Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Mi fog történni amikor Észak-M...

Mi fog történni amikor Észak-Macedóniában az albánok túlszaporodják a macedónokat? Macedónia albánok lakta részeiből egy ,,Koszovó 2" lesz?

Figyelt kérdés

2023. aug. 30. 18:23
 1/9 anonim ***** válasza:
42%
Attól függ, mi lesz az USA aktuális érdeke.
2023. aug. 30. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 hypno ***** válasza:
45%

Nem "amikor", hanem "ha".

Egyelőre a mecedónok 2/3-os többségben vannak.


Koszovónak meg közel 90 %-a albán.

2023. aug. 30. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim válasza:
Igen.
2023. aug. 30. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
66%

Az észak-macedóniai albánok demográfiai jellemzőiről nem találtam pontos adatokat, viszont valószínűleg nagyon visszaesett körükben a termékenységi ráta, mivel Albániáról és Koszovóról vannak pontos adatok, hogy ott ez történt. Albánia termékenységi rátája 1,21 volt 2022-ben. 2001-ben még azon kevés európai országok között voltak amely képes volt bevándorlás nélkül is pótolni a népességét. Viszont cirka 20 év alatt kb. Olaszország szintjére esett vissza a termékenység. Ezt a magas kivándorlással társítva mára Európa legrosszabb demográfiával rendelkező országai között vannak.

[link]

Ezzel tulajdonképpen ugyanaz a trend zajlott le náluk mint a többi dél-európai országban, csak néhány évtizeddel elcsúszva. ( Olaszország, Görögország is magas termékenységi rátával rendelkeztek európai viszonylatban még a 70-es években, viszont a 90-es évekre nagyon visszaesett, és mai napig is ezek az országok küzdenek Európán belül is a legjobban a társadalom elöregedésével)

Koszovó valamivel jobb helyzetben van, de a termékenység ott is csak 1,6 körül van már amivel kb. az EU-s átlagot hozzák.


Nem tartom azt valószínűnek, hogy az Észak-Macedóniában élő albánokat elkerülte volna ez a tendencia.

Ami adat fent van a Wikipédián az az, hogy 2021-ben kevesebben vallották magukat albánnak mint 2002-ben. Bár igaz, a macedónok száma még jobban csökkent.


Újszülöttek tekintetében az albánok aránya 35,86% volt 1994-ben, 2022-ben 36,39%. Ez alatt a közel 30 éves időszak alatt kb 34-37% között fluktuált az albánok aránya az újszülöttek között évente, tehát nem növekszik, hanem állandósult.

[link]


Így mindent összevetve, kétlem, hogy valaha is megtörténik, hogy túlszaporodják a macedónokat. Ez az "albánok túlszaporodják a Balkánt" inkább a 2000-es évek mítosza, 2023-ban nem aktuális. A valóság az, hogy előbb fognak a többi balkáni néppel/országgal együtt elnéptelenedni, minthogy kiszaporodjanak mindenkit.

2023. aug. 31. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
66%

Nem fognak többségbe kerülni, mert egyrészt a macedóniai albánoknál jóval magasabb a kivándorlás mint a macedónoknál (az albánok lakta rész az ország legszegényebb régiója), másrészt a termékenységi ráta évek óta már náluk sem pozitív.

A népszámlálást is azért blokkolták az ottani albánok 5-6 éve, mert a macedón alkotmány kimondja, hogy ha egy kisebbség eléri a 25%-ot (az albánok akkor majdnem 30%-ot alkottak a lakosságból), akkor az bizonyos nyelvi és politikai előjogokat élvez. Addig húzták az egészet, míg az albánok ki nem harcolták, hogy Macedónia második hivatalos nyelve az albán legyen. Amikor ezt törvénybe iktatták, utána már nem blokkolták a népszámlálást. Így 2021-ben kiderült, hogy az albánok már csak 24%-ot alkotnak az összlakosságból, nem érték el a 25%-ot se, ez pedig már nem jogosítaná fel őket semmilyen privilégiumra.


Ez a folyamat Albániában és Koszovóban is megfordult, már egyikben sem pozitív (azaz 2,1 vagy annál magsabb) a termékenységi ráta, mindkettő lakossága rohamos ütemben csökken, Albániából a kivándorlás is egyre erősebb.

2023. aug. 31. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim válasza:
Szaporodnak, mint a nyulak!
2023. aug. 31. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
61%
Nagyon sok értelme van egy hivatalos demográfiai statisztikán alapuló választ lepontozni, csak gratulálni tudok:D (4. voltam)
2023. aug. 31. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
#7 Nem én pontoztam le, én felpontoztam a válaszodat.
2023. aug. 31. 21:35
 9/9 anonim ***** válasza:
41%
Nem fog ilyen történni
dec. 17. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!