Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » A kommunizmus miért a cári...

A kommunizmus miért a cári Oroszországban került hatalomra és nem Nyugat-Európában?

Figyelt kérdés
Tulajdonképpen nagyon sok szocialista, nagyobb társadalmi egyenlőségre törekvő gondolkodó volt nyugaton, Marx, Engels, Owen, Fourier. A 20. század elejére a munkások életkörülményei is jelentősen elmaradtak a gazdagabb néprétegekétől és jelentős mozgalmak alakultak ki. A cári Oroszország miután polgárháborúba sodródott, a bolsevikok átvették a hatalmat, de a két világháború közt azért más országokban (Németország, Spanyolország) is komoly esélye volt egy hasonló forgatókönyvnek. Az USA-ban is tűzzel-vassal irtották a kommunistákat, mert nagyon féltek tőlük.

2023. aug. 15. 22:57
 1/9 anonim ***** válasza:
72%
Több helyen volt próbálkozás, de ott leverték. Oroszország túl nagy volt, így az intervenció hatástalan maradt.
2023. aug. 15. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
41%
A leggyengébb láncszem.
2023. aug. 15. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
87%

Mert Nyugat-Európában tulajdonképpen békés úton vívták ki a munkások a jogaikat. Voltak tüntetések, sztrájkok, politikai feszültség, '68-as diáklázadás stb., de a rendszer keretein belül maradtak.

A mai nyugat-európai kapitalizmus már nagyon messze van attól, amiről Marx, Engels vagy éppen Lenin írt és beszélt. És pont azért, mert a rendszer keretein belül maradtak, megmaradt a demokrácia is. Oroszországnak nemhogy demokratikus hagyományai nem voltak, de kifejezetten ázsiai típusú rendszer volt (pl. az uralkodó iránti szinte vallásos imádat ennek a jele). Nem véletlen, hogy a bolsevik hatalomátvétel után is diktatúra lett, és minő véletlen, a legfőbb vezető iránti imádat (=személyi kultusz) ugyanúgy kialakult vagy inkább megmaradt.

2023. aug. 15. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
86%

A kommunizmus Nyugat Európában került először hatalomra, mégpedig Párizsban, 1871-ben. Lenin elég sokat merített ebből. Egyébként a 20. század elején Európában a cári rendszer volt a legelnyomóbb, ott voltak a gazdasági állapotok a legreménytelenebbek. Ez már önmagában is elegendő ok. A világháború ezt csak tetézte. Egyébként a polgárháború sem egészen úgy volt.

Marx és Engels egyébként elsősorban az akkori kapitalista viszonyok kritikáját fogalmazták meg, és arra jutottak, hogy az olyan feszültségekhez fog vezetni, amiből törvényszerűen forradalmak törnek ki. A forradalmak kivitelezésének módszertanával elsősorban Lenin )és a környezetében mások) foglalkoztak, a későbbi létrejött rendszerek (amelyek nem kommunista elvek szerint működtek, csak a hivatkozás volt meg) Marxot és Engelst elsősorban elméleti megalapozóknak tekintették, amelyből aztán a mai napig hatalmas félreértések érvényyesülnek.

2023. aug. 15. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 Jeffrey Spender ***** válasza:
52%

A Cári Oroszország katonailag, társadalmilag, gazdaságilag, és politikailag vereséget szenvedett.


Az oroszoknál nem volt mindenki kommunista, voltak fehérek is szép számban, csak az volt a baj, hogy sok független hadúrként viselkedtek, akik gyakran még egymással is hadban álltak, tényleges anarchia volt közöttük és bukták ezért a polgárháborút.


Ezzel szemben a kommunisták már évek óta készültek hogyan vegyék át a hatalmat meg tőkét is kaptak nyugatról az akciókhoz, és önjárók lettek.


A bolsevik forradalom valóban a német katonai hírszerzés és a német külügyi vezetés trükkje volt, ha úgy tetszik a XX. század legsikeresebb titkosszolgálati akciója. A német külügyminisztérium az ún. Parvus-tervet valósította meg: a német vezetés svájci emigrációjából Lenint és társait vonattal Pétervárra szállíttatta, hogy puccsot hajtsanak végre az 1917-es forradalom során hatalomra került ideiglenes kormány ellen és ezzel még súlyosabb válságot idézzenek elő Oroszországban. A Német Császárság szándéka nem volt kevesebb, minthogy a szociáldemokrata forradalom által is meggyengített ellenfelet, Oroszországot véglegesen kikapcsolják, aminek eredményeképpen Németország csak a nyugati frontra összpontosíthat. Lenin végrehajtotta az utasítást, amit Berlin több millió német márkával busásan támogatott.

2023. aug. 15. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
87%

Soha nem értettem, hogy aki tényleg utánanézett Lenin múltjának, tetteinek és irományainak miért gondolja, hogy egy eszmei síkon volt a kommunista gondolkodókkal. Legkésőbb Mahno elárulása bizonyította, hogy az egyetlen gondolkodó, akiben őszintén hitt legfeljebb Machiavelli volt.

Emberek! A tényleges kommunizmus soha nem valósult meg és nem is fog ezen a bolygón. Ezek csak szimpla gyilkos gazemberek voltak.

2023. aug. 15. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
32%
Talán mert elmaradott volt, az emberek nem annyira lázadoztak, szolgaibbak voltak, rá lehetett venni a katonák többségét, hogy kommunisták legyenek. Az elmaradott Kína, Kambodzsa, Vietnám, Kuba is kommunista (volt). Más országokban sokszor kisebbségi ügynökök próbálkoztak, mint nálunk is, vagy a németeknél, spanyoloknál. A kommunizmusnak semmi köze az egyenlőséghez vagy a munkásokhoz, csak egy diktatúra.
2023. aug. 16. 00:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 Darius- ***** válasza:
100%
A négyes írta le jól, mert éppen Nyugat-Európában volt először. Napjainkban pedig Ázsia egyes részein van. Úgy kellett volna írd, hol volt kommunizmus hosszabb ideig. A nagyobb népességű államoknál esélyesebb, hogy kifejlődjön (ilyen Kína is és Vietnám), mert ott több az agrár lakosság, akik profitálnak az eszme törvényei által ( földbirtokos parasztok, arisztokraták megszüntetése)
2023. aug. 16. 01:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
41%
Bármennyire nem tetszik, a leggyengébb láncszem volt az ok. Lenin mondta, hogy a lánc a leggyengébb szeménél szakad el.
2023. aug. 16. 07:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!