Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Egy "kis-szovjetunió" egybenma...

Attilav kérdése:

Egy "kis-szovjetunió" egybenmaradhatott volna ha az alábbi forgatókönyv valósul meg ?

Figyelt kérdés

Tehát 91-ben járunk, a szovjet csapatokat folyamatosan vonják ki kelet európából. Mi lett volna ha ezeket nem szerelik le, hanem ukrajnába és belaruszba állomásoztatják, és mivel feltehetőleg a kelet európában állomásoztatott csapatok lojálisabbak voltak a szovjet központi kormányzathoz, mint a tagköztársaságokban állomásoztatottak, ezért a belarusz és ukrán függetlenségi törekvéseket simán le tudták volna velük verni. A baltikumot, a kaukázusi köztársaságokat, a közép ázsiai köztársaságokat elengedték volna, így a központi hatalomnak talán elég ereje lett volna egy ukrajnából belaruszból és oroszországból álló "kis szovjetunió" egybentartására. Ez milosevics esetében is működött ld: "Kis Jugoszlávia", aminek aztán a NATO bombázások vetettek véget. De mivel Oroszország ENSZ BT állandó tag, ezért nem valószínű hogy a "Kis Szovjetuniót" szétbombázták volna. Lehet hogy máig létezne a "Kis Szovjetunió" ha elég tökös lett volna a korabeli szovjet vezetés és a fenti forgatókönyvet követik.

Mi a véleményetek ?



2023. szept. 26. 22:14
 1/6 anonim ***** válasza:
83%
Nagyon spekulativ a kerdes, tul sok " mi lett volna " varianssal, kombinaciaoval.
2023. szept. 26. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Ennek képtelesége belátásához elegendő ismerni a dominóhatást, továbbá a tehetetlenségi természettörvényt.

Milosevics esete se működött, a bombázások nem véget vetettek, hanem siettették. Egyébként se ott bombáztak ahol hatásos, hanem ott, ahol fölösleges szenvedés lett a következménye.

2023. szept. 27. 01:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 Jeffrey Spender ***** válasza:

Gorbacsov tervezett is egy Új Államszerződést, és népszavazást ír ki 1991 március 17-én, hogy ki szeretne maradni a megreformált Szovjetunióban.


A népszavazás érvényes, és eredményes volt, a három Balti kisország, és a Kaukázus fele a kiválás mellett szavazott, de Ukrajna, Fehéroroszország, és Közép-Ázsia a bennmaradás mellett.


Azonban voltak keményvonalasok is, akik jó 50 évvel akarták visszapörgetni az idő kerekét, augusztus 18 - 21 között próbálkoztak puccsal, azzal mindent szétbarmoltak, és teljes összeomláshoz vezetett.


[link]

2023. szept. 27. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Gorbacsov helyében csak a szláv tagköztársaságok (ukrajna belarusz) megtartására koncentráltam volna, a többit (közép ázsiai kaukázusi balti köztársaságok) inkább elengedtem volna(megszabadulva ezzel a vallási etnikai problámák jórészétől). Mentsük ami menthető alapon.

Ha a három szláv állam egybenmarad(orosz ukrán belarusz), akkor nem tudták volna az amerikaiak az európába irányuló orosz gázszállításokat szaboltálni az ukránokon keresztül, és az amerikai befolyás európában is jóval mérsékeltebb maradt volna. Sajnos nem így alakult.

2023. szept. 28. 08:17
 5/6 Jeffrey Spender ***** válasza:
83%

Gorbacsov azon kevés orosz politikusok közé tartozott, aki vélemény- és szólásszabadság párti volt, reformer, a békéltető megoldásokat kereste, és nem is meggazdagodva távozott a politikából.


Más, sőt teljesen ellentétes lelkületű volt sok politikushoz képest, akik rendeleti kormányzással / autoriter stílussal / politikai erőszakkal éltek és élnek.



A kiszakadásos / megtartásos témában ténylegesen szabad választást adott:


A szavazófülkék előtt senki nem szegezett senkire Kalasnyikovot, mindenki úgy szavazott igennel / nemmel, ahogy jónak látta.


