogatást nyújtott egy ellene harcoló országnak, mindezt úgy, hogy kb 10%-át költi erre, mint anno az afganisztáni háborúra. Én úgy gondolom, hogy akinek van egy kis esze, látja, hogy hol a hatalom.


Élesen bevésődött a Tora! Tora! Tora! című film, ahol a II. világháborúban a japánok azt gondolták, hogy az USA-nak leáldozott, csak egy tohonya, elkényelmesedett semmi, amit egy gyors rohammal hazáig üldöznek. Ők is azt hitték, hogy nem ott van a hatalom, aztán meg mi lett belőle.


Simán benne van a pakliban, hogy Kína egyszer fölébe nő az USA-nak, de ott még baromira nem tartunk.

2023. júl. 25. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
0%
Kína, Oroszország, Belarusz, Argentína, Uganda, Üzbegisztán, Kazahsztán, Türkmenisztán, Uganda, ezek a legbefolyásosabb országok a világon, ha nem így lenne, bölcs kormányunk sem velük ápolna jó kapcsolatot és tekintené példának.
2023. júl. 25. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 Demion ***** válasza:
25%

#4

"A világ ennél bonyolultabb, minthogy megnézek most 2 vonalat és megmondom, hogy 80 év múlva mi lesz."


Ok, jól megcáfoltál :D

Pedig még szóba sem hoztam, hogy az övék a leggyorsabban elöregedő társadalom a bolygón. Az adatok szerint 1-2 évtizeden belül olyan munkaerőpiaci összeomlás elé néznek, amire nem volt eddig példa a történelemben, és semmi jele, hogy bármit próbálnának tenni ennek elkerülésére.

A nyugati cégeknek is egyre kevésbé buli ott gyártatni, túl drága lett a kínai munkaerő a térséghez képest. A gazdasági növekedésük szintén nem tud lépést tartani a növekvő munkaerőköltséggel.


De intézd el ezt is azzal, hogy csak meghosszabbítottam két vonalat.


#5

"A vágyvezérelt nyugati elemzők, mint Zeihan meg Friedman már legalább 15 éve puffogtatják"


Lehet, hogy 15 éve még csak ők mondták, de ma már pénzügyi körökben is tényként beszélnek erről.

2023. júl. 25. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
67%

Sokféleképp nézheted, de pár dologban már világelső, vagy mindjárt az lesz:

- GDP

- gyártás (világ műhelye)

- népesség

- tőkeexport

- hadihajók száma


Szóval a csúcs közlében van, az biztos.


Pl már az iráni-arab közeledés is a kínai diplomáciai ernyője alatt jött létre.

2023. júl. 25. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
0%

"de ma már pénzügyi körökben is tényként beszélnek erről."


Igen, meg a boszorkány, asztrológus, látó és távgyógyító körökben is.


A pénzügy sem sokkal komolyabban vehető "tudomány", ezt tökéletesen bizonyítja az, hogy mennyiszer jósoltak már irdatlan f-szságokat a "pénzügyi körökben", illetve az is, hogy ugyanarról a helyzetről 3 "pénzügyi szakértő" 3 teljesen különböző értékelést ad.

2023. júl. 25. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!