A baltiak kiválása nem is volt kérdés, nem marasztalták őket, a Kaukázusé is borítékolható volt, viszont Közép-Ázsia csatolmány.



A Kaukázus kiválása ellen nem tiltakozott Gorbacsov, és nem is Jelcin, és Putyin személyes hülyesége volt az ott vívott háború, hanem egy régen megkreált és későn megörökölt probléma.


A csecsenekkel, tatárokkal, és hasonlókkal az a baj, hogy persze egy jó részük az elkülönülve él a Kaukázusban, ők menjenek is szabadon, őket mindenki kihajítaná, senkinek nem kellenek, főleg az oroszoknak nem, azonban jelentős részüket meg beékelték, betelepítették az etnikailag orosz területek közé, Lenin és Sztálin műve ez, mindegyikük más okokból. Lásd Tatárföld, Csuvasföld, és Baskíria elhelyezkedését a térképen. És nyilvánvalóan elhibázott döntés volt ez nagyon régen.


A csecsenek a 90-es évek közepén független állammá váltak, engedték Moszkvából, viszont ezt követően egyrészt a klasszikus oroszországi területen is beékelt tatár településeken is ment a radikalizáció, másrészt orosz lakosságú és kormányzású területeket is kívántak kihasítani. Nem zavarta őket, hogy a kiszemelt oblasztyban a lakosság 70 - 80 %-a orosz, a kaukázusi és hasonló nép az 10 % és hasonló, mégis dzsihádot hirdettek azokban is. Az oroszok megunták a lázongásukat, csúnya kifejezéssel a csecsenek mentek házhoz pofonért, az oroszok ezt nem hagyták válasz nélkül, háborúztak velük, és megkapták büntetésüket.


Hogyan lehetett volna megoldani minél kevesebb véráldozattal ezt a problémát ?



A közép-ázsiaiaknak nincsen különös bajuk az oroszokkal, ők nem is lázadoznak, tekintve hogy nincs sok választási lehetőségük: választhatnak


- az orosz függőség,


- és a kínai fennhatóság között.



Orosz függőségi viszonyban megőrizhetik anyanyelvüket, kulturájukat, életmódjukat, elismerik őket önálló népekként, autonómiával, és viszonylag szabad mindennapi életet élhetnek.


Kínai fennhatóság alatt rasszizmus, xenofóbia, diszkrimináció, átnevelő táborokba zárás és elkínaisítás lenne az osztályrészük, mint a tibetieknek, az ujguroknak, és a mongoloknak. Ugyanakkor aki tisztavérű han kínai, az is a saját bőrén tapasztalja a cenzúrát, a teljes, mindenre kiterjedő megfigyelést, a nap 24 órájában, emberi jogok páros lábbal tiprását, a társadalmi státusz rendszert, a feketelistázást / korlátozást, az irreális és indokolatlan politikai és "társadalmi" elvárásokat, és egy szűk, és a törvények felett álló pártelit uralmát, ami fixen bebetonozott.



Nem is kérdés, hogy a kettő közül melyiket választják.

2023. szept. 29. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Jeffrey Spender ***** válasza:
46%

Lenin a levelezéseiben nem egyszer nyíltan leírta, hogy gyűlöli az oroszokat és minden oroszokkal összefüggésbe hozható dolgot. Nem véletlenül szüntette meg a cári Oroszországot / Orosz Köztársaságot, csinált belőle Szovjetuniót, kreált tagköztársaságokat, csatolt el tőlük területeket, és kedvezett ott a nemzetiségeknek, ahol lehetett, mert szét akarta az egész orosz államiságot verni ahogy volt.


Ez már a kezdetektől is látszott, hogy egyáltalán melyik Szovjetunió jött létre: a Sztálin-féle Szovjet-Oroszország, vagy a Lenin-féle nagyfokban önálló tagköztársaságok, amiket Hruscsov és Brezsnyev gyarapított.


Gorbacsov Szovjet-Oroszországot próbált csinálni az Orosz - Ukrán - Fehérorosz SzSzK-ból, és Közép-Ázsiát meg hátsóudvarnak szánta.

2023. okt. 2. 00:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